Ujawniać czy nie?
Z badania Z. Izdebskiego, zrealizowanego przez TNS OBOP wynika, że przeważająca większość Polaków (88%) słyszała o sprawie byłego dyrygenta Polskich Słowików oskarżonego o molestowanie seksualne dzieci
Dwie trzecie Polaków (66% ) uważa, że media miały prawo ujawnić publicznie informację, o tym, że Wojciech K. jest zakażony wirusem HIV, w tym 45% zdecydowanie popiera ujawnienie tego typu informacji opinii publicznej. Przeciwnego zdania jest 23% Polaków. Co dziesiąta osoba (11%) nie ma w tej kwestii zdania.
Bardzo ciekawie wyglądają opinie Polaków na temat sprawy poznańskiej wśród tych, którzy uznają, że osoby żyjące z HIV/AIDS powinny mieć prawo do utrzymania tego faktu w tajemnicy:
Bardziej spójne deklaracje składały osoby, które generalnie odmawiają prawa do utrzymania w tajemnicy faktu zakażenia wirusem HIV. I wobec tej konkretnej sprawy większość (82%) uznała, że media miały prawo podać do publicznej wiadomości informację o stanie zdrowia Wojciecha K.
"Wyniki potwierdzają, że jako Polacy mamy tendencję do relatywizowania praw, które przyznajemy innym osobom. Nie traktujemy bowiem praw osób żyjących z HIV jak prawa człowieka, które przysługują wszystkim bez względu na okoliczności. Można przypuszczać, że fakt oskarżenia o molestowanie seksualne wpłynął znacząco na to, że badani nie przyznawali Wojciechowi K. prawa do tajemnicy" - komentuje prof. Zbigniew Izdebski, autor badania.
Badanie zostało zrealizowane metodą OMNIMAS w dniach 4 - 7 marca 2004 roku na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków powyżej 15 roku życia.
Dołącz do dyskusji: Ujawniać czy nie?