Rada programowa kontra władze TVP. Chodzi o likwidację trzech stacji
Rada programowa Telewizji Polskiej negatywnie zaopiniowała projekt korekty planów programowo-finansowych nadawcy publicznego na rok 2025. Jej członek Krzysztof Luft mówi o politycznej decyzji wobec formalnych zmian. Przewodniczący Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl sprzeciwia się planowanej likwidacji trzech kanałów, które mają przekształcić się jedną stację.
Podczas ostatniego posiedzenia rada programowa TVP zajmowała się projektem korekty planów programowo-finansowych przedsięwzięć w zakresie realizacji misji publicznej na rok 2025 określonych w Karcie Powinności Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji na lata 2025-2029. Gremium powołane głosami zdominowanej przez Prawo i Sprawiedliwość Rady Mediów Narodowych negatywnie zaopiniowało dokument z 17 lipca 2024 roku. Stanowi on tajemnicę przedsiębiorstwa, dlatego członkowie Rady Programowej nie chcą udostępniać jego treści.
„Polityczna złośliwość wobec nielubianego zarządu”
Przedstawiciele rady programowej, którym bliżej do obecnego obozu rządzącego, są zaskoczeni decyzją gremium. - To chodziło o drobiazgi, kompletnie formalne, bez żadnego znaczenia. Ta decyzja nie miała charakteru merytorycznego, a była jedynie polityczną złośliwością wobec nielubianego zarządu. Te zmiany były drobnymi korektami, naniesionymi zgodnie z oczekiwaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – zapewnia Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, od kwietnia także konsultant dyrektora generalnego TVP Tomasza Syguta.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
W podobnym tonie wypowiada się inny członek rady programowej TVP. – To były bardzo drobne, techniczne zmiany idące w ślad za wskazaniami KRRiT w programach poza głównymi kanałami TVP. A głosowanie większości rady programowej, która składa się albo z prominentnych członków PiS, albo z sympatyków tej partii odbyło się na zasadzie „nie, bo nie” i – co zaskakujące – wbrew wskazaniom PiS-owskiej KRRiT, w której – jak wiadomo – tylko prof. Tadeusz Kowalski jest senackim przedstawicielem – relacjonuje Janusz Daszczyński, prezes TVP w drugiej połowie 2015 roku.
„Wszystkie dokumenty zakładają likwidację trzech kanałów”
Przewodniczący rady programowej TVP twierdzi, że większość gremium nie mogła zagłosować inaczej. – Ta kosmetyka, o której mówi Krzysztof Luft jest związana między innymi z likwidacją 3 kanałów: TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka. Takie działania są nieakceptowalne przez większość członków Rady Programowej – tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Skurkiewicz, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Czy pojawiły się jakieś nowe informacje i okoliczności związane z likwidacją stacji? – Wszelkie dokumenty, które proceduje Rada na 2025 rok zakładają likwidację tych trzech kanałów – odpowiada Skurkiewicz.
W kwietniu likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz przesłał do szefa KRRiT projekt Karty Powinności na lata 2025-2029. Według dokumentu zniknąć ma 7 kanałów, których wyniki oglądalności nie są zadowalające. - Proponuje się natomiast zmniejszenie liczby programów wyspecjalizowanych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (Historia, Nauka, Dokument) w jeden program (TVP Wiedza), powstały z przekształcenia TVP Historia i uzupełnienia jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka, a także likwidację kolejnych pięciu programów (trzy z nich to kanały internetowe): Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa. Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej - napisał w projekcie likwidator TVP. Projekt Karty Powinności musi zaakceptować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Choć liczba stacji tematycznych nadawcy publicznego ma się zmniejszyć, to z dokumentu wynika, że wróci TVP 4K. Z szacunkowych kosztów opublikowanych w projekcie Karty Powinności wynika, że kanał ma kosztować w latach 2025-2029 36,4 mln zł rocznie. - TVP 4K jest programem sportowo-filmowo-rozrywkowym. Program zawiera audycje dostępne w standardzie 4K, jest tworzony i rozpowszechniany w tym standardzie w miarę dostępności właściwych treści. Kluczowe gatunki: transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne i audycje rozrywkowe - czytamy w projekcie.
TVP rekordzistą wśród nadawców publicznych w UE
W portfolio Telewizji Polskiej są: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Kobieta, TVP Sport, TVP Historia, TVP Historia 2, TVP ABC, TVP ABC 2, Alfa TVP, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP HD, TVP World, TVP Wilno i Belsat. To łącznie 22 kanały (nie licząc wszystkich wersji TVP3). Najwięcej spośród nadawców publicznych w Unii Europejskiej.
Z rankingu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że Telewizja Polska z 39 kanałami w portfolio, zajmuje wysoką 14. pozycję na całym kontynencie. Spośród nadawców publicznych więcej stacji nadaje jedynie BBC, ale większość z nich to projekty komercyjne skierowane do widzów poza Wielką Brytanią, takie jak BBC Earth, BBC Brit, BBC Lifestyle, BBC Cbeebies.
Polski nadawca publiczny nie zamierza rezygnować z kanałów, które mają wysoką oglądalność, np. TVP HD czy TVP Seriale. Fuzja kanałów dokumentalnych jest w projekcie Karty Powinności tłumaczona ich wynikami.
- Konsolidacja programów TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka, uzasadniona jest także stosunkowo niskimi udziałami tych programów, tj. TVP Dokument - 0,22 proc. w 2023 roku, TVP Nauka - 0,17 proc. w 2023 roku. Jednocześnie widać, że udział programu TVP Historia, który jest wyższy, zmniejsza się (0,63 proc. w 2022 roku, 0,52 proc. w 2023 roku, 0,47 proc. - 01-04 2024 r), co może wynikać w części z konkurencji Dokumentu i Nauki. W tej sytuacji proponuje się skonsolidowanie tych trzech programów wyspecjalizowanych w ramach programu TVP Wiedza, powstałego z przekształcenia TVP Historia, przy uzupełnieniu jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka. Pozwoli to zachować wartość niesioną poprzez dotychczasowe programy, a jednocześnie zwiększyć ilość treści niepowtórkowych w ramach danego programu (TVP Wiedza) – czytamy w projekcie likwidatora TVP.
Dołącz do dyskusji: Rada programowa kontra władze TVP. Chodzi o likwidację trzech stacji