Unia Europejska mówi "Stop Hałasowi!"
20 kwietnia 2005 r., w Międzynarodowym Dniu Walki z Hałasem, została rozpoczęta europejska kampania informacyjna, mająca na celu uporanie się z najpowszechniejszym problemem na stanowiskach pracy w Europie - hałasem
Polską edycję kampanii "Stop hałasowi!" organizuje i koordynuje Krajowy Punkt Centralny Europejskiej Agencji, którego rolę pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
Kampania została otwarta konferencją prasową. Podobne konferencje odbyły się w tym dniu także w Rzymie, Wiedniu i Londynie.
W ramach kampanii odbędzie się szereg przedsięwzięć, których celem jest rozszerzanie wiedzy na temat zwalczania hałasu wśród pracodawców, pracowników, specjalistów bhp oraz popularyzacja wśród społeczeństwa tematyki dotyczącej szkodliwości hałasu i możliwości ochrony przed nim.
" Ocenia się, że jedna trzecia pracowników w Europie (ponad 60 mln) przez ponad jedną czwartą czasu pracy uskarża się na działanie hałasu o dużym natężeniu
" Prawie 40 mln pracowników (tylu mieszkańców liczy np. Hiszpania) przez ponad połowę czasu pracy musi podnosić głos, aby móc skutecznie się komunikować
" Nowa dyrektywa europejska dotycząca ochrony przed hałasem w miejscu pracy wejdzie w życie 15 lutego 2006 r.
Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem zostało uznane za "najpowszechniejszą, nieodwracalną chorobę zawodową". Hałas w pracy może nas jednak kosztować dużo więcej niż tylko uszkodzenie słuchu! Może stać się przyczyną wypadków, podwyższać poziom stresu związanego z pracą, a w połączeniu z innymi zagrożeniami - być przyczyną złego stanu zdrowia pracowników.
Liczby wskazują, że hałas w miejscu pracy jest wciąż poważnym, ale nadal lekceważonym zagrożeniem dla milionów pracowników w Europie. W dniu rozpoczęcia przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy szeroko zakrojonej kampanii w ponad 30 krajach naszego kontynentu, problem ten zostanie nagłośniony. Kampania wspierana przez Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Luksemburg, który przewodniczy Unii, będzie prowadzona pod hasłem
"STOP HAŁASOWI!"i zakończy się w dniach 24-28 października 2005 r. corocznym Europejskim Tygodniem Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.
Vladimir Spidla, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans, powiedział: "Hałas to więcej niż problemy ze słuchem; może być źródłem wypadków w miejscu pracy i zwiększać poziom stresu. Słuch pracowników będzie podlegać lepszej ochronie dzięki wymaganiom nowej dyrektywy UE, która zostanie wprowadzona we wszystkich Państwach Członkowskich UE przed 15 lutym 2006 roku. Dyrektywa ustala m.in. wartość graniczną dziennej ekspozycji na hałas o poziomie 87 dB. Cieszę się, że ta kampania zwiększy świadomość istnienia zagrożeń związanych z hałasem".
Dołącz do dyskusji: Unia Europejska mówi "Stop Hałasowi!"