SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spotkanie szefów KRRiT i UKE. Co z MUX-5?

Niedawno doszło do spotkania szefów KRRiT i UKE. Na jakim etapie jest sprawa piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej? - Spotkania na różnych szczeblach między UKE i KRRiT odbywają się regularnie. Jeżeli chodzi o MUX-5, to trwają przygotowania dokumentacji konkursowej, jesteśmy przed konsultacjami z KRRiT - informuje Wirtualnemedia.pl Wydział Komunikacji UKE. 

RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka) RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka)

Podczas środowego posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jej członków poinformowano, że przewodniczący Maciej Świrski spotkał się z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko. Jak relacjonuje prof. Tadeusz Kowalski, nie padły jednak żadne konkrety na temat konkursu dotyczącego MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej. Niedawno Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE zapowiadał, że najpierw muszą zostać zakończone konsultacje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  

Teraz Wydział Komunikacji UKE nadmienia, że po zakończeniu konsultacji z KRRiT, przyjdzie czas na konsultacje społeczne. - O wszystkich wydarzeniach dotyczących konkursu na operatora MUX-5 będziemy informować na bieżąco. Terminy nie zależą od nas, ponieważ musimy konsultować się z podmiotami zewnętrznymi. Konsultacje społeczne zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej i potrwają co najmniej 30 dni – dodaje UKE. W ramach takich konsultacji zarówno firmy, organizacje branżowe, jak i osoby prywatne będą mogły przesłać swoje opinie i pomysły na temat zagospodarowania piątego multipleksu.

MUX-5 nieprędko?

Na początku lata Emitel wystąpił o rezerwację piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z procedurami, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej czekał 14 dni na ewentualne podobne wnioski innych firm. Gdyby nie wpłynęły, mógłby od razu wydać decyzję rezerwacyjną. Tak jednak się nie stało. Chęć ubiegania się o częstotliwości zgłosiły poza Emitelem firmy BCAST (związana z Cyfrowym Polsatem) i MWE Teleport (Grupa MWE Networks). W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie konkursu.

Przygotowanie konkursu może potrwać jeszcze miesiące, jeśli konsultacje na linii KRRiT-UKE będą się przedłużać.  Nie zawsze prezes UKE podejmował decyzje zgodne z oczekiwaniami szefa KRRiT. Na przykład pod koniec 2021 roku ówczesny szef Rady Witold Kołodziejski zaproponował przeniesienie MUX-8 do MUX-5 i przekazanie częstotliwości w paśmie VHF na potrzeby multipleksów DAB+. Pomysł utknął w martwym punkcie. UKE od jesieni 2022 roku nie wyłonił też operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+, choć KRRiT zawiesiła konkurs do czasu podjęcia takiej decyzji.

Sytuację wokół MUX-5 może skomplikować też postawienie szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu. Tak twierdzi sam Maciej Świrski. Jego zdaniem sparaliżowałoby to Radę. - Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty. Mam wrażenie, że wniosek o Trybunał Stanu dla mnie jest pewnym dążeniem, żeby domknąć ten rynek, aby nie było ruchu wolności słowa. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji działa po to, aby bronić wolności słowa. Tak jest napisane w Konstytucji. Ludzie, którzy chcą dławić wolność słowa, nie mogą dopuścić do tego, żeby powstały inne telewizje niż te, które mają zarabiać pieniądze na rynku reklam w telewizji. W tym całym ruchu chodzi o pieniądze - tłumaczył kilka miesięcy temu na antenie TV Republika przewodniczący Świrski.

Dołącz do dyskusji: Spotkanie szefów KRRiT i UKE. Co z MUX-5?

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Stacje z mux8 koniecznie na mux5.
24 36
odpowiedź
User
gosc
Równie dobrze można zapytać co z 4 mux, ile osób z tego reguralnie ogląda, ile osób korzysta. Dla niektórych to trudne pytania
34 1
odpowiedź
User
tele
Co z MUX 4???
23 1
odpowiedź