SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleksy radiowe firmy Cyfrowego Polsatu będą działać dalej

Choć 2 lipca br. skończyły się pozwolenia na działalność multipleksów eksperymentalnych DAB+ związanej z Cyfrowym Polsatem spółki BCAST, to emisja w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu jest kontynuowana. Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia Wirtualnemedia.pl, że niedługo stosowne pozwolenia ukażą się w wykazie UKE. 

Obecnie w wykazie pozwoleń UKE na emisję DAB+ widnieją tylko multipleksy eksperymentalne w Szczecinie, (DABCOM, pozwolenie do 28 czerwca 2025 roku), Katowicach (BCAST, do 12 marca 2025 roku), Andrychowie (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Gliwicach (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Kraków (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Przehybie (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Łodzi (PSN Infrastruktura, do 1 sierpnia 2025 roku), Opolu (PSN Infrastruktura, do 29 czerwca 2025 roku) i Bielsku-Białej (Radio Express 92,3 FM, do 19 lipca 2025 roku).

Zapadła decyzja w sprawie emisji BCAST

Multipleksów BCAST w Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu nie ma w wykazie, ale w ostatnich miesiącach kontynuowały nadawanie. „Presserwis” podał, że prezes UKE 17 i 18 października wydał decyzje w sprawie emisji spółki związanej z Cyfrowym Polsatem. Pozwolenia będą ważne przez rok.

- Wykaz pozwoleń publikowany na BIP UKE aktualizowany jest średnio co 3-4 tygodnie. W najbliższym, planowanym na pierwszy tydzień listopada, znajdą się pozwolenia dla BCAST dla 3 wspomnianych lokalizacji - zapewnia Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Z wykazu radiopolska.pl wynika, że w skład multipleksu BCAST w Gdańsku wchodzą: Muzyczne Radio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Eska Rock, Radio Jasna Góra, Radio Maryja, Radio Niepokalanów i Radio Norda FM. W Warszawie można słuchać stacji: Muzyczne Radio, POPradio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Konin FM, Radio Maryja i Radio Niepokalanów. We Wrocławiu prowadzona jest emisja: Muzycznego Radia, Radia 7, Radia Bezpieczna Podróż, Radia Eska Rock, Radia Jasna Góra, Radia Niepokalanów i Radia RAM.

MUX-y testowe w DAB+ nie podzielą losu testów w DVB-T2

Kilka miesięcy temu UKE zdecydował, że nie będzie wydawać pozwoleń na multipleksy eksperymentalne w DVB-T2. Inaczej jest z emisjami DAB+. - DAB+ jest w Polsce technologią raczkującą i ciągle mało popularną, a co za tym idzie nie ma wielu podmiotów mających szerokie doświadczenia w tym zakresie. Jest to sytuacja zupełnie inna niż w przypadku DVB-T2, która to technologia jest już wszechstronnie przetestowana na poziomie całego kraju. Prezes UKE planuje wydawać pozwolenia na testowe nadawanie DAB+, jeżeli takie wnioski będą wpływać – tłumaczył Tomaszewski.

Multipleksy eksperymentalne DAB+ to dla wielu nadawców regionalnych okazja na przetestowanie swojej popularności w innych regionach. Chociażby Muzyczne Radio z Jeleniej Góry nadaje w DAB+ w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach. Ryszard Pragłowski, prezes stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważył, że otrzymuje ona odzew od słuchaczy z różnych części Polski, ale testowa emisja nie jest uwzględniana w badaniach słuchalności. Tym samym dla wielu nadawców generuje tylko koszty zamiast dodatkowych przychodów reklamowych. Dyrektor Radia 7 z Mławy Piotr Ploch, które opuściło MUX w Katowicach, chce zrezygnować z nadawania także w Gdańsku i Wrocławiu, zachowując tylko emisję w Warszawie.

Dwa lata temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek nadawców. Chcą, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Do tej pory tak się nie stało. Nadawcy komercyjni krytykują technologię DAB+. Twierdzą, że jest przestarzała, wymaga dużych inwestycji i nie gwarantuje dużego zasięgu.

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy radiowe firmy Cyfrowego Polsatu będą działać dalej

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan
no i cacy :)
odpowiedź
User
Ania z Gda
A przepraszam. A gdzie są Muzomedia?😔
odpowiedź
User
⚰️
Spokojnie, lepsza słuchalność będzie po połączeniu stacji radiowych 😉
odpowiedź