SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP w programach informacyjnych i publicystyce najczęściej atakuje uchodźców i Niemców

W programach informacyjnych i publicystycznych TVP i TVP Info zdecydowanie najczęstszym obiektem mowy nienawiści spośród mniejszości  są uchodźcy, rzadziej Niemcy, w nielicznych przypadkach Rosjanie - wynika z monitoringu stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. 

Danuta Holecka w "Wiadomościach", fot. TVP Danuta Holecka w

Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii przeprowadziło kilkutygodniowy monitoring (od 15 sierpnia do 4 września) popularnych programów informacyjno-publicystycznych TVP i TVP Info:Wiadomości", „Gość Wiadomości", „Minęła dwudziesta", „W tyle wizji" oraz „W kontrze". Treści analizowano pod kątem występowania mowy nienawiści  wobec siedmiu wybranych grup mniejszościowych: Żydów, Ukraińców, Niemców, Rosjan, uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, muzułmanów oraz osób LGBT.

"Na przestrzeni minionych kilku lat w przestrzeni publicznej i politycznej zauważyć mogliśmy wzmożenie i zintensyfikowanie treści nienawistnych wobec przedstawicieli i przedstawicielek grup mniejszościowych. Fala nienawiści zapoczątkowana antyuchodźczą kampanią parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, kontynuowana była przez polityków i polityczki tej partii również w latach 2019 i 2020. W tym czasie głównym „kozłem ofiarnym” polityków były osoby LGBT+. W trakcie kampanii w mediach publicznych pojawiały się jednak nie tylko treści homofobiczne, ale również antyuchodźcze, antysemickie i antyniemieckie" - czytamy w raporcie.

Okres badania przypadł na pierwszą część kampanii wyborczej.

Uchodźcy najczęstszym celem mowy nienawiści w TVP

Jak pokazują wyniki analizy stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, treści nienawistne w TVP i TVP Info dotykają nieporównywalnie częściej na tle innych mniejszości uchodźców. Takich wypowiedzi odnotowano aż 36 wobec 18 atakujących Niemców, 5 Rosjan i pojedynczych przeciwko innym grupom.

Źródło: Otwarta Rzeczpospolita

"Na antenie uchodźcy kojarzeni byli z zagrożeniem, a także ze wzrostem przestępczości w krajach Europy Zachodniej" (…) Co ciekawe, w tym czasie na antenie TVP i TVP Info niewiele było treści antysemickich lub homofobicznych" - czytamy w raporcie.

Większość mowy nienawiści na antenach TVP i TVP Info pochodziła od dziennikarek i dziennikarzy (41), rzadziej polityków (25), komentatorów (13) i zwykłych osób (3).

Otwarta Rzeczpospolita: w "Wiadomościach" najczęściej mowa nienawiści

Aż 32 przykłady mowy nienawiści pojawiło się w "Wiadomościach" - najwięcej z badanych programów. Z monitoringu Otwartej Rzeczpospolitej wynika,  że wiele razy nienawistne komentarze pojawiały się także w "Minęła 20" (17 razy) i "Gościu Wiadomości" (10 razy).

"Debata polityczna o tak nienawistnym wydźwięku nie tylko narusza podstawowe konstytucyjne prawa i wolności obywatelskie, ale także wpływa na społeczeństwo poprzez kreowanie norm przyzwalających na otwarte wyrażanie wrogości czy wręcz nienawiści wobec osób z grup mniejszościowych. To zaś przyczynia się do wzrostu dyskryminacji oraz spadku tolerancji wobec różnorodności w Polsce" - podsumowują autorzy opracowania.

"Wiadomości" ogląda 2 mln widzów

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.

Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że "Wiadomości" TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.

Dołącz do dyskusji: TVP w programach informacyjnych i publicystyce najczęściej atakuje uchodźców i Niemców

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gary
To fakt, powinni kaczora…
0 0
odpowiedź
User
Opo
uchodźców czy emigrantów ? Ja bym na przykład uchodźcą nie nazywał gościa który ucieka z egiptu czy pakistanu tylko po to żeby po otrzymaniu azylu pojechać tam na wakacje odwiedzić rodzinne.
35 7
odpowiedź
User
Pawel
Nas Niemcy atakują od zawsze m.in.polskimi obozami.
39 20
odpowiedź