SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

6 lat po zniknięciu TVN Meteo kilka kanałów pogodowych wciąż działa

Choć marki TVN Meteo Active (wcześniej TVN Meteo) nie ma na polskim rynku od stycznia 2017 roku, to w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i we Francji kanały pogodowe przetrwały. Najmłodszą stację uruchomił właściciel aplikacji AccuWeather, z której także Polacy korzystają na smartfonach.

AccuWeather Network nadaje w Stanach Zjednoczonych AccuWeather Network nadaje w Stanach Zjednoczonych

Kanał TVN Meteo rozpoczął nadawanie 10 maja 2003 roku jako siostrzana stacja odnoszącego sukcesy TVN24. Na początku emitował głównie prognozy pogody.

Z czasem na jego antenie zaczęły się pojawiać programy o ogrodach („Maja w ogrodzie”), dotyczące zdrowego trybu życia i dokumenty.

Ze stacją byli związani Tomasz Zubilewicz, Dorota Gardias, Omenaa Mensah, Agnieszka Górniakowska, Bartłomiej Jędrzejak, Hubert Radzikowski czy Miłosz Kłeczek, który obecnie jest najbardziej znanym reporterem politycznym TVP Info.

Smartfony odebrały widzów TVN Meteo?

24 czerwca 2009 roku dziennikarze TVN Meteo poinformowali, że padł rekord oglądalności. Udział stacji w rynku wyniósł 0,33 proc. W roku 2013 kanał pogodowy miał 0,11 proc. udziału w rynku, a w roku 2014 już tylko 0,08 proc. Zapadła decyzja o przekształceniu go w TVN Meteo Active. Poza prognozami pogody, w nadawanej od 16 kwietnia 2015 roku stacji, pojawiły się produkcje poświęcone zdrowemu i aktywnemu życiu, ćwiczeniom, odchudzaniu.

- TVN Meteo Active to kanał, który wychodzi naprzeciw otaczającej nas rzeczywistości. Bez względu na porę roku coraz większa liczba ludzi uprawia sport, biega, jeździ na rowerach, ćwiczy na siłowniach i w salach fitness. Coraz więcej ludzi chce żyć zdrowo, dobrze się odżywiać i jak najdłużej pozostawać w dobrej kondycji - mówił Grzegorz Płaza, ówczesny dyrektor stacji.

Zmianę formuły tłumaczył m.in. dużą konkurencją na rynku i upowszechnieniem się smartfonów. - Przez te 12 lat rynek się bardzo zmienił - obecnie jest na nim ponad 200 stacji nadających po polsku, w tym prawie 10 informacyjnych, a w dużych telewizjach są pasma śniadaniowe, gdzie co chwilę jest najnowsza prognoza pogody. Rozwinął się też internet, powszechna stała się dostępność komputerów, a wreszcie smartfonów - każdy szybko może sprawdzić pogodę poprzez wyszukiwarkę czy w aplikacji na swoim telefonie - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl  Płaza.

Nowa formuła nie poprawiła wyników. Z danych Nielsena wynika, że w całym 2016 roku TVN Meteo Active miała 0,09 proc. udziału w rynku. Na początku stycznia 2017 roku została zastąpiona przez HGTV, kanał o urządzaniu i remontowaniu domów, ogrodów, wynajmowaniu i kupowaniu nieruchomości. Stacja, która ubiega się o przedłużenie koncesji radzi sobie już lepiej niż poprzedniczki. Na przykład we wrześniu 2022 roku jej udział w rynku wyniósł 0,30 proc.

Kanały pogodowe, które przetrwały

Choć w Polsce m.in. smartfonom przypisywano wyczerpanie się formuły TVN Meteo, to w 2015 roku w Stanach Zjednoczonych właściciel najpopularniejszej aplikacji pogodowej na świecie uruchomił ogólnokrajowy AccuWeather Network. Stacja nadaje za pośrednictwem sieci kablowych i platform cyfrowych. Jej studio znajduje się w  siedzibie AccuWeather w State College w Pensylwanii. Stacja nadaje bloki programów na żywo i łączy się z reporterami w terenie. Na jej antenie są emitowane prognozy specjalistyczne, informacje o trudnych warunkach drogowych, wydania specjalne dotyczące huraganów, wywiady z ekspertami. W sieciach kablowych można oglądać przekaz z lokalnymi paskami o pogodzie.

Najstarszym amerykańskim kanałem pogodowym jest The Weather Channel, który rozpoczął nadawanie 2 maja 1980 roku. Nadaje nie tylko prognozy, analizy, filmy dokumentalne, ale także programy rozrywkowe związane z pogodą. Do 2008 roku należał do Landmark Communications. W lipcu tego roku NBC Universal, Bain Capital i Blackstone Group zgodziły się wspólnie kupić Weather Channel. W 2019 roku stacja trafiła z kolei do  Byron Allen's Entertainment Studios.

Portal Variety podał, że transakcja pochłonęła 300 mln dol. Kanał zatrudniający 400 pracowników miał wygenerował 346,8 mln dol. przychodów w 2018 roku. Głównie z reklam i opłat od operatorów płatnej telewizji. Siedziba kanału znajduje się w Atlancie w stanie Georgia.

Kanał pokazuje relacje reporterskie. W studiu działa też system AR, który pozwala na wyświetlanie w częściowo wirtualnym studiu animowanych elementów, takich jak padający deszcz czy spływające po szybie krople. Nie powiodły się próby ekspansji międzynarodowej The Weather Channel. W Australii kanał trafił do imperium medialnego Ruperta Murdocha. Dzisiaj donosi nazwę Sky News Weather i emituje w dużej mierze programy informacyjne o innej tematyce niż pogoda.

W Kanadzie firma Lavalin i Landmark Communications, do której należał The Weather Channel uruchomiły w 1988 roku WeatherNow. W 1989 roku stacja zmieniła nazwę na The Weather Network, a w 2015 roku została przejęta przez firmę Pelmorex, świadczącą m.in. usługi meteorologiczne dla państwowych instytucji i prywatnych firm. Siedzibą stacji jest Oakville w Ontario. Oferta TWN jest zróżnicowana w zależności od regionu. Stacja nadaje w formule kanału informacyjnego. Nadaje serwisy regionalne, poświęcone grypie i koronawirusowi, zmianom klimatycznym, sztormom, raporty dla podróżujących, programy podróżnicze i na temat wpływu pogody na stan zdrowia. Na belkach można znaleźć informacje o m.in. regionalnych temperaturach, warunkach drogowych, wilgotności powietrza, prędkości wiatru. Widzowie mogą wysyłać do redakcji zdjęcia i wideo przedstawiające zjawiska meteorologiczne. Kanał jest krytykowany za wyświetlanie reklam podczas prognoz. Zarabia m.in. na prezentacji statycznego logotypu przy prognozach. Dla francuskojęzycznych mieszkańców Kanady TWN nadaje siostrzaną stację MétéoMédia. W Europie działa aplikacja The Weather Channel na Android TV.

W samej Francji od 27 lat działa La Chaîne Météo, który jest dostępny m.in. w ofercie platformy cyfrowej Canal+. Jego właścicielem była grupa Lagardère, ale w 2006 roku został przejęty przez Météo consult, prywatnego dostawcę prognoz, zależnego od Grupy Figaro, wydawcy dziennika Le Figaro. Pierwotnie stacja znajdowała się w dawnej siedzibie TF1, obok pomieszczeń TV5. Później zajęła dawne studio kanału informacyjnego LCI. Następnie trafiła do siedziby Lagardère, a w 2007 roku trafiła do budynku Météo Consult w Vernouillet pod Paryżem. Stacja emituje prognozy pogody dla Francji, Europy i świata z wyeksponowanymi terytoriami zamorskimi. Prezentuje warunki panujące w najbardziej popularnych kierunkach turystycznych.

Dołącz do dyskusji: 6 lat po zniknięciu TVN Meteo kilka kanałów pogodowych wciąż działa

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
Kiedy propaganda 24 ma zamiar zniknąć?
0 0
odpowiedź
User
Błędy TVN
TVN Meteo nie sprawdził się z powodu wypełniaczy itp. Często trzeba było czekać 10-15 minut na interesującą mnie prognozę. Dlatego sobie szybko odpuściłem tą stację.
0 0
odpowiedź
User
Ob
W mym sercu tylko Wizja Pogoda :)
21 7
odpowiedź