SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Onet, Wirtualna Polska i Interia: nie wyłączymy komentarzy o uchodźcach, sprawnie je moderujemy

Grupa Onet, Grupa Wirtualna Polska i Grupa Interia nie zamierzają blokować dodawania komentarzy przy tekstach na temat kryzysu uchodźców. Wydawcy przyznają, że dyskusja tam bywa ostra, jednak wystarczy intensywniejsza moderacja wpisów.

W zeszłym tygodniu opcję komentowania przy artykułach o uchodźcach wyłączyło w swoim serwisie internetowym TVP Info, tłumacząc to „dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne”. Tydzień wcześniej na taki ruch zdecydowała się Agora, wydawca m.in. portali Gazeta.pl, Wyborcza.pl i Tokfm.pl. - Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać - uzasadniła redakcja serwisów.

We wtorek administracja Wykop.pl poinformowała użytkowników, że w ostatnim okresie dostaje mnóstwo wniosków od policji i prokuratury o dane autorów wpisów, którzy „jawnie nawołują do nienawiści i agresji przeciwko innym ludziom i grupom ludzi”. Dyrektor operacyjny Wykopu Michał Białek zaznaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że chodzi nie tylko o komentarze dotyczące uchodźców, przy czym to ten temat od kilku tygodni jest w serwisie najbardziej dyskutowany.

Z kolei najwięksi polscy wydawcy internetowi nie zablokowali do tej pory dodawania komentarzy przy tekstach o uchodźcach ani nie planują tego zrobić w najbliższym czasie. - Onet zdecydował, że nie wyłączy możliwości komentowania swoich treści nawet przy tematach tak trudnych jak kwestia uchodźców. Niezmiennie od lat wolność słowa i wolność wypowiedzi pozostają dla nas bardzo ważnymi wartościami - tłumaczy nam Marzena Suchan, redaktor naczelna serwisów informacyjnych Onetu. - Umożliwiamy użytkownikom wyrażenie własnego zdania, ich opinie często inspirują do spojrzenia na temat z innej strony, a dla nas stanowią cenne źródło informacji o tym, co ich interesuje i jakie mają zdanie na dany temat - dodaje Maria Skoczkowska z działu prasowego Grupy Wirtualna Polska. - Podstawową dla nas zasadą jest możliwość otwartej debaty. Jej jakość zależy od wszystkich uczestników dyskursu. Jesteśmy zwolennikami podnoszenia wartości rozmowy publicznej poprzez edukację społeczną, a nie brak możliwości rozmowy - mówi Joanna Szpyt-Wiktorowska, kierownik PR & social media w Grupie Interia.pl.

Wszyscy wydawcy deklarują, że aby poradzić sobie z nieodpowiednimi komentarzami, wystarczy zintensyfikowana moderacja. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że dyskusja na temat uchodźców wywołuje emocje, dlatego szybko reagujemy na każde zgłoszenie niezgodności danego komentarza z regulaminem lub polskim prawem. Apelujemy zatem do tych, których niepokoi poziom dyskusji o zgłaszanie naruszeń regulaminu forum w portalu Onet.pl - mówi Marzena Suchan. - Tematowi imigrantów towarzyszą duże emocje i jak zawsze w przypadku takich publikacji, wzmocniliśmy moderację komentarzy i stawiamy czoła nastrojom użytkowników. Warto dodać, że w Grupie WP mamy restrykcyjną politykę dotyczącą dodawania opinii przy wrażliwych społecznie tematach i zespół moderacji od razu blokuje treści naruszające bezwzględnie obowiązujące przepisy, dobra osobiste osób trzecich czy komentarze sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - wylicza Maria Skoczkowska. - W Interii, ze względu na pojawiające się kontrowersyjne wypowiedzi, zwracamy szczególną uwagę na toczące się dyskusje, aby usuwać te, które naruszają prawo lub takie, które w sposób rażący naruszają zasady współżycia społecznego. Staramy się reagować niezwłocznie na każdy zgłoszony przypadek naruszenia regulaminu w naszych serwisach. Tego typu treści natychmiast usuwamy - opisuje Joanna Szpyt-Wiktorowska.

Wydawcy nie ujawniają natomiast, czy otrzymali od policji lub prokuratury żądania przekazania danych autorów nienawistnych komentarzy o uchodźcach ani czy tych wniosków było więcej niż w przypadku wpisów na inne tematy.

W lipcu br. Onet.pl zanotował 15,64 mln użytkowników i 2,82 mld odsłon, a wszystkie strony Grupy Onet-RASP - 18,19 mln użytkowników i 3,72 mld odsłon, WP.pl miała 12,98 mln użytkowników i 2,35 mld odsłon, a cała Grupa Wirtualna Polska - 18,38 mln użytkowników i 4,06 mld odsłon, natomiast Interia.pl - 9,89 mln użytkowników i 880,8 mln odsłon, a cała Grupa Interia.pl - 14,38 mln użytkowników i 1,3 mld odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Dołącz do dyskusji: Onet, Wirtualna Polska i Interia: nie wyłączymy komentarzy o uchodźcach, sprawnie je moderujemy

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Adam
To jest jednak dramat postępactwa. W najlepszym razie można zablokować komentarze w necie. Ale pozaklejać ludziom ust się już nie da. Michnik cierpi i płacze.
0 0
odpowiedź
User
mm
Ta cała "mowa nienawiści" to jest pretekst do zamykania ludziom ust. Każdą krytykę można podciągnąć pod mowę nienawiści. Te przeklęte żydostwo z Gazety Wyborczej jeszcze bardziej by chciało ograniczyć wolność słowa w tym kraju.
0 0
odpowiedź
User
Seth
Te przeklęte żydostwo z Gazety Wyborczej jeszcze bardziej by chciało ograniczyć wolność słowa w tym kraju.

niestety moderowanie nie idzie zbyt sprawnie ludziom z wirtualnych mediów.
0 0
odpowiedź