BBC przywróciło relacje dziennikarzy z Rosji, „New York Times” wycofał swoich reporterów
Po kilku dniach przerwy w BBC ponownie pojawiły się relacje dziennikarzy pracujących w Rosji, mimo uchwalenia tam przepisów zakładających do 15 lat więzienia za podawanie nierzetelnych według władz informacji o wojnie w Ukrainie. Brytyjski nadawca podkreśla, że bezpieczeństwo jego pracowników pozostaje priorytetem. Za to „New York Times” wycofał z Rosji swoją ekipę reporterską.
Relacje z Rosji wróciły na antenę BBC we wtorek wieczorem. O sytuacji w kraju opowiadali z Moskwy Steve Rosenberg i Jenny Hill.
BBC podkreśliło, że przywróciło relacje z Moskwy po „dokładnej analizie”. - Wzięliśmy pod uwagę konsekwencje nowego prawa, a także pilną potrzebę relacjonowania z terytorium Rosji - zaznaczono w oświadczeniu nadawcy.
- Będziemy opowiadać tę kluczową część historii niezależnie i bezstronnie, zgodnie z rygorystycznymi standardami dziennikarskimi BBC. Bezpieczeństwo naszych pracowników w Rosji pozostaje naszym priorytetem numer 1 - dodano.
BBC News journalists resume broadcasts from Russia https://t.co/mDxwwZtuIO
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 8, 2022
„New York Times” rezygnuje z relacji ze względów bezpieczeństwa
W zeszły piątek wyższa izba rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji, zatwierdziła przyjęty już wcześniej przez Dumę projekt ustawy, na mocy której rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia, ale w przypadku gdy rozpowszechnianie tych informacji będzie miało "poważne konsekwencje" - kara może wynieść do 15 lat. Zapowiedziano, że przepisy wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta Władimira Putina.
Rosyjskie media otrzymały nakaz publikowania informacji wyłącznie ze źródeł rządowych i muszą opisywać sytuację na Ukrainie jako "specjalną operację wojskową", natomiast słowa "wojna" i "inwazja" są zakazane przez regulatora mediów Roskomnadzor.
Oprócz BBC nadawanie programów ze swoich studiów w Rosji i relacji od tamtejszych korespondentów zawiesiły m.in. Bloomberg, CNN, RAI, ARD i ZDF. TVN wycofał z Rosji swojego korespondenta Andrzeja Zauchę, zapowiadając, że będzie on nadal relacjonował wojnę w Ukrainie, ale spoza terytorium rosyjskiego.
We wtorek „New York Times” poinformował, że tymczasowo wycofuje z Rosji swoich dziennikarzy „dla ich bezpieczeństwa”. - Celem nowych przepisów rosyjskich jest ściganie karne niezależnego, rzetelnego informowania o wojnie przeciw Ukrainie - stwierdziła rzeczniczka prasowa dziennika Danielle Rhoades Ha.
- Liczymy, że będą mogli (dziennikarze „New York Timesa” - przyp.) wrócić tak szybko, jak to możliwe. Jednocześnie obserwujemy, jak stosowane jest nowe prawo - zaznaczyła.
The law is Russia's harshest crackdown on news and free speech in President Vladimir Putin's 22 years in power. It caused several independent outlets to shut down and led major news organizations, including the BBC, to suspend journalistic operations there.https://t.co/UHxAfm9fXT
— The New York Times (@nytimes) March 8, 2022
Dołącz do dyskusji: BBC przywróciło relacje dziennikarzy z Rosji, „New York Times” wycofał swoich reporterów