Papież o telewizji i radiu
Papież do słuchaczy Radia Maryja
Jan Paweł II pozdrawiając uczestniczących w tradycyjnej południowej modlitwie wiernych zwrócił się po polsku także do słuchaczy Radia Maryja.
"Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, także tych, którzy łączą się z nami w modlitwie poprzez telewizję i Radio Maryja. Szczęść Boże!" - powiedział papież.
Jan Paweł II w podobnych słowach zwrócił się do Polaków także w ubiegłą niedzielę, ale wtedy tylko ogólnie wymienił odbiorców radia i telewizji.
Watykan nie skomentował zarzutów kierowanych pod adresem Radia Maryja przez polską telewizję i prasę, a włoskie media nie podały na ten temat żadnej informacji.
Papież w wygłoszonym wcześniej po włosku przemówieniu, poprzedzającym tradycyjną wspólną modlitwę w południe, nawiązał do rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego.
Papież przypomniał, że "Bóg jest przyszłością człowieka i świata" i dodał: "Jeśli ludzkość gubi sens Boga, zamyka się na przyszłość i nieodwołalnie traci perspektywę swojej pielgrzymki w czasie".
Podkreślił, że chrześcijaństwo daje "wyczerpującą odpowiedź" na pytania o sens życia i śmierci, poświęcenia i cierpienia.
Rok kościelny rozpoczyna się od pierwszej niedzieli Adwentu i trwa do soboty po ostatniej niedzieli zwykłej. Dzieli się na kolejno następujące okresy: Adwentu, Bożego Narodzenia, czas zwykły w roku, Wielki Post, Triduum Paschalne, okres Wielkanocny i czas zwykły.
Myślą przewodnią czterotygodniowego okresu Adwentu jest oczekiwanie Zbawiciela. Nazwa tego okresu pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", oznaczającego uroczyste wejście możnowładcy w granice swych posiadłości. Od XI wieku Adwent jest okresem pokuty i postu, połączonego z tęsknotą i radosną nadzieją na rychłe przyjście Zbawiciela.
Dołącz do dyskusji: Papież o telewizji i radiu