Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, jedna z najbardziej prestiżowych organizacji przyznających międzynarodowe stypendia naukowe,zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny poświęcony pamięci zmarłego stypendysty Michaela Gilmora. W czasie koncertu będzie można posłuchać oryginalnych aranżacji fortepianowych ponadczasowych utworów zespołu The Beatles.
„Chopin Meets the Beatles” to jeden z trzech koncertów charytatywnych poświęconych Michaelowi Samuelowi Gilmorowi, dwudziesto-czterolatkowi, który tuż po ukończeniu studiów przyjechał do Polski na roczne stypendium w ramach Programu Fulbrighta. W tym czasie nie tylko prowadził zajęcia z języka angielskiego, ale był aktywnie zaangażowany w wolontariat oraz życie uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Podróżował do wielu miejsc w Polsce, gdzie podczas spotkań z uczniami szkół podstawowych i średnich szerzył ciekawość wobec innych kultur. Poprzez śmiech i zabawę Michael motywował młodzież do podążania za swoimi marzeniami.
Niestety, w sierpniu 2018 roku, tuż po powrocie ze stypendium, Michael niespodziewanie zmarł
w swoim domu rodzinnym w Huntington, w stanie Nowy Jork. Jego przedwczesna śmierć spowodowana tętniakiem aorty była wstrząsem nie tylko dla bliskich Michaela, ale i dla całego środowiska akademickiego.
Aby uczcić pamięć Michaela, pod koniec kwietnia w Łomży odbyło się symboliczne posadzenie dębu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ambasady USA, Komisji Fulbrighta, PWSIP oraz znający Michaela pracownicy uczelni i studenci.
Wyjątkowy charytatywny koncert fortepianowy odbędzie się15 maja o godz. 19:00 w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie. Pamela Howland, utalentowana amerykańska pianistka i absolwentka Programu Fulbrighta w Polsce, zaprezentuje aranżacje fortepianowe łączące estetykę Chopina z muzyką the Beatles. Kolejny koncert cyklu zaplanowany jest na 9 września tego roku na Wake Forest University w Karolinie Północnej.
Środki zebrane ze sprzedaży biletów zostaną w całości przeznaczone na The Michael Gilmor Fund for Leadership and Empowerment. Fundusz, zarządzany przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta, ma na celu zapewnienie kontynuacji działań i wysiłków Michaela, aby kolejni amerykańscy stypendyści mieli szansę rozwijania swoich kompetencji na rzecz inicjowania społecznych zmian w Polsce.
---
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta to podmiot zarządzający Programem zainicjonowanym przez senatora J. Williama Fulbrighta, którego celem jest promowanie pokojowych relacji i dialogu między USA i Polską poprzez wspieranie środowisk naukowych oraz propagowanie twórczego przywództwa, kształtowanie przyszłych społecznych liderów, polityków i doradców rządu. Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do Programu Fulbrighta w 1959 r., Dziś Komisja prowadzi liczne działania komunikacyjne adresowane do liderów opinii, mediów, uczelni, instytucji i środowisk naukowych w Polsce i na świecie.Absolwentami Programu Fulbrighta są między innymi: prof. Marek Belka, dr Henryka Bochniarz, dr Włodzimierz Cimoszewicz, prof. Danuta Hubner, prof. Grzegorz Kołodko, Juliusz Machulski, prof. Dariusz Rosati czy Cezary Stypułkowski.