Lody - symbol lata
Rozpoczyna się sezon na lody, które są jedną z najpopularniejszych przekąsek w Polsce
W miesiącach od kwietnia do sierpnia sprzedaż lodów wzrasta dziewięciokrotnie w stosunku do pozostałej części roku.
Wiosną i w lecie największą popularnością cieszą się lody impulsowe, czyli te kupowane pod wpływem impulsu. W szczytowych dla lodów miesiącach letnich ich udział w rynku wynosi 77%, podczas gdy w okresie zimowym spada do 40% na korzyść lodów familijnych (porcjowanych).
Według badań ACNielsen, najlepiej sprzedającymi się lodami w sektorze lodów impulsowych są lody Big od Algidy, które mają aż 6% udziałów rynkowych w sztukach. Popularność lodów impulsowych w gorącym okresie ściśle wiąże się z dostępnością tych produktów. Latem kupujemy lody w punktach sezonowych, w miejscowościach turystycznych i w miejscach rekreacyjnych, gdzie w miesiącach wakacyjnych spędzamy najwięcej czasu.
Producenci próbują trafić w gusta konsumentów i zaspokoić potrzeby nawet tych najbardziej wymagających. Unilever właśnie wprowadził na rynek nowy produkt - Algidę Śmietankową. Smak śmietankowy Algidy został wybrany na podstawie wyników badań, które potwierdziły, że wśród Polaków to właśnie on cieszy się największą popularnością. Jest to rynkowy hit, dostępny w pięciu smakach: bakaliowym, czekoladowym, truskawkowym, orzechowym i o smaku "krówki".
Lodowe desery są ucztą dla duszy i ciała oraz mają dobroczynny wpływ na nasz nastrój. Już Hipokrates zalecał swoim pacjentom "danie mrożone poprawiające samopoczucie". Jedzenie lodów może poprawić nasze samopoczucie, wprawić w lepszy nastrój, szczególnie w sytuacji stresu, gdy czujemy napięcie psychiczne. Wbrew powszechnej opinii, lody, spożywane z umiarem, nie tuczą. Wśród różnych rodzajów deserów lody należą do grupy najmniej kalorycznych słodyczy. Są lekkostrawne i dzięki temu nie zalegają długo w przewodzie pokarmowym - mówi Joanna Wrzosek, dietetyk. Dla przykładu, w 100 ml Algidy Śmietankowej o smaku truskawkowym jest tylko 76 kcal podczas gdy 100g jogurtu ma średnio około 100 kcal. Przy okazji lody dostarczają nam również wielu potrzebnych składników odżywczych. W lodach znajduje się niezbędny dla organizmu wapń, który jest podstawowym budulcem kości i zębów. Przez zawartość wapnia lody mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na takie choroby jak osteoporoza czy nadciśnienie. Poza wapniem, w lodach znajdują się także witaminy A, B1, B2 i PP a także małe ilości żelaza, magnezu i potasu. Dzięki nim właśnie lody wzmacniają organizm oraz podnoszą jego odporność.
Przeciętny Polak zjada rocznie około 4 litrów lodów. Dorośli jędzą je częściej niż trzykrotnie w ciągu dwóch tygodni, a młodzież aż pięć razy. W sumie 70% Polaków deklaruje jedzenie lodów. Prawie 90% osób sięga po lody, aby sprawić sobie przyjemność. Tylko 14,5% Polaków nie lubi lodów (wg PBS). Lody są bardzo popularne wśród dzieci - 100% maluchów deklaruje jedzenie lodów, które w tej kwestii nie ustępują czekoladzie.
Dołącz do dyskusji: Lody - symbol lata