SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ZUS przedsiębiorcy na umowie o pracę

Własny biznes nie generuje kosztów ZUS-owskich, jeśli przedsiębiorca równolegle pracuje na umowie o pracę z wynagrodzeniem brutto ponad 1850 zł. Z jednej strony to „oszczędność” na ZUS-ie, z drugiej konieczność dzielenia czasu na dwa czasochłonne zajęcia.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Niektórzy etatowcy decydują się założyć działalność gospodarczą, utrzymując jednocześnie dotychczasowe stanowisko na umowie o pracę. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że równolegle wykonywanie tych dwóch czasochłonnych prac jest nie do pogodzenia. W rzeczywistości jednak, takie rozwiązanie nierzadko się sprawdza, a oprócz tego zmniejsza ryzyko wystartowania z własnym biznesem i pozwala „zaoszczędzić” na ZUS-ie.

Gwarancja zatrudnienia z etatu

Stałe zatrudnienie daje komfort stałego zarobku, płatnych urlopów i na tym gruncie jest zaprzeczeniem prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Już od pierwszego dnia życia własnej firmy przedsiębiorca ponosi bowiem stałe koszty (przede wszystkim ubezpieczenia społecznego), odpowiada samodzielnie za wygenerowanie zarobku i ryzykuje brakiem wystarczającej liczby klientów i faktur sprzedażowych.

Połączenie etatu z własną firmą może być ciekawe dla tych osób, które chcą rozpocząć prowadzenie małego biznesu nieco wolniej, bezpieczniej, nie wypływając od razu nas szerokie wody i które zdają sobie sprawę z tego, że będą mu mogły poświęcić mniej czasu. Powyższa kombinacja może też opłacać pracownikowi, który chce sprawdzić, na ile dochodowy okaże się jego pomysł na biznes, jednocześnie zachowując umowę o pracę jako zabezpieczenie w razie, kiedy działalność generowałaby jedynie straty.

Rozstrzygnięcie zbiegu tytułów do ZUS-u

Wynagrodzenie z umowy o pracę podlega obowiązkowo pod oskładkowanie ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym) – niezależnie od tego, czy to praca na pełen czy pół etatu oraz niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Przedsiębiorca jest obowiązkowo objęty ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym, rentowym i wypadkowym) od pierwszego dnia wykonywania działalności. Zatem jeśli jeden podatnik otrzymuje zarobek z tych dwóch tytułów, teoretycznie dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W rzeczywistości sprawę rozstrzyga się szybko. Jeśli pracownik zakłada firmę, pozostaje obowiązkowo ubezpieczony u pracodawcy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy będącego jednocześnie etatowcem, nie musi on opłacać składek z tytułu działalności, jeśli z umowy o pracę uzyskuje oskładkowany przychód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu (obecnie 1850 zł).

Rozpoczynając działalność jako etatowiec obok wypełnienia formalności związanych z nadaniem NIP-u itd., przedsiębiorca musi złożyć w ZUS-ie jedynie formularz ZUS ZZA stanowiący zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych nie wpływa na kwestię opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku jednoczesnego wykonywania etatu na umowie o pracę oraz wykonywaniu działalności gospodarczej, Kowalski co miesiąc opłaca dwie składki zdrowotne. Podstawami ich wyliczenia są aktualnie:

  • z działalności gospodarczej – 3210,60 zł,
  • z umowy o pracę – kwota brutto zapisana w umowie.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Dołącz do dyskusji: ZUS przedsiębiorcy na umowie o pracę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl