Telewizja Polska na wniosek związków zawodowych zaktualizowała przepisy dot. skarg na mobbing
Zarząd Telewizji Polskiej zmienił zapisy regulaminu dla pracowników firmy dotyczące postępowania w przypadku zarzutów mobbingu. Dzięki temu cała procedura będzie mogła w praktyce działać, a jedną osobę do komisji rozpatrującej skargę dotyczącą mobbingu będzie wskazywał pracownik, który skierował tę skargę. O zmiany w regulaminie wnioskowały związki zawodowe działające w TVP.
Przepisy na temat postępowania w przypadku mobbingu od kilku lat są zawarte w regulaminie pracy dla pracowników Telewizji Polskiej. Regulamin podkreśla, że w firmie nie są tolerowane jakiekolwiek działania lub zachowania mające charakter lub znamiona mobbingu. Mobbing jest zdefiniowany jako „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.
W regulaminie określono, że pracownik TVP uważający, że został poddany mobbingowi, może złożyć pisemną skargę do biura zarządzana kapitałem ludzkim w firmie. W takiej sytuacji dyrektor tego biura powoła trzyosobową komisję mającą rozpatrzyć tę skargę, m.in. wysłuchać poufnych wyjaśnień wszystkich związanych z nią osób. Jeśli komisja stwierdzi znamiona mobbingu (decyzję w tej sprawie podejmuje w głosowaniu), dyrektor wraz z przełożonym osoby, której dotyczą zarzuty mobbingu, zdecydują o karze dla niej.
Poprzednio regulamin stanowił, że w skład komisji wchodzi zastępca dyrektora biura zarządzania kapitałem ludzkim w TVP (jako przewodniczący), radca prawny wskazany przez dyrektora biura prawnego oraz przedstawiciel Rady Pracowników TVP. A ponieważ od 2014 roku, po zakończeniu poprzedniej kadencji rady, nie wybrano jej nowego składu, przepisy w regulaminie w praktyce nie działały - po złożeniu skargi na mobbing nie można było powołać komisji.
W ramach aktualizacji regulaminu zapisano, że zamiast przedstawiciela Rady Pracowników w komisji będzie pracownik TVP (zatrudniony w firmie na czas nieokreślony), wskazany przez osobę, która złożyła skargę. Dyrektor biura zarządzana kapitałem ludzkim ma 14 dni roboczych od otrzymania skargi, żeby powołać komisję, która ma niezwłocznie zająć się sprawą.
Regulamin został zmieniony przez zarząd Telewizji Polskiej na wniosek trzech związków zawodowych działających w spółce: Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich „Wizja” oraz Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Radia i Telewizji.
- Dostosowano regulamin do obecnej sytuacji w firmie. Obecne przepisy są klarowne i przychylne dla pracowników - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marian Mrzygłód z „Wizji”.
Uchwała o obecnej zmianie regulaminu została podjęta przez zarząd TVP 7 lutego. 10 lutego nowe przepisy przekazano dyrektorom wszystkich jednostek organizacyjnych firmy, a w minionym tygodniu udostępniono je pracownikom m.in. w intranecie.
Przedstawiciele „Wizji” i „Solidarności” przekazali nam, że w ostatnich miesiącach nie otrzymali informacji o skargach na mobbing w Telewzji Polskiej. Z Międzyzakładowym Związkiem Zawodowym Pracowników Radia i Telewizji nie udało nam się skontaktować.
Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska na wniosek związków zawodowych zaktualizowała przepisy dot. skarg na mobbing