Moduły CAM CI+ alternatywą dla dekodera w UPC, Vectra też o tym myśli
Sieć kablowa UPC Polska w najbliższych miesiącach planuje udostępnić abonentom moduły CAM CI+, pozwalające na odbiór kanałów telewizji cyfrowej bez dekodera operatora. W przyszłości nie wyklucza tego także sieć Vectra.
Moduły CAM CI+ to urządzenia, które po zainstalowaniu np. w nowoczesnym telewizorze, współpracując z kartą abonencką, umożliwiają odbiór kanałów oferowanych w płatnej ofercie operatora bez konieczności dzierżawy od niego dekodera.
- Moduł CI+ jest dostępny na kilku rynkach UPC, w tym od niedawna także w Rumunii i na Węgrzech. Planujemy udostępnienie go klientom w Polsce w najbliższych miesiącach, a obecnie prowadzimy testy przygotowujące wprowadzenie tego rozwiązania na rynek - mówi nam Ewa Sadowska, specjalista ds. PR w UPC Polska. Więcej szczegółów na razie nie chce ujawnić.
Moduły CAM jako pierwsza z dużych sieci kablowych wprowadziła w sierpniu ub.r. wielkopolska Inea (więcej na ten temat). - Zainteresowanie jest spore. Wydajemy moduły CAM dla nowych i obecnych abonentów - w usługach podstawowych i multiroom - mówi nam Kinga Podraza, manager ds. PR w Inea.
Wprowadzenia modułów CAM CI+ nie wyklucza też Vectra. - Na bieżąco śledzimy najnowsze rozwiązania w tym zakresie, mamy ciągły kontakt ze kilkoma firmami, współzałożycielami CI Plus Forum (organizacji rozwijającej specyfikacje techniczne CI). W naszym laboratorium testujemy niektóre rozwiązania - mówi nam Krzysztof Stefaniak, rzecznik prasowy Vectry.
- Multimedia Polska nie korzysta z kart CI i w najbliższym czasie nie planuje udostępniać oferowanych przez siebie usług za pomocą tych kart - mówi z kolei portalowi Wirtualnemedia.pl Adam Gruberski z biura prasowego sieci Multimedia Polska. Podkreśla on, że przeszkodą przy wdrożeniu kart CI jest ciągle niska penetracja rynku przez telewizory ze SmartTV. Dodaje też, że dekodery udostępniane przez Multimedia Polska oferują szereg funkcjonalności telewizji cyfrowej jak wideo na żądanie czy też telewizja interaktywna aMazing, niedostępnych wciąż poprzez CI.
Technologia ta się jednak cały udoskonala. - Widzimy bardzo interesujące produkty oparte na najnowszych specyfikacjach CI+, które nie dość, że zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa kontentu telewizyjnego, to pozwalają uruchomić operatorowi własne aplikacje, np. usługę VoD - podkreśla Krzysztof Stefaniak.
Sieć kablowa UPC Polska na koniec września ub.r. miała 1 463 800 abonentów, w tym 715 400 korzystało z telewizji cyfrowej (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: Moduły CAM CI+ alternatywą dla dekodera w UPC, Vectra też o tym myśli