Jędrzejewski w EBU
Stanisław Jędrzejewski dyrektor PR 1, został - po raz szósty - członkiem Komisji Radiowej Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej
Wyboru dokonano podczas dorocznego Zgromadzenia Radiowego w Kopenhadze (28-29 kwietnia br.).
Komisja Radiowa EBU stanowi ciało programowe i decyzyjne w stosunku do całej aktywności radiofonii w ramach Unii.
Dr hab. Stanisław Jędrzejewski urodził się 18 lipca 1946 w Warszawie. Ukończył Instytut Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i studia podyplomowe Master Business Administration w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego oraz studia podyplomowe doradztwa finansowego w SGH i prawa autorskiego w UJ. Jest autorem książek i artykułów z socjologii mediów i badań nad masowym komunikowaniem. Wykłada na KUL-u i Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest członkiem Międzynarodowej Sieci Badaczy Radia IREN. Od 1990 r do 1993 był Dyrektorem Programowym Polskiego Radia a następnie w latach 1994-98 - członkiem Zarządu Polskiego Radia SA. Był wiceprzewodniczącym powołanej w 1989 r. przez Andrzeja Drawicza Komisji d/s Reformy Polskiego Radia i Telewizji. Jest ekspertem Rady Europy i członkiem Komisji Radiowej Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej ( EBU ). W latach 1996 – 99 był jej wiceprzewodniczącym. Od września 2003 r. jest Dyrektorem – Redaktorem Naczelnym Programu I Polskiego Radia.
Europejska Unia Radiowo-Telewizyjna (EBU) powstała w lutym 1950 r. jako sukcesorka Europejskiej Unii Radiofonicznej Europejska. Unia Radiowo-Telewizyjna skupia 117 aktywnych i stowarzyszonych organizacji członkowskich z 82 krajów Europy, Płn. Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Kanady.
Polskie Radio razem z Telewizją Polską przystąpiło do EBU 1 stycznia 1993 r.
EBU jest obecnie największym profesjonalnym stowarzyszeniem nadawców publicznych na świecie. Łączny budżet Unii wynosi 451 mln CHF.
EBU zatrudnia ogółem 300 osób w siedzibie Unii w Genewie oraz w biurach w Brukseli, Moskwie, w Waszyngtonie, w Nowym Jorku i Singapurze.
Zadaniem EBU jest negocjowanie w imieniu organizacji członkowskich praw do transmisji sportowych, zarządzanie funkcjonowaniem Eurowizji i Euroradia, organizowanie wymiany programów, stymulowanie i koordynowanie koprodukcji, prowadzenie lobbingu na rzecz nadawców publicznych w Europie, świadczenie na rzecz członków usług operacyjnych, technicznych, szkoleniowych i prawnych, reprezentowanie interesów organizacji członkowskich w Unii Europejskiej.
Dołącz do dyskusji: Jędrzejewski w EBU