SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warszawa - miastem bez barier

Innowacyjny projekt władz miasta Warszawy

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński ogłosił wczoraj na konferencji prasowej nowatorski na skalę ogólnopolską projekt, dotyczący dostosowania należących do miasta obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych z problemami z poruszaniem się.

Tym sposobem miasto aktywnie włączyło się w akcję prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji pod hasłem "Warszawa bez barier". Proponowana przez Prezydenta uchwała jest swoistym narzędziem, dzięki któremu warszawscy kupcy i restauratorzy być może chętniej będą decydować się na usuwanie barier w użytkowanych przez siebie obiektach. Likwidacja barier architektonicznych może służyć nie tylko osobom niepełnosprawnych, ale również rodzicom z małymi dziećmi w wózkach oraz osobom starszym.

Planowaną motywacją do likwidacji "trzech schodków" jest odliczenie od czynszów w lokalach miejskich kosztów dostosowania obiektów dla osób niepełnosprawnych, które spowodują podwyższenie wartości tych lokali. Władze Warszawy planują też uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych podczas zapowiadanej odnowy Traktu Królewskiego. W ramach programu "Warszawa bez barier" władze Warszawy zapowiadają kolejne działania, min. systematyczną wymianę taboru autobusowego na niskopodłogowy oraz cykl szkoleń dla pracowników samorządowych, w tym również dla Dyrektorów Biur Urzędu Miasta i jednostek im podległych w zakresie dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych. Do koordynacji programu ze strony Miasta Prezydent wyznaczył Pełnomocnika ds. "Warszawy bez barier".

W kampanię "Warszawa bez barier" włączył się również ZTM, m.in. poprzez dystrybucję 100.000 ulotek na temat kontaktu z osobą niepełnosprawną oraz poprzez bezpłatne umieszczenie plakatów akcji w 3000 pojazdów komunikacji miejskiej w terminie od czerwca do września 2004 r. Akcja ta ma zwrócić uwagę pasażerów na istniejące bariery architektoniczne. Organizatorzy akcji apelują także o wysłanie na adres bariery@niepelnosprawni.info zdjęć miejsc użyteczności publicznej, w których osoba niepełnosprawna nie ma szansy na samodzielność. Informacje takie pozwolą opracować mapę niedostępnych miejsc na terenie Warszawy. Mapa będzie na bieżąco weryfikowana i uzupełniania o miejsca, które zostaną dostosowane w wyniku akcji.

Podsumowanie akcji będzie miało miejsce w grudniu br. na Wielkiej Gali Integracji. Zostaną wtedy wyróżnione te lokale i miejsca użyteczności publicznej w Warszawie, które zareagowały na apel organizatorów akcji i stały się dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Projekt "Warszawa bez barier" realizowany jest ze środków Unii Europejskiej. Akcję wspierają także: Euromedical Poland, Centrum Handlowe "Arkadia", Rowland Communications, Leo Burnett Warszawa.

Patroni medialni akcji: Życie Warszawy, TVP 3 Regionalna.

Dołącz do dyskusji: Warszawa - miastem bez barier

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl