Próg zlicowany z podłogą w oknach tarasowych HS znosi bariery architektoniczne i wpisuje się w trend zmian w architekturze, które uwzględniają potrzebę budowania komfortowej przestrzeni mieszkalnej, dostosowanej do możliwości wszystkich domowników. Na te same potrzeby odpowiadają rozwiązania automatyczne, które coraz częściej znajdują zastosowanie w tarasowych drzwiach podnoszono-przesuwnych.
Budownictwo bez barier nie tylko jest odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnością, wybiega też w przyszłość – uwzględnia zmianę potrzeb i możliwości mieszkańców, które są związane z wiekiem. Wprowadza zatem rozwiązania, na które młodzi i w pełni sprawni użytkownicy nie zwracają często uwagi, a których obecność lub brak w późniejszym wieku będzie oznaczać istotną różnicę w komforcie użytkowania mieszkania.
Architektura bez barier dotyczy również podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych. Obok wprowadzania elementów, które ułatwiają manualną obsługę drzwi tarasowych HS (np. przedłużona klamka z amortyzatorem czy moduł LiftUnit redukujący siłę podnoszenia skrzydła jezdnego o połowę), coraz silniejszym trendem jest wdrażanie do obsługi drzwi tarasowych rozwiązań automatycznych.
Z dobrym napędem
– W przypadku drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych do wyboru mamy dwa rodzaje napędów. Pierwszy, klasyczny, to HS Master – napęd nawierzchniowy montowany nad ramą okna. Drugi napęd – HS ePOWER – jest rozwiązaniem, które docenią miłośnicy minimalizmu. Jest zasilany za pomocą akumulatorów wbudowanych w ramie skrzydła jezdnego – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska, firmy, która opatentowała mechanizm podnoszono-przesuwnego okna tarasowego i jest producentem napędów HS Master i HS ePOWER.
Napęd HS Master
- montowany na zewnątrz, w skrzynce nad ramą okna,
- przeznaczony do drzwi tarasowych o szerokości 950–3300 mm i wysokości 1855–2765 mm,
- maksymalny ciężar obsługiwanego skrzydła: 400 kg,
- obsługa za pomocą: wyłącznika naściennego, wyłącznika kluczykowego, pilota, funkcji Push & Go, klamki, a także aplikacji w telefonie czy biometrycznej kontroli dostępu,
- wyłącznik przeciwobciążeniowy w standardzie,
- maksymalna długość napędu 6700 mm,
- zgodny z DIN 18040,
- możliwość zastosowania w stolarce aluminiowej, drewnianej oraz PCV,
- funkcja inteligentnego wykrywania przeszkód: napęd automatycznie wykrywa opór większy niż 150 N, powodując otwarcie lub cofnięcie skrzydła o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu.
Napęd HS ePOWER
- całkowicie niewidoczny: napęd i zasilające go akumulatory są wbudowane w ramę skrzydła,
- zasilanie akumulatorowe (akumulatory ładują się automatycznie po zadokowaniu skrzydła w ramie),
- przeznaczony do obsługi drzwi tarasowych o szerokości do 3300 mm i wysokości do 3088 mm,
- maksymalny ciężar obsługiwanego skrzydła: 400 kg,
- obsługa za pomocą: panelu dotykowego (zamiast klamki), wyłącznika naściennego, pilota, aplikacji w telefonie (pod warunkiem, że napęd został podłączony do systemu zarządzania domem inteligentnym) lub biometrycznej kontroli dostępu,
- spełnia normy dla budownictwa bez barier (zgodnie z DIN 18040),
- możliwość zastosowania w stolarce aluminiowej i drewnianej,
- funkcja inteligentnego wykrywania przeszkód: napęd automatycznie wykrywa opór większy niż 70 N, powodując otwarcie lub cofnięcie skrzydła o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu.
Sterowanie drzwiami tarasowymi HS z napędem
Rozwiązaniem standardowym, choć coraz rzadziej wykorzystywanym do obsługi drzwi tarasowych HS z napędem, jest włącznik naścienny. O wiele wygodniejszą opcją jest bowiem sterowanie drzwiami tarasowymi za pomocą pilota. Nie wstając z fotela, możemy nie tylko całkowicie otworzyć i zamknąć drzwi tarasowe, ale też zatrzymać je w dowolnym momencie, jeśli nie chcemy otworzyć ich na pełną szerokość.
Zautomatyzowane drzwi tarasowe można ponadto połączyć z modułem sterującym i centralą zarządzającą, uzyskując dzięki temu możliwość obsługi drzwi tarasowych z poziomu aplikacji w smartfonie.
– Jest to z pewnością komfortowe rozwiązanie, które umożliwia zdalną obsługę, ale i kontrolę nad drzwiami tarasowymi z dowolnego miejsca na Ziemi, w którym mamy dostęp do Internetu. W aplikacji możemy sprawdzić stan drzwi, czyli czy są otwarte, czy zamknięte, a także zdalnie otworzyć je, aby np. przewietrzyć mieszkanie, wypuścić psa do ogrodu, czy wpuścić „tylnymi drzwiami” domownika, który zapomniał kluczy – wyjaśnia ekspert G-U Polska.
W przypadku drzwi tarasowych HS z napędem HS ePOWER już w standardzie otrzymujemy wygodne (ułatwiające otwieranie i zamykanie) rozwiązanie, czyli panel sterowania, który zastępuje klasyczną klamkę. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby uruchomić napęd. Dodatkową zaletą jest opcja blokady rodzicielskiej, która aktywuje się po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy na panelu dotykowym.
– Drzwi tarasowe HS z napędem można też wyposażyć w urządzenia biometrycznej kontroli dostępu. Jest to opcja rzadziej wykorzystywana, jednak bardzo użyteczna. Czytniki, na przykład punktów linii papilarnych, montowane są zazwyczaj od strony zewnętrznej tarasu. Użytkownicy, których opuszki palców zostały zeskanowane i zapamiętane przez urządzenie, muszą tylko przyłożyć palec do czytnika, aby uruchomić napęd i dostać się do środka. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku osób, którym trudniej jest obsługiwać aplikację w telefonie – podpowiada ekspert G-U Polska.
Dla bezpieczeństwa i wygody – funkcje dodatkowe
Podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe z napędem HS Master oraz HS ePOWER posiadają również funkcję inteligentnego wykrywania przeszkód. Jej zastosowanie zapobiega ewentualnym uszkodzeniom przedmiotów pozostawionych w świetle okna. Napęd HS Master wyczuwa opór o sile 150 N, a napęd HS ePOWER 70 N. Jeśli skrzydło jezdne na swojej drodze napotka przeszkodę, napęd cofa je o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu, chroniąc w ten sposób zarówno przeszkodę, jak i skrzydło drzwi tarasowych przed uszkodzeniem.
– Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja Push & Go. To opcja dodatkowa, która wspiera bezpieczeństwo użytkowania zautomatyzowanych drzwi HS. Umożliwia ona uruchomienie napędu poprzez lekkie dotknięcie klamki lub pchnięcie skrzydła. Napęd wprawi je w ruch, jednak przed osiągnięciem pozycji krańcowej zatrzyma – drzwi tarasowe nie zamkną się całkowicie, więc domownicy będą mogli bezpiecznie wrócić do domu – mówi Szymon Krauze z G-U Polska.
Automatyzacja podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych to ich płynne otwieranie i zamykanie bez żadnego wysiłku – zdalnie lub z ulubionej sofy. Dostępne funkcje spełniają wymagania budownictwa bez barier – ułatwiają korzystanie z HS-ów osobom o mniejszej sprawności ruchowej i słabszym. Okna tarasowe z napędem posiadają też dodatkowe funkcje, które poprawiają bezpieczeństwo codziennego użytkowania – wykrywają przeszkody, chronią przed niekontrolowanym zaryglowaniem drzwi oraz umożliwiają dostęp tylko upoważnionym domownikom. Mogą też być zintegrowane z systemami smart home, co czyni je rozwiązaniem na miarę przyszłości.
G-U Polska
press box