Polska drugim rynkiem Visa payWave w Europie
Z ponad trzema milionami kart z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave wydanych przez 10 polskich banków, Polska jest drugim rynkiem w Europie pod względem liczby kart zbliżeniowych Visa, która od początku października 2010 r. zwiększyła się sześciokrotnie.
Visa podaje, że szybki przyrost tych kart w dużej mierze wiąże się z decyzją PKO Banku Polskiego o wymianie wszystkich swoich kart debetowych na karty Visa z mikroprocesorem i dodatkową funkcją płatności zbliżeniowych Visa payWave.
Podobne decyzje o wydawaniu swoich kart debetowych wyłącznie jako kart zbliżeniowych Visa podjęły w ub.r. MultiBank i Bank Pocztowy, a pod koniec marca br. ING Bank Śląski.
Karty Visa z funkcją zbliżeniową są wydawane w sumie przez 10 banków w Polsce: Bank BPH, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK, ING Bank Ślaski, Inteligo, mBank, MultiBank, PKO Bank Polski oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy. W tej technologii banki wydają karty Visa debetowe, kredytowe, przedpłacone, zarówno do użytku prywatnego jak i służbowego.
Polska zajmuje drugą pozycję w Europie pod względem liczby kart zbliżeniowych Visa, ustępując obecnie pod tym względem tylko Wielkiej Brytanii.
Funkcja płatności zbliżeniowych Visa może być wdrażana wyłącznie w przypadku kart mikroprocesorowych opartych o standard EMV. W Polsce ponad 50 proc. z 22 mln wszystkich kart Visa znajdujących się na rynku zostało wydane jako karty z mikroprocesorem EMV.
Od września 2010 r. do lutego 2011 r. liczba transakcji zbliżeniowych dokonywanych w Polsce kartami Visa zwiększyła się 10-krotnie, czyli rosła ponad dwa razy szybciej niż liczba zbliżeniowych kart Visa wydawanych w tym okresie.
Zbliżeniowymi kartami Visa można zapłacić w Polsce w ponad 15 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, zainstalowanych w placówkach firm prowadzących pojedyncze sklepy lub po kilka sklepów tworzących małe sieci miejscowe czy regionalne oraz w placówkach sieci ogólnopolskich. Kart można też używać na stadionach kilku piłkarskich klubów oraz zakupić nimi bilety na komunikację miejską w części biletomatów w Warszawie i Wrocławiu. We Wrocławiu kartami Visa payWave można płacić w tramwajach i autobusach - jest tam zainstalowanych ponad 700 mobilnych biletomatów akceptujących płatności zbliżeniowe.
Łącznie liczba terminali, w których można płacić zbliżeniowymi kartami Visa – a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave – ma w ciągu najbliższych 5 lat osiągnąć ok. 200 tys.
Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa są oznakowywane specjalnymi naklejkami informującymi o tej formie płatności. Można je zlokalizować (na liście i na mapie) dzięki wyszukiwarce na stronie www.visa.pl.
Dołącz do dyskusji: Polska drugim rynkiem Visa payWave w Europie