SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio cyfrowe hitem w Niemczech. W Polsce jest zupełnie inaczej

Aż 10,7 mln mieszkańców Niemiec słucha stacji radiowych DAB+ każdego dnia, a 20,5 mln przynajmniej raz w miesiącu – wynika z danych Audio Trends 2024. Dla porównania w Polsce, według badania Radio Track, w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła zaledwie 77 tys.

Najnowsze badania przedstawiono na konferencji Munich Media Days, o czym pisze portal dwdl.de. Za Odrą 65 mln osób korzysta z linearnych stacji radiowych. Trzy czwarte z nich korzysta nie tylko z rozgłośni dostępnych w UKF/FM, ale także w DAB+ i internecie. 56 proc. badanych stwierdziło, że w ciągu dwóch tygodni słuchało cyfrowej stacji, a 36 proc. nawet poprzedniego dnia. DAB+ jest popularniejszy niż odbiór internetowy. Z radia internetowego korzysta 5,4 mln słuchaczy dziennie i 14,9 mln miesięcznie.

Oferta programowa kluczowa

DAB+ jest najbardziej popularny w grupie wiekowej 40-49 lat. Do słuchania cyfrowych stacji przyznaje się 36 proc. badanych z tego przedziału wiekowego. W przypadku osób w wieku 30-39 lat i 50-59 lat to 34 proc. Gdyby doszło do wyłączenia analogu, to największy problem mieliby starsi słuchacze. Jedynie 15 proc. osób powyżej 70. roku życia korzysta z DAB+. Jak podał digitalfernsehen.de, co czwarty samochód jest przystosowany do odbioru DAB+. Popularność cyfrowego radia w poszczególnych regionach jest różna. Największą odnotowano w Turyngii (40 proc.), Bawarii (39 proc.) i Saksonii (38 proc.), a najmniejszą w Hamburgu (25 proc.) i Berlinie (24 proc.).

Niemieckie media zauważają, że oferta programowa jest kluczowa dla popularności DAB+ w poszczególnych regionach. Z wykazu digitalbitrate.com wynika, że w Monachium można odebrać 10 multipleksów DAB+ z Bawarii. Za ich pośrednictwem można słuchać stacji grających różne gatunki muzyki z różnych epok i poświęconych różnym tematykom. Na przykład Brillux Radio jest adresowane dla majsterkowiczów, rzemieślników i pracowników budowlanych. Nie brakuje też stacji regionalnych i lokalnych.

W Niemczech nie wyznaczono jeszcze daty wyłączenia radia FM, ale na taki krok zdecydowała się Szwajcaria. Analog ma zamilknąć do końca 2024 roku. Wcześniej w Norwegii wyłączono sygnał stacji ogólnokrajowych w FM. W kraju kontynuowana jest emisja rozgłośni lokalnych. Miejscowi politycy uważają, że tak powinno pozostać m.in. ze względu na zagrożenie wojenne.

W mała popularność DAB+

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Z badania Radio Track Kantar Polska wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy za pośrednictwem anteny FM wyniosła 17 386 000. W przypadku internetu było to 2 260 000, dekodera telewizyjnego 483 tys., a odbiornika DAB+ 72 tys. Wielkość próby to 83 977. Dla porównania, w 2022 roku dzienna liczba słuchaczy przez FM wyniosła 18 380 000. W internecie było to 2 106 000, w przypadku dekoderów 503 000, a DAB+ 44 tys.

Wpływ na większą słuchalność cyfrowego radia mogło mieć też rozpoczęte jesienią ub.r. poszerzenie zasięgu multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne).

Wpływ na popularność DAB+ może mieć też instalowanie w nowych samochodach tunerów obsługujących ten standard oraz większa świadomość słuchaczy odnośnie obecności multipleksów lokalnych (Warszawa, Poznań, Katowice, Rzeszów, Tarnów, Toruń, Częstochowa) i eksperymentalnych (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Bielsko-Biała, Gliwice, Szczawnica, Andrychów, Wrocław, Szczecin). Multipleksy uzupełniają ofertę o stacje niedostępne przez FM albo w danej lokalizacji. Są to m.in. Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Muzyczne Radio, Radio 7, Radio Jasna Góra, Radio Niepokalanów, Radio Konin FM, Pop Radio.

W 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chciała rozdysponować miejsca w ramach ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Liczba chętnych na nadawanie była mniejsza niż liczba dostępnych slotów. We wrześniu 2022 roku regulator zdecydował się na wniosek strony rynkowej zawiesić konkurs aż do momentu wyłonienia przez Urząd Komunikacji Elektronicznej operatora multipleksu. Stosowne decyzje miały zapaść w 2023 roku, ale tak się nie stało. Stacje komercyjne krytykują proces cyfryzacji. Twierdzą, że DAB+ jest przestarzały i nie gwarantuje najlepszej jakości dźwięku i zasięgu.

Dołącz do dyskusji: Radio cyfrowe hitem w Niemczech. W Polsce jest zupełnie inaczej

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Przestarzali? Ci co tak gadają są przestarzali. Najwięksi gracze FM na naszym rynku boją się, że im kasa ucieknie i dlatego lobbują jak mogą na niekorzyść DAB.
odpowiedź
User
Słuchacz PRK
Dużo jeżdżę po Polsce, zasięg DAB+ Polskiego Radia jest obecnie rewelacyjny. Słucham tylko Radia Kierowców - radia praktycznie bez reklam i polityki.
odpowiedź
User
Sokół
A u nas na cyfrowym multipleksie radiowym DAB+ nadaje tylko Polskie Radio i ewentualnie lokalnie rozgłośnie komercyjne...
odpowiedź