W Wielkiej Brytanii pojawią się pociągi napędzane biometanem. Będzie pochodził z odchodów i odpadów organicznych
BioUlra to nazwa nowatorskiego pociągu opracowanego przez brytyjską firmę Ultra Light Rail Partners. Szynobus charakteryzuje się wykorzystaniem do napędu biometanu, który pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Pociąg został także wyposażony w rozwiązania pozwalające na ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Prace nad innowacyjnym projektem o nazwie BioUltra rozpoczęły się w 2020 r. Na jego opracowanie firma Ultra Light Rail Partners (ULRP) zajmująca się budową taboru kolejowego otrzymała od brytyjskiego rządu finansowanie w kwocie 350 tys. funtów.
3 tysiące kilometrów na biometanie
Najważniejsza nowość w wypadku BioUltra polega na zastosowaniu w nim jako paliwa biometanu, który jest produkowany z odchodów (także ludzkich) oraz innych odpadów organicznych.
Czytaj także: Leo Express wchodzi na polskie tory. "Dla PKP Intercity to powinien być kubeł zimnej wody"
W opracowanym systemie biometan zasila akumulatory szynobusa, który w efekcie korzysta z napędu elektrycznego. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne zredukowanie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, dodatkowo produkty pochodzące z biometanu eliminują z otoczenia dwutlenek węgla.
Początkowo ULRP opracowała prototyp BioUltra o długości 10 m zabierający do 60 pasażerów naraz i przeprowadziła jego pierwsze testy. Teraz jednak firma zaprezentowała nową konstrukcję.
Zapowiadany szynobus ma długość 20 metrów i będzie zdolny do przewiezienia do 120 pasażerów z maksymalną prędkością 80 km/godz. Konstruktorzy zapowiadają, że BioUltra po jednokrotnym zatankowaniu zbiorników przejedzie dystans sięgający 3 tys. km.
ULRP otrzymała także nowy rządowy grant w kwocie 60 tys. funtów, który ma pozwolić na opracowanie w BioUltra zabezpieczeń związanych z koronawirusem. W ramach tego projektu przewidziano wprowadzenie w szynobusie lamp UV, specjalnych powierzchni użytkowych oraz wydajnego systemu oczyszczania powietrza w pociągu.
Według zapowiedzi szynobus opracowany przez ULRP może zostać w przyszłości wprowadzony przez brytyjskie koleje w ramach programu proekologicznego. Na razie jednak nie wiadomo kiedy mogłoby to nastąpić.
Czytaj także: PKP Intercity uruchamia wyszukiwarkę tanich połączeń, więcej biletów w promocyjnych cenach
Dołącz do dyskusji: W Wielkiej Brytanii pojawią się pociągi napędzane biometanem. Będzie pochodził z odchodów i odpadów organicznych