Podwoiła się ilość wirusów w spamie
Z niecałego procenta w sierpniu do 2,34 proc. we wrześniu zwiększyła się ilość wirusów rozsyłanych z mailami reklamowymi - wynika z raportu Panda Security. Żeby ominąć zabezpieczania, spamerzy zestawiają przypadkowe litery w większe napisy, układają tekst pionowo i zamieszczają w tematach wiadomości odnośniki do fałszywych plików .swf.
W trzecim kwartale bieżącego roku ponad 91 proc maili wysłanych do firm stanowił spam - wynika z raportu Panda Security. Mimo że odsetek niechcianych wiadomości zmniejszył się w porównaniu z drugim kwartałem o 3 proc., to jednak ostatnio coraz więcej z nich zawiera wirusy - w sierpniu były one dołączone do 0,99 proc. spamowych maili, a we wrześniu - już do 2,34 proc. - Może to mieć związek z kryzysem finansowym, ponieważ przestępcy internetowi atakują coraz częściej z nadzieją zwiększenia swoich dochodów i uniknięcia skutków recesji ekonomicznej - komentuje Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska. Najczęściej wykrywanymi zagrożeniami były złośliwa aplikacja o nazwie Netsky.P oraz trojany: SpamtaLoad.DO i SpamtaLoadCZ.
Niechciane maile najczęściej dotyczyły produktów poprawiających sprawność seksualną (23 proc.), leków (19 proc.), pożyczek (12 proc.), replik (10 proc.) oraz pornografii (8 proc.). Od lipca do września Panda Security zanotowała 330 tys. nowych komputerów typu zombie, które zainfekowali wcześniej hakerzy do rozsyłania dużych ilości spamu.
W ostatnim kwartale najbardziej rozwinęła się technika omijania filtrów antyspamowych przez umieszczanie w tematach niechcianych wiadomości odnośników do plików z rozszerzeniem .swf (Flash). Takie pliki umieszczone są zazwyczaj na nieszkodliwej stronie internetowej, ale przekierowują internautów na reklamowane witryny, np. firm farmaceutycznych. Spammerzy unikają też zabezpieczeń systemowych, zestawiając ze sobą przy pomocy kodu ASCII przypadkowe znaki w napisy sporych rozmiarów. W tym samym celu układają też teksty wiadomości pionowo, dodając do nich komunikaty napisane białą czcionką, która staje się widoczna po zaznaczeniu przez użytkownika.
Dołącz do dyskusji: Podwoiła się ilość wirusów w spamie