SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2030 r. co druga produkcja w Europie na VOD będzie nieanglojęzyczna

Według firmy analitycznej Digital-i do 2030 r. co najmniej połowę czasu europejscy widzowie platform Netflix i Amazon Prime Video spędzą na oglądaniu treści nieanglojęzycznych. Mają na to wskazywać ogromnie popularne w ostatnich miesiącach seriale: południowokoreański "Squid Game" oraz francuski thriller "Lupin".

Wybrano pięć europejskich krajów: Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Niemcy i Hiszpanię. Analitycy z firmy Digital-i porównywali, jakie filmy i seriale widzowie z tych państw najchętniej oglądają. Pod uwagę wzięto subskrybentów dwóch platform streamingowych: Netfliksa oraz Amazon Prime Video. Okazało się, że coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się wśród tych widzów produkcje pochodzące ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli ten trend się utrzyma, to zdaniem badaczy z Digital-i w roku 2030 europejscy widzowie serwisów VOD co najmniej połowę czasu spędzą na oglądaniu treści nieanglojęzycznych.

Wyniki badań wskazują, że w październiku 2021 r. użytkownicy obu platform z krajów europejskich spędzili 22 proc. czasu na oglądaniu treści nieanglojęzycznych. Dla porównania, w 2019 r. ten wskaźnik był ponad dwukrotnie niższy i wynosił zaledwie 10 proc. W tym samym okresie odsetek programów nieanglojęzycznych w katalogu Netfliksa wzrósł z 25 proc. do 31 proc. Z kolei na platformie Amazon Prime Video w tym samym okresie oglądalność programów nieanglojęzycznych podwoiła się do 16 proc., podczas gdy katalog tego serwisu z takimi produkcjami wzrósł z 19 proc. do 25 proc.

Sukces "Squid Game" i "Lupin"

Analitycy firmy Digital-i podkreślają, że na zmianę zainteresowania widzów wpływ miały w ostatnich miesiącach przede wszystkim sukcesy "Squid Game", południowokoreańskiego serialu, który dominował na Netfliksie w październiku 2021 r. oraz wielka popularność francuskiego serialu "Lupin". Wspomniano także o kolejnych sezonach cieszącego się dużym zainteresowaniem widzów hiszpańskiego serialu kryminalnego "Dom z papieru" oraz niemieckiego serialu science-fiction "Dark".

"Ponieważ widzowie spędzają więcej czasu na oglądaniu treści nieanglojęzycznych, możemy się spodziewać, że Hollywood i inne anglojęzyczne potęgi produkcyjne, które udostępniają swoje produkcje na świecie poprzez serwisy streamingowe, zaczną tracić dominację na światowym rynku treści" - napisali analitycy z firmy Digital-i.

Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej, które weszły w życie dwa lata temu, serwisy streamingowe muszą poświęcać co najmniej 30 proc. swoich zasobów w bibliotece na treści lokalne.

W listopadzie br. Netfliksa odwiedziło 13 mln polskich internautów, to kolejny rekord platformy w naszym kraju. Duże wzrosty osiągnęły Prime Video i Canal+ online, natomiast drugi miesiąc z rzędu zmalał zasięg Viaplay. Takie są najnowsze wyniki badania Mediapanel opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: W 2030 r. co druga produkcja w Europie na VOD będzie nieanglojęzyczna

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
I bardzo dobrze. Tradycyjne stacje telewizyjne już dawno doprowadziły do wyjałowienia kultury, gdzie dominują filmy czy muzyka amerykańskie (jakby reszta świata poza USA nie istniała). Wiele świetnych filmów europejskich czy azjatyckich NIGDY nie miało premiery w Polsce.
odpowiedź
User
bredny
Bardzo nie to cieszy. Od lat Hiszpanie robią lepsze horrory a nawet filmy z Rumunii, Turcji czy Maroko potrafią zaskoczyć
odpowiedź