Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-09-06

A A A POLEĆ DRUKUJ

Aukcja najdroższych numizmatów w Warszawie

 


 

Złota moneta z motylem, którą król podarował swojej metresie - słynnej hrabinie Cosel - pójdzie pod młotek 25 września w hotelu Raffles Europejski. 


 

 

Imponujący podarunek Augusta II Mocnego nie będzie jedynym unikatowym obiektem w katalogu - kolekcjonerzy i inwestorzy licytować będą m.in. jedyny znany egzemplarz tzw. portugała koronnego Zygmunta III Wazy z 1614 r. Legendarna moneta będzie miała cenę wywoławczą 400 000 zł.

 

Historyczną aukcję najcenniejszych królewskich monet przeprowadzi stołeczny Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk - wiodący numizmatyczny dom aukcyjny w Polsce. Jak wskazują dane sprzedażowe, krajowy rynek dawnych monet odnotował w czasie pandemii zwyżki rzędu 35-50 proc. 



 

Hrabina Cosel, kontrowersyjna królewska faworyta

 

Datowany na 1709 r. talar z ozdobnym motylem wybity został w mennicy drezdeńskiej w pojedynczym egzemplarzu, na specjalne zamówienie władcy. Otto Merserburg, kolekcjoner i znawca monet saskich, wiąże ten nietypowy gest z postacią Anny Konstancji von Hoyn, znanej jako hrabina Cosel - królewskiej faworyty, głośnej bohaterki powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz produkcji filmowych. Podobne monety z motylem wykonane zostały w srebrze dla potrzeb gier karcianych na jej osobistym dworze, który rocznie kosztować miał monarchę tyle, co utrzymanie ośmiotysięcznego oddziału wojska. 

- Mimo że to nie najwyżej wyceniona moneta w naszym katalogu, rzeczywiście budzi niesamowite poruszenie wśród kolekcjonerów. Mówimy o prawdziwym zabytku, który niewątpliwie król osobiście trzymał w dłoni. Unikatowy egzemplarz, który polecił wykonać w złocie, licytowany będzie od poziomu 250 000 zł, jednak trudno szacować, jaka może być jego wartość końcowa - komentuje Michał Niemczyk, reprezentujący w swojej rodzinie już czwarte pokolenie marszandów i numizmatyków. 

 

Moneta cenniejsza niż porsche

 

Najcenniejsza pozycja w katalogu to również wybity w złocie portugał koronny przedstawiający króla Zygmunta III Wazę w paradnej zbroi z najdrobniejszymi detalami. Obszerna moneta przetrwała w zachwycającym stanie od 1614 r., kiedy wybita została w mennicy bydgoskiej. Na jej wartość wpływa również fakt, że była własnością Henryka Karolkiewicza, najsłynniejszego kolekcjonera polskiego mennictwa w Stanach Zjednoczonych. Rekordowa kwota, za jaką wylicytowano monetę Zygmunta III Wazy, padła w 2018 r. i wyniosła blisko 2 mln dolarów. 

- To jedyny zachowany egzemplarz portugała koronnego o masie 10 dukatów, a pochodzenie z legendarnej kolekcji Karolkiewicza sprawia, że mamy do czynienia z obiektem najwyższej, muzealnej klasy. Ten sam egzemplarz ilustrowany jest w książkach i opisywany przez badaczy jako absolutny unikat, którego nie posiadał w swoich zbiorach nawet Emeryk Czapski, którego największa kolekcja polskich monet znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie - komentuje Michał Niemczyk. 

Jak dodaje ekspert, numizmatyka nie musi być jednak pasją wiążącą się z wydawaniem setek tysięcy złotych - w zależności od rzadkości, w królewską monetę zainwestować można już od 200 zł


 

Oprócz unikatowych złotych monet 25 września na licytację trafi również najlepiej zachowany egzemplarz denara pierwszego króla Polski. Moneta Bolesława Chrobrego w typie Princes Polonie widnieje na współczesnym banknocie 20-złotowym. Jej wiek szacowany jest na około 1000 lat, a licytowana będzie od 30 000 zł









 

Aukcja 30 PREMIUM 

Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka

odbędzie się 25 września od godz. 9.00

 

w hotelu Raffles Europejski w Warszawie oraz online 

za pośrednictwem platformy https://aukcjamonet.pl/




 

Więcej historii najrzadszych polskich monet przeczytać można w katalogu:

https://aukcjamonet.pl/ 









 





Słowa kluczowe:michal niemczyk

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS