SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie mediatora w TVP - co zrobią związki?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznało, że postulatyzwiązkowców z TVP dotyczące zwolnień grupowych nie mieszczą się wustawowej definicji sporu zbiorowego i nie wyznaczyło mediatora,który negocjowałby między związkowcami i zarządem spółki.Związkowcy zapowiadają, że w poniedziałek wejdą w nowy spórzbiorowy, bo wciąż liczą na niezależnego mediatora.

Jak podkreśliło MPiPS w piśmie do obu stron konfliktu w TVP,zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, "niemieszczą się postulaty dotyczące zwolnień grupowych tj. m.in.wstrzymania się z zamiarem przeprowadzenia takich zwolnień,uwzględnienia zmian w strukturze zwolnień, rezygnacji ze zwolnieńgrupowych określonej grupy pracowników".

- My o tym wiemy, że kwestie zwolnień zbiorowych nie podlegająpod ustawę. Chodziło nam o zwolnienia pracowników twórczych izatrudnianie na ich miejsce nowych - powiedział rzecznikzwiązku zawodowego pracowników TVP "Wizja" MariuszJeliński. - Zarząd TVP wprowadził ministra w błąd - dodał.Zapowiedział, że w poniedziałek będzie zebranie zarządu związku"Wizja" i zostanie podjęta decyzja o wejściu w nowy spórzbiorowy.

- Jeżeli przyjęlibyśmy optymistycznie, że się dogadamy zpracodawcą, to nie byłby nam potrzebny mediator, ale takiej nadzieiraczej nie ma - powiedział Jeliński. - Prawdopodobnie skończy sięna mediatorze, ale wcześniej wystąpimy do ministerstwa z bardzoprecyzyjną informacją, jaka jest sytuacja prawna w TVP -zaznaczył.

Pogotowie strajkowe w TVP trwa od 13 sierpnia.Zanim zacznie się ewentualny strajk, musiałyby zakończyć sięnegocjacje w ramach sporu zbiorowego pomiędzy protestującymizwiązkowcami a zarządem. Ponieważ nie udało się uzgodnić mediatoróww ramach negocjacji między stronami - zarząd nie zgodził się nazwiązkowych i zaproponował swoich, na których nie zgodzili się zkolei związkowcy - obie strony zwróciły się o wyznaczeniemediatorów do MPiPS. Zakwestionowanie przez resort sensu sporuoznacza, że przestaje on istnieć.

W poniedziałek pierwsi pracownicy TVP dostali wypowiedzenia. Wramach zwolnień grupowych spółka chce się rozstać z ok. 400osobami. Związkowcy nie kwestionują sensu restrukturyzacjizatrudnienia w stacji, domagają się jednak zaprzestania zwolnieńpracowników twórczych z dużym dorobkiem zawodowym. Sprzeciwiają sięteż praktykom zatrudniania przez p.o. prezesa spółki Piotra Farfałanowych osób w miejsce zwalnianych.

  • Więcej informacji:
  • TVP

Dołącz do dyskusji: Nie będzie mediatora w TVP - co zrobią związki?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl