Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie. Nie ma się więc co dziwić, że każde mistrzostwa gromadzą, czy to przed telewizorem, czy na stadionach, miliony fanów i to niezależnie od płci, czy wieku. Tegoroczne Mistrzostwa Europy potrwają od 10 czerwca do 10 lipca, dzięki czemu kibice będą mogli połączyć sportowe emocje z wakacyjnym wypoczynkiem.
Szalik, wuwuzele i ubezpieczenie
Przygotowując się do wyjazdu na nadchodzące Mistrzostwa, każdy kibic z pewnością zabierze ze sobą nieodzowne sportowe gadżety takie jak szalik, transparent, koszulkę a nawet wuwuzelę. Miłośnicy sportu nie powinni jednak zapomnieć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Może się bowiem okazać, że będą potrzebowali pomocy w trakcie takiego wyjazdu.
Przed wyjazdem do Francji kibice powinni wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której każdy ubezpieczony w NFZ Polak może korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W niektórych krajach europejskich nie wszystkie świadczenia zdrowotne są jednak refundowane, dlatego za część z nich, mimo posiadania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić poszkodowany.
Wybierając się w podróż zagraniczną warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi opieki zdrowotnej w kraju, do którego się udajemy. W niektórych państwach bowiem placówki medyczne pobierają opłaty za realizację świadczeń, a koszt ten jest udziałem własnym pacjenta. Koszty nierefundowane mogą dotyczyć wielu kwestii np. dopłaty do leków na receptę, pobytu w szpitalu, świadczeń ratownictwa medycznego udzielanych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, a także, w większości przypadków, kosztów transportu sanitarnego.
Karta EKUZ zapewnia nam opiekę zdrowotną w Unii Europejskiej, na zasadach które obowiązują w poszczególnych krajach. Niestety często zdarza się, że turyści sami muszą pokryć część kosztów w państwach, w których nie ma 100% finansowania opieki medycznej. Dlatego Polacy, którzy wybierają się na Euro 2016 przed wyjazdem powinni zapoznać się z zasadami finansowania opieki medycznej we Francji i rozważyć zakup stosownego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje nieprzewidziane koszty świadczone na ich rzecz za granicą, dzięki czemu nie będą musieli martwić się o zwrot wysokich kosztów udzielonej pomocy. – przestrzega Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy w Europ Assistance Polska.
We Francji, w której odbędą się tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, pełne koszty opieki medycznej opłacane są przez pacjenta we własnym zakresie, a następnie może on ubiegać się o zwrot ich części (pacjent ponosi koszt w wysokości ok. 30%) w lokalnej francuskiej kasie chorych.
Przykładowe koszty opieki medycznej we Francji wynoszą:
· Wizyta u lekarza ogólnego – 22 EUR
· Wizyta u specjalisty – 25 EUR
· Badania laboratoryjne – opłacane przez pacjenta w wysokości ok. 30% + ryczałt*
· Hospitalizacja – pacjent płaci szpitalowi 20% kosztów leczenia, w tym jest wliczona dzienna opłata ryczałtowa*
· Transport sanitarny – opłacany przez pacjenta w wysokości ok. 35% + ryczałt*
· Transport medyczny do Polski – w całości pokrywany przez pacjenta
*Łączna suma ryczałtu w jednym dniu nie może przekroczyć 4 EUR
Dzięki wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego kibice mogą liczyć nie tylko na natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży zagranicznej, ale także na organizację i pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego.
Na Euro samochodem
Część kibiców uda się do Francji samolotem, część wybierze transport samochodem. W takiej sytuacji warto rozważyć kwestię wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które zagwarantuje nam pomoc w sytuacji kolizji lub awarii pojazdu. Przed wykupieniem polisy warto zwrócić uwagę czy pakiet assistance obejmuje zdarzenia mające miejsce na terenie Europy.
Posiadając assistance komunikacyjny możemy liczyć na profesjonalną pomoc w trudnej sytuacji na drodze. Oprócz naprawy na miejscu zdarzenia, w ramach assistance samochodowego kibice mogą liczyć na holowanie pojazdu, wynajem samochodu zastępczego, przechowanie pojazdu, jego odbiór po naprawie, dostawę części zamiennych czy nawet złomowanie samochodu. Co więcej, assistance samochodowy zapewnia pomoc również w bardziej prozaicznych sytuacjach, takich jak zagubienie bądź zatrzaśnięcie kluczyków czy brak paliwa. W sytuacji awarii, wypadku bądź kradzieży pojazdu assistance samochodowy zapewni również kontynuację podróży lub zakwaterowanie nie tylko dla kierowcy, ale również dla podróżujących z nim osób, co jest szczególnie istotne w przypadku zaplanowanego urlopu, zwłaszcza jeśli podróżujemy z małymi dziećmi.
Kolejną zaletą posiadania assistance samochodowego jest jego szczególna przydatność za granicą. W sytuacji wypadku, kradzieży czy awarii kibice nie muszą obawiać się trudności w porozumiewaniu się w obcym języku, problemów prawnych czy braku gotówki. W ramach assistance samochodowego kierowcy otrzymują bowiem telefoniczne wsparcie wielojęzycznego koordynatora pomocy, który udzieli również szczegółowej informacji o procedurze postępowania zgodnie z prawem miejscowym.