Małe szanse na uruchomienie Inforadia
Czy powstanie nowy kanał informacyjny Polskiego Radia? Tylko wtedy, jeśli zmniejszy się zasięg Dwójki i Radia Bis.
Plany prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego, który w sierpniu zapowiedział utworzenie nowej stacji informacyjno-publicystycznej, zdumiały ekspertów rynku radiowego. Prezes stwierdził, że publiczne Inforadio powstanie dzięki przegrupowaniu częstotliwości UKF Polskiego Radia. Dotrze do połowy Polaków i nie zmniejszy zasięgu pozostałych anten. Nowy kanał, po uzyskaniu zgody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, mógłby ruszyć w 2007 roku - podała "Rzeczpospolita".
Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, by powstała nowa stacja o tak dużym zasięgu i bez znaczącego uszczerbku dla istniejących kanałów. - Gdzieniegdzie są wolne nadajniki i takie, które można wyłączyć bez szkody dla obecnych programów, ale to pojedyncze przypadki - mówi "Rz" dyrektor Departamentu Częstotliwości UKEWiktor Sęga. Podkreśla, że brak częstotliwości ogranicza możliwość zwiększenia zasięgu działającym kanałom: Program 1 dociera dziś w UKF jedynie do 54 proc. Polaków, Bis do 63 proc. Lepiej słyszana jest Dwójka (78 proc.), najlepiej zaś Trójka (92 proc.).
Czabański przekonywał posłów Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, że może stworzyć nowy kanał i przy okazji zwiększyć zasięg Programu 1. W rozmowie z "Rz" przyznał, że to możliwe, ale pod jednym warunkiem: Bis i Dwójka "trochę stracą". Ile? - Nie mogą zejść poniżej 50-proc. zasięgu - mówi prezes.
Według informacji "Rz" w sprawie częstotliwości prezes Polskiego Radia nie wyklucza porozumienia się z właścicielem stołecznego Radia Jutrzenka. Nadaje ono nieregularnie - po południu i wieczorami.
Istotnym warunkiem uruchomienia Inforadia jest - według Czabańskiego - powstrzymanie spadku wpływów z abonamentu. Bez pieniędzy radio będzie myśleć o oszczędnościach, a nie o nowym kanale. Jest też problem prawny: ustawa o radiofonii i telewizji mówi o czterech programach Polskiego Radia. Konieczna byłaby nowelizacja.
Uwolnienie częstotliwości pod piąty (nie licząc Radia Polonia) kanał publiczny może wywołać nieprzychylną reakcję mediów komercyjnych. - Na wolne częstotliwości musielibyśmy ogłosić konkurs. Jeśli przyznamy je Polskiemu Radiu, nadawcy komercyjni mogą pójść do sądu - mówi "Rz" wicedyrektor Departamentu Techniki KRRiT Marian Kisło.
Członek KRRiT Wojciech Dziomdziora przyznaje, że spotkanie z zarządem radia skończyło się konkluzją, że dziś Polskie Radio nie ma ani częstotliwości, ani pieniędzy na Inforadio.
Info-Radio to drugi już projekt uruchomienia przez publiczne medium kanału informacyjnego. Nad podobnym projektem pracuje też telewizja publiczna, która uruchomi niedługo na bazie TVP3 program TVP-INFO.
Dołącz do dyskusji: Małe szanse na uruchomienie Inforadia