Facebook i Twitter zablokowane w Rosji
Rosyjski regulator mediów Roskomnadzor zdecydował w piątek późnym popołudniem o blokadzie Facebooka na terenie całej Rosji. Wieczorem w Rosji przestał być też dostępny Twitter.
Za takie wykroczenie uznawane jest m.in. nazywanie konfliktu wojną czy rosyjskim atakiem, a także publikowanie informacji o atakach na cele cywilne i ich ofiarach, masowym ostrzale artyleryjskim ukraińskich miast czy relacjonowanie strat rosyjskiej armii.
W związku z tym na terenie Federacji Rosyjskiej występowały czasowe problemy z dostępem do Facebooka, podobnie jak wielu innych serwisów społecznościowych, BBC Russian, Radio Swoboda czy Deutsche Welle.
Informację o blokadzie Facebooka podała w piątek późnym popołudniem rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.
❗️ Роскомнадзор принял решение о блокировке доступа к сети Facebook в России
— РИА Новости (@rianru) March 4, 2022
Do decyzji rosyjskich władz odniósł się Nick Clegg, dyrektor Mety ds. globalnych. - Wkrótce miliony zwykłych Rosjan poczują, że zostali odcięci od wiarygodnego źródła informacji, pozbawieni codziennych sposobów komunikowania się z rodziną i przyjaciółmi oraz wyciszeni - wyliczył.
Zapowiedział, że koncern dalej będzie robił wszystko, żeby przywrócić swoje platformy w Rosji.
On the Russian government's decision to block access to Facebook in the Russian Federation: pic.twitter.com/JlJwIu1t9K
— Nick Clegg (@nickclegg) March 4, 2022
Twitter też niedostępny w Rosji
Roskomnadzor ogranicza również szybkości działania Twittera na komputerach, zarzucając amerykańskiej firmie "nieusunięcie fałszywych wpisów o rosyjskiej +operacji specjalnej+ na Ukrainie". Rosja określa w ten sposób rozpoczętą przez siebie w miniony czwartek inwazję.
Zobacz: Twitter ogranicza zasięgi rosyjskich mediów państwowych
W piątek wieczorem Twitter w ogóle przestał być dostępny w Rosji, poinformowała o tym agencja Interfax.
Twitter zablowamny w Rosji. pic.twitter.com/o7QMJhDL2E
— P@weł (@winatuska1) March 4, 2022
Zablokowanie Facebooka i Twittera skomentował na tej drugiej platformie Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Przez ostatni tydzień @Meta i @Twitter przekonały się jak to jest cnotę stracić, a rubelka nie zarobić. Tak się wychodzi na zgniłych kompromisach z Rosją - stwierdził.
Przez ostatni tydzień @Meta i @Twitter przekonały się jak to jest cnotę stracić, a rubelka nie zarobić. Tak się wychodzi na zgniłych kompromisach z 🇷🇺.
— Janusz Cieszyński (@jciesz) March 4, 2022
W Rosji 15 lat więzienia za fake newsy
W piątek wyższa izba rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji, zatwierdziła przyjęty już wcześniej przez Dumę projekt ustawy, na mocy której rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia, ale w przypadku gdy rozpowszechnianie tych informacji będzie miało "poważne konsekwencje" - kara może wynieść do 15 lat. Przepisy wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta Władimira Putina, co powinno nastąpić wkrótce.
Rosyjskie media otrzymały nakaz publikowania informacji wyłącznie ze źródeł rządowych i muszą opisywać sytuację na Ukrainie jako "specjalną operację wojskową", natomiast słowa "wojna" i "inwazja" są zakazane przez regulatora mediów Roskomnadzor.
Zobacz: Serwisy i kanały youtube’owe Sputnika i Russia Today zablokowane w Polsce
Jak zaznaczyła BBC, od czasu inwazji rekordowa liczba osób czyta rosyjskojęzyczną wersję jej strony internetowej, szukając aktualnych informacji na temat konfliktu.
W rosyjskich kanałach państwowych nadawany jest wyłącznie kremlowski, sfałszowany obraz rzeczywistości, zakaz używania słowa "wojna". Jak opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, Pierwyj Kanał czy Rossija 24 twierdzą, że mamy do czynienia z operacją „denazyfikacji i demilitaryzacji” tego kraju. Nie wspominają o ofiarach wśród ludności cywilnej, także wśród dzieci. Wielokrotnie zaniżają liczbę rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku walk. Twierdzą z kolei, że to Rosjanie są prześladowani w ostatnich dniach na świecie. Porównują działania zachodu do Holokaustu w czasie II wojny światowej. W pasmach filmowych emitują z kolei filmy o „zwycięskim” 1945 roku, kiedy Armia Czerwona była entuzjastycznie witana po pokonaniu hitlerowskich Niemiec.
Za relacje o wojnie na Ukrainie władze wyłączyły radio Echo Moskwy i blokują telewizję Dożdż
Wyłączenie sygnału Echa Moskwy potwierdził redaktor naczelny Aleksiej Wieniediktow. Według niezależnej "Nowej Gaziety" portal TV Dożdż jest już niedostępny u szeregu operatorów.
Liberal radio station Echo of Moscow taken off air. Just static now on my car radio. Its website, too, & website of independent TV station Dozhd blocked (both still accessible via YouTube). pic.twitter.com/4jSuLMsihl
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) March 1, 2022
Prokuratura zarzuciła tym niezależnym mediom „celowe i systematyczne” publikowanie „kłamliwych informacji o działaniach rosyjskich wojsk w ramach operacji specjalnej w obronie Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej (wspieranych przez Rosję samozwańczych republik na południowym wschodzie Ukrainy)”.
Wcześniej na terytorium Rosji zablokowano m.in. stronę telewizji Nastojaszczeje Wriemia oraz portalu Tajga.info.
Zobacz: Netflix wstrzymuje wszystkie swoje projekty w Rosji
Dołącz do dyskusji: Facebook i Twitter zablokowane w Rosji