ZPAF, STOART i SAWP naruszyły prawo?
Prezes UOKiK wszczął z urzędu trzy postępowania antymonopolowe, które wykażą, czy ZPAF, STOART i SAWP naruszyły prawo.
W toku trzech postępowań Prezes UOKiK rozstrzygnie, czy Związek Polskich Artystów Fotografików, Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP stosowały antykonkurencyjne praktyki. Wątpliwości UOKiK wzbudziło żądanie (w statutach lub regulaminach) od twórców i artystów powierzenia zarządu prawami autorskimi w pełnym zakresie. W efekcie, osoby zainteresowane nie mogą podpisać umowy ze ZPAF, STOART bądź SAWP tylko w odniesieniu do niektórych pól eksploatacji, a inne – na przykład do zwielokrotniania lub wprowadzania do obrotu – realizować za pośrednictwem konkurencyjnych organizacji.
Postępowania będą również prowadzone na podstawie przepisów Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Kwestionowane praktyki stowarzyszeń były wielokrotnie uznawane za naruszające konkurencję w orzecznictwie wspólnotowym i krajowym. W 2004 roku Prezes UOKiK nałożył na Stowarzyszenie ZAiKS 500 tys. złotych kary za wymuszanie na autorach udzielania wyłącznego upoważnienia do zarządzania prawami do utworów muzycznych łącznie w zakresie publicznego wykonania, nagrań mechanicznych oraz emisji w radiu i telewizji. Decyzja została podtrzymana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i czeka na rozstrzygnięcie przez Sąd Apelacyjny.
Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara pieniężna w wysokości do 10 proc. przychodów osiągniętych w roku poprzedzającym nałożenie sankcji.
Dołącz do dyskusji: ZPAF, STOART i SAWP naruszyły prawo?