SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pół mln domów ze starym standardem telewizji naziemnej. „Trzeba fizycznie ludziom pomóc”

Do końca roku Telewizja Polska ma przejść z kanałami nadawanymi na trzecim multipleksie na standard DVB-T2/HEVC, co zakończy proces refarmingu w Polsce. Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls, ujawnił, że nadal nawet pół mln gospodarstw może odbierać telewizję naziemną w starym standardzie. TVP szykuje kampanię informacyjną, ale planuje też zaangażowanie np. stowarzyszeń działających przy parafiach.

Od końca marca do końca czerwca ub.r. na standard DVB-T2/HEVC przechodziły kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV). Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na DVB-T2/HEVC.

Jednak w marcu ub.r. minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o możliwość dalszej emisji tego multipleksu w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Telewizja Polska dotąd oficjalnie nie potwierdziła kiedy przejdzie na nowy standard nadawania z trzecim multipleksem, ale nieoficjalnie wiadomo, że ma to nastąpić w listopadzie. - To moment idealny, bo będą święta, ludzie kupują wtedy nowe telewizory - mówił podczas panelu na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. 

- Mam nadzieję, że TVP zrobi świetną kampanię – mówił, dodając że TV Puls chętnie w tym pomoże. Brak odpowiedniej promocjo przy przełączeniu na nowy standard pozostałych multipleksów był krytykowany przez nadawców komercyjnych. Biuro prasowe TVP informowało Wirtualnemedia.pl niedawno, że prace nad kampanią informacyjną w tej sprawie dopiero trwają. 

Ilu widzów korzysta jeszcze z telewizji naziemnej w starym standardzie? - Nie mamy takich danych, są tylko szacunki - powiedział Marcin Skabara, dyrektor programowy Telewizji Polskiej. - Systematycznie ludzie kupują telewizory i przełączają się. Z tego co wiem to jest około pół mln domów. To nie jest już taka duża grupa - stwierdził Dariusz Dąbski.

Oficjalnych badań nie ma, bo KIM zaprzestał badania gotowości na zmianę standardu naziemnej telewizji w sierpniu ub.r., chociaż w sezonie jesiennym to najwięcej osób wymienia odbiorniki telewizyjne. Z ostatnich danych wynikało wówczas, że niegotowych na zmianę standardu było niemal milion gospodarstw domowych w naszym kraju.

Marcin Skabara podkreślił, że sama Telewizja Polska jest gotowa na zakończenie procesu refarming. - Najtrudniejsze jest dotarcie do widzów najmniej przygotowanych technologicznie, starszych, żyjących w oddalonych miejscowościach - tłumaczył.

Kampania informacyjna w TVP i pomoc bezpośrednia

- Komunikacja to żadne problem, kampania 6+ przy użyciu kanałów TVP to są trzy tygodnie i mamy co najmniej sześć kontaktów z widzem - mówił Skabara, podkreślając jednak, że sama informacja nie załatwi wszystkiego - Trzeba fizycznie ludziom pomóc. Często będziemy się aktywizowali się w obszarach bardzo nieoczywistych, nawet będą to stowarzyszenia przyparafialne – wymienił szef programowy TVP.

Poprzednia zmiana standardu nadawania była bardziej drastyczna, bo oznaczała przejście z telewizji analogowej na cyfrową. Została zrealizowana bez opóźnień.

Nadawcy prywatni twierdzą, że Telewizja Polska, która może nadawać w starym standardzie jest w uprzywilejowanej pozycji. Szacują, że z powodu mniejszego zasięgu niż TVP utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów. Po zmianie standardu MUX-3 zamierzają podliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. 

W MUX 1 umieszczone zostały następujące programy: EskaTV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC. W MUX 2 umieszczone zostały Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2 i TV6. W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. W skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, a od niedawna także Alfa TVP i Belsat. Stacje z MUX-8 to Zoom TV, WP, Metro i Nowa TV.

Dołącz do dyskusji: Pół mln domów ze starym standardem telewizji naziemnej. „Trzeba fizycznie ludziom pomóc”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Więc
Ja tam od 10 lat nie oglądam telewizji
20 10
odpowiedź
User
PT
Wystarczy tylko przełączyć nadawanie na DVB-T2/HEVC
Dofinansowanie TV już było i się skończyło. Dziś STB to znacznie mniejsza kwota niż roczny abonament radiowo-telewizyjny.

Działania promujące zmianę systemu emitowane na TV Puls w DVB-T2/HEVC nie mają sensu bo i tak nie zobaczą go ich osoby które powinny dokupić STB lub zmienić TV. Za ten bałagan podziękujmy byłemu prezesowi TVP.
13 6
odpowiedź
User
Nickt
A może te pół miliona domów ma po prostu fizycznie internet?
21 2
odpowiedź