Zadbana cera i korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej kojarzy się przeważnie z kobiecą pielęgnacją. Jednak w rzeczywistości nie jest to tylko damska domena – panowie również decydują się na odwiedzenie miejsc, w których mogą wykonać estetyczne zabiegi.
Parę lat temu widok mężczyzn w gabinetach medycyny estetycznej spotykał się z niekrytym zaskoczeniem. Obecnie ten fakt przestał dziwić, szczególnie, że klientów płci męskiej pojawia się w nich coraz więcej. Estetycznie wyglądające i zadbane ciało stało się już dawno wyznacznikiem piękna i dbania o swoje samopoczucie. Wciąż rosnąca ilość zabiegów medycyny estetycznej, szeroki ich wybór z jakiego można korzystać w klinikach i zwiększające się zainteresowanie nimi sprawia, że jest to prężnie rozwijający się rynek nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Pojawiające się zmarszczki, niechciane zmiany trądzikowe czy blizny na ciele oraz nadmiar tkanki tłuszczowej to jedne z powodów, dla których zarówno panie, jak i panowie decydują się na zabiegi estetyczne i kosmetyczne. Obecnie panowie stanowią około 15-20% pacjentów odwiedzających kliniki medycyny estetycznej, a ich wiek wynosi średnio między 35 a 50 lat. Co prawda nie jest to duży odsetek, jednak z roku na rok liczba ta stale rośnie i - jak pokazują statystki - panowie wykonują zabiegi w celu poprawy własnej samooceny.
Według danych statystycznych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS), w roku 2014 wykonano ponad 20 milionów zabiegów estetycznych. Biorąc po uwagę, że około 15-20% pacjentów stanowi grupa mężczyzn, liczby te stanowią spektakularny wynik (prawie 4 miliony). W ubiegłym roku aż ponad pół miliona osób zadeklarowało, według przeprowadzonej przez TNS Polska dla BIG InfoMonitor ankiety, że ma zamiar wykonać delikatne zabiegi estetyczne. Przy czym była to tylko szacowana liczba, w której wciąż około 20% to mężczyźni.
Najczęściej poprawiane przez płeć męską są zmarszczki, wiotkość skóry, różnego rodzaju blizny czy podkrążone oczy (w znacznej części u nieco starszych pacjentów). Zamykane są też naczynka, redukowany nadmiar tkanki tłuszczowej i związane ze zmianą wagi rozstępy,. Panowie decydują się także na usuwanie owłosienia na różnych częściach ciała, korzystając z zabiegów depilacji laserowej. Leczona bywa też nadpotliwość oraz wypadanie włosów. U młodszej grupy częste jest leczenie trądziku i usuwanie śladów po nim. Ponadto redukcja zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej oraz wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, peelingi medyczne są mało inwazyjnymi, ale chętnie wykonywanymi zabiegami.
Powyższe dane nie są jednak zbyt dokładne, gdyż niezwykle utrudnione bywa ich uzyskanie od samych zainteresowanych. Wydaje się, że panowie coraz częściej decydują się na wykonanie różnego rodzaju zabiegów poprawiających swój wygląd, jednak niechętnie się tym publicznie chwalą - zauważa dr Ewelina Styczyńska - Kowalska z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA, do której zgłaszają się także mężczyźni. W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, pozostaje wokół tej kwestii swego rodzaju tabu. Wyglądać dobrze można, ale nie ma potrzeby opowiadać w jaki sposób się swój efekt osiągnęło – z takiego założenia wychodzi wiele osób. Stąd też najnowsze statystyki dotyczące kwestii ilości wykonywanych zabiegów przez mężczyzn nie są jeszcze określone i oficjalnie podane. Dlatego też wszystkie dane, chociaż niekompletne, mogą być nieco zaniżone.
dostarczył infoWire.pl