SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł Janusz Filipiak, twórca Comarchu

Nie żyje Janusz Filipiak, założyciel i wieloletni szef koncernu informatycznego Comarch.

- Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Prof. Janusza Filipiaka, współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej. Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego - napisano w komunikacie Comarchu.

Pod koniec wrzesnia Janusz Filipiak stracił przytomność przed sklepem w podkrakowskich Wrząsowicach. Miało dojść do zatrzymania akcji serca, biznesmen był reanimowany - początkowo przez swojego kierowcę, a potem przez przybyłych na miejsce ratowników medycznych. Został przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

W sierpniu br. Janusz Filipiak skończył 71 lat.

 

Janusz Filipiak nie żyje. Zarządzał Comarchem i Cracovią

Janusz Filipiak był profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych. Byłł również redaktorem i autorem czasopism, konsultantem instytucji krajowych oraz zagranicznych. W 1976 r. rozpoczął pracę w Instytucie Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH, zaś w 1979 r. na podstawie dwutomowej pracy "Dynamiczne, zdecentralizowane sterowanie siecią teleinformatyczną" otrzymał stopień doktora. W 1984 roku został doktorem habilitowanym. W 1991 roku, w wieku 39 lat, otrzymał nominację profesorską z rąk prezydenta Lecha Wałęsy.

W 1993 roku założył firmę informatyczną Comarch, początkowo zatrudniał kilkunastu swoich studentów w uczelni. Spółka mocno rozwinęła działalność, w 1999 roku zadebiutowała na warszawskiej giełdzie, weszła na kilka rynków zagranicznych, m.in. poprzez przejęcia (o jej dotychczasowym rozwoju biznesmen mówił w 2014 roku z okazji 20-lecia firmy - wideo poniżej).

Jak sam napisał w książce autobiograficznej „Dlaczego się udało”: 
Według dzisiejszych standardów – patrząc na naszą strukturę: profesor plus studenci – nazwano by nas start-upem. (…) Dzięki moim akademickim doświadczeniom i determinacji żony wkroczyliśmy na rynek IT. Byliśmy nie tylko młodsi i mniejsi od naszych konkurentów, ale przede wszystkim inni. Chcieliśmy tworzyć własne oprogramowanie i wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie sprzedawać je na całym świecie, włącznie z najbardziej konkurencyjnym amerykańskim rynkiem. To nam się udało.
Prezesem Comarch S.A. Janusz Filipiak został w 1998 roku.
 

 

Filipiak był prezesem i największym akcjonariuszem Comarch - miał walory stanowiące 24,55 proc. kapitału i 36,82 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, a do jego żony Elżbiety należy 10,4 proc. kapitału i 27,96 proc. głosów.

Z racji posiadania tego pakietu Janusz Filipiak od 2000 roku był w zestawieniach 100 najbogatszych Polaków według „Forbesa” i „Wprost”. Dwie dekady temu Comarch przejął klub sportowy Cracovia.

Janusz Filipiak z tytułem profesorskim i odznaczeniami państwowymi

Filipiak był autorem sześciu książek z zakresu teleinformatyki, trzy z nich zostały wydane w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej w tym: "Modelling and Control of Dynamic Flows in Communications Networks" (SpringerVerlag, 1988) oraz "Real Time Network Management" (North Holland, 1991). Opracował ponad sto artykułów z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki, które zostały opublikowane w wielu znanych na całym świecie czasopismach specjalistycznych.

Ukończył szkolenie menedżerskie w Japonii. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W 2004 r Filipiak został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda wyróżnił Janusza Filipiaka za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości, przyznając mu Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

W roku 2018 jako jedyny prezes spółki z Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w międzynarodowym szczycie gospodarczym „French International Business Summit”, który odbył się pod patronatem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.

Wielką pasją Profesora Janusza Filipiaka była piłka nożna. Od 2004 r. pełnił funkcję prezesa zarządu sportowej spółki akcyjnej MKS Cracovia.

Zacząłem czytać o Cracovii. Zauroczyła mnie swoją historią. Tym, że mimo przeróżnych zawirowań historycznych, które rwały ciągłość rozmaitych instytucji w Polsce, ona wciąż istniała – jako najstarszy klub piłkarski, założony w 1906 roku. Tym, że zachowała mnóstwo pamiątek i zdjęć z różnych okresów, co świadczyło o szacunku do historii Cracovii – pisał w książce „Dlaczego się udało”.

Znany był z ciętego języka i kontrowersyjnych cytatów, co bardzo często podkreślali dziennikarze.

Do dziś koledzy się śmieją, że jestem jak doktor Jekyll i pan Hyde. W trakcie meczu zamieniam się w innego człowieka. Czasem, przyznaję, puszczają mi nerwy. Wtedy wybucham.

Swoją ostatnią – jak się okazało – książkę autobiograficzną Profesor Janusz Filipiak zadedykował swoim dzieciom: Annie Berenice, Januszowi Jeremiaszowi i Marii Klementynie. 

Dołącz do dyskusji: Zmarł Janusz Filipiak, twórca Comarchu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Jadł za dużo mięsa.
21 8
odpowiedź
User
Andrzej
Znając życie, to zaraz się pewnie zacznie kłótnia o majątek.
10 5
odpowiedź
User
XYZ
Odłożył na złotą trumne.
3 0
odpowiedź