SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Architektura-murator" ma 10 lat

Październikowy numer "Architektura-murator" to jubileuszowe, specjalne wydanie miesięcznika

W obszerniejszym, 150 stronicowym piśmie, redakcja podsumowała ostatnią dekadę w polskiej architekturze. Prezentacje najważniejszych wydarzeń tego okresu rozpoczyna poprowadzona przez Redaktora Naczelnego miesięcznika Ewę P. Porębską dyskusja architektów zatytułowana "Opatrzność czuwa, czyli co się nie zdarzyło w polskiej architekturze 1994-2004".

Podsumowanie ostatnich dziesięciu lat w polskiej architekturze przygotowane zostało przewrotnie, bo przez prezentację niezrealizowanych projektów. Redakcja zwróciła się do architektów z apelem o nadesłanie ważnych prac, które z różnych przyczyn nigdy nie zostały zrealizowane. W ten sposób powstał obraz straconych szans polskiej architektury, a w konsekwencji możliwość zanalizowania przyczyn takiej sytuacji. Do publikacji wybrano 117 projektów. To one stały się punktem wyjścia otwierającej numer dyskusji o straconych szansach architektury, do której redakcja zaprosiła trzech uznanych architektów, uhonorowanych prestiżowymi nagrodami, działających aktywnie w SARP-ie i Izbie Architektów oraz teoretyka architektury. Do tej dyskusji nawiązuje Cezary Michalski w felietonie o państwowych projektach  "Polska niedokończony projekt". Nie tylko architektów powinien zainteresować przygotowany przez Grzegorza Stiasnego "Od A do Z - alfabet architektury" - zwięzły i dowcipny komentarz do zjawisk i charakterystyka ważnych osobistości w polskiej architekturze. Redakcja zaprosiła też laureatów kolejnych Konkursów Studenckich "Architektura-murator" do przygotowania dla jubileuszowych "Kolumn studenckich" projektów na wspólny temat "Jak wypełnić pustkę w mieście?". W ten sposób powstały projekty z pomysłami dla kilku polskich miast.

"Architektura-murator" pierwszy raz pojawiła się w październiku 1994 roku. Od tego czasu ukazało się 120 numerów. Redakcja jest organizatorem konkursów i dyskusji ważnych dla środowiska architektów. Cyklicznie organizuje Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od 1995 roku wszystkie edycje odbywają się pod patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy. "Architektura-murator" sprawuje również opiekę medialną nad kolejnymi edycjami Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie - jedyną międzynarodową imprezą architektoniczną w Polsce, a Redaktor Naczelny regularnie uczestniczy w pracach międzynarodowego jury. W 1996 roku redakcja zorganizowała w Budapeszcie pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystawę architektoniczną zatytułowaną "Pomiędzy uniwersalnością a lokalnością". Również w tym samym roku w The Polish Museum in America w Chicago została zaprezentowana inna przygotowana przez miesięcznik wystawa "Architektura Warszawy 1989 - 1995". Dwa lata później zorganizowano konkurs fotograficzny i w Galerii Narodowej Zachęta pokonkursową wystawę "Warszawa na dzień przed". Na organizowany co roku Konkurs Studencki przysyłanych jest około 300 prac. Redakcja stara się być inicjatorem środowiskowych dyskusji na najbardziej nurtujące tematy - w 2001 roku na temat celowości przywrócenia urzędu Naczelnego Architekta Warszawy i jego roli. W 2002 roku redakcja zajęła się młodym pokoleniem architektów. Konfrontacje "Młodzi do Łodzi" - dwudniowe spotkanie 150 młodych architektów.
W tym roku, jako jedyne czasopismo z tego segmentu, "ARCHITEKTURA-murator" objęła patronat medialny nad polskim pawilonem na 9 Biennale Architektury w Wenecji.

Dołącz do dyskusji: "Architektura-murator" ma 10 lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl