Rząd przyjął pakiet projektów ustaw gospodarczych
Rząd przyjął w piątek projekty nowych ustaw o finansach publicznychoraz partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) oraz projektnowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Minister finansów Jacek Rostowski powiedział podczas konferencjiprasowej zwołanej w trakcie posiedzenia rządu, że nowa ustawa ofinansach publicznych konsoliduje i porządkuje sektor finansówpublicznych. Zaprzeczył, że ustawa da budżetowi istotneoszczędności.
"Twierdzenia, że takie oszczędności będą wynikały z ustawy ofinansach publicznych, że jest ona reformą finansów publicznych, sąprzesadzone" - wyjaśnił Rostowski. Jego zdaniem, w średnim terminiezmiany te mogą dać jednak "pewne oszczędności".
Minister zapowiedział, że likwidowane będą gospodarstwapomocnicze i zakłady budżetowe w sektorze budżetowym. Tłumaczył, żetakie instytucje nie są poddane obecnie żadnej normalnejkontroli.
"Nie podlegają kontroli rynkowej, bo nie są firmami, a z drugiejstrony nie podlegają kontroli demokratycznej, bo nie są częściąadministracji państwowej" - uzasadniał minister.
Dodał, że dotychczasowe zadania tych jednostek będą dalejwykonywane. Albo zostaną one wcielone do administracji rządowej ibędą podlegały kontroli demokratycznej, albo usługi przez nieświadczone będą kupowane na otwartym rynku przez poszczególnejednostki budżetowe.
Rostowski powiedział, że w przypadku samorządów pewne formyzakładów budżetowych zostaną utrzymane. Poinformował także, żestopniowo i w coraz większym zakresie będą wprowadzane elementybudżetu zadaniowego.
Projekt ustawy o finansach publicznych wprowadza długoterminowe,czteroletnie planowanie budżetowe. Według ministra, ma to pozwolićna zwiększenie przewidywalności budżetowej oraz stabilności.
Wprowadzone zostaną bardziej restrykcyjne reguły ostrożnościowew przypadku wzrostu deficytu budżetowego. Ponadto zmienią sięzasady audytu wewnętrznego.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Rostowski powiedział, żeresort finansów ma gotowy harmonogram przyjęcia euro. Wyraziłnadzieję, że w nadchodzącym tygodniu uzyska on akceptację premiera."Naszą intencją jest przystąpienie do mechanizmu ERM2 po zmianieKonstytucji. Jestem świadom tego, że zmiana Konstytucji wymaga(...) w pewnym sensie nowych konsultacji politycznych" -powiedział. Dodał, że jego zdaniem będą to konsultacje"delikatne".
W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka,projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej maradykalnie uprościć system rejestracji działalności gospodarczej.Dodał, że chodzi o tzw. zero okienka oraz wprowadzenie CentralnejEwidencji Informacji Działalności Gospodarczej, która umożliwirejestrację działalności przez internet.
"Nowelizacja ma w sposób całościowy i przejrzysty uregulowaćzasady kontroli przedsiębiorców, tak aby nie utrudniały oneprowadzenia działalności" - tłumaczył.
"Ta ustawa oraz ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym to teczynniki, które mogą sprzyjać tworzeniu lepszych perspektyw dlagospodarki w naszym kraju" - ocenił Pawlak.
Według projektu ustawy o PPP, partnerstwem takim będzie wspólnarealizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzykpomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.
Zgodnie z intencją rządu, nowe prawo ma wyeliminować zbędneobciążenia biurokratyczne oraz przyczynić się do aktywizacjipodmiotów publicznych. Zniesiony zostanie ponadto obowiązekprzeprowadzania kosztownych i uciążliwych analiz poprzedzającychrozpoczęcie inwestycji w ramach PPP.
Jak wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, w umowacho PPP partner prywatny (przedsiębiorca, również zagraniczny)zobowiąże się zrealizować zadanie za wynagrodzeniem oraz poniesie wcałości lub części wydatki z nim związane. Podmiot publiczny -jednostka sektora finansów publicznych lub inna osoba prawna -zobowiąże się z kolei do współdziałania w przedsięwzięciu przezwniesienie wkładu własnego.
Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął pakiet projektów ustaw gospodarczych