Narodziny pociech sławnych rodziców zawsze wiążą się z ogromnym zainteresowaniem. Opinia publiczna zastanawia się czy dziecko w przyszłości pójdzie w ślady mamy czy taty i będzie odnosić podobne sukcesy. Podpowiedzi mogą udzielić badania genetyczne, które pozwalają sprawdzić predyspozycje potomstwa.
Gwiazdy chętnie chwalą się faktem, iż spodziewają się upragnionego dziecka. Podobne wiadomości budzą też ogromne zainteresowanie fanów. Nierzadko opinia publiczna zastanawia się czy potomek popularnej mamy lub taty będzie miał szansę w przyszłości powtórzyć ich sukcesy jako piłkarz, aktor czy piosenkarz. Takie domysły są szczególnie intensywne gdy jest to osoba ciesząca się powszechną sympatią.
Czy taki scenariusz jest prawdopodobny? Nie tylko znani rodzice mogą uzyskać odpowiedź na to pytanie. Wystarczy przeprowadzić badania genetyczne. To bardzo prosta i w pełni bezpieczna metoda. Pozwala sprawdzić talenty i wrodzone predyspozycje potomka, dzięki czemu można skutecznie je potem rozwijać.
- Znając potencjał dziecka, możemy lepiej zaplanować przyszłość i zadbać o jego prawidłowe ukierunkowanie. Wyniki badań pokażą nam, m.in. jak genetyka wpływa na osobowość naszej pociechy czy szybkość zdobywania przez nią wiedzy oraz nowych zdolności – mówi dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny, współzałożyciel laboratorium Vitagenum i jeden z niewielu w Polsce specjalistów od nutrigenomiki. – Dowiemy się też, np. czy nasz potomek jest ekstrawertykiem czy introwertykiem. W tym pierwszym przypadku będzie miał większe zadatki, aby sprawdzić się w sporcie zespołowym jak piłka nożna. W drugim będzie miał bardziej rozwinięte predyspozycje do uprawiania dyscyplin indywidualnych jak chociażby bieganie. Można też sprawdzić czy silną stroną dziecka jest kreatywność czy też raczej odporność na stres i zdolność do współpracy.
W DNA są także zapisane zdolności językowe dziecka oraz informacje jak wrodzone właściwości mogą wpłynąć na jego relacje z otoczeniem. Te odpowiedzi pozwolą, m.in. dobrać odpowiednią ścieżkę edukacyjną dziecka, zgodną z jego możliwościami oraz zainteresowaniami.
Badania DNA dają też mamie i tacie bardzo cenną informację: jakie wzorce wychowania warto stosować u dzieci w zależności od posiadanego przez nie genotypu. Ta wiedza z pewnością pomoże tak pokierować naszą pociechą, żeby zarówno ona jak i rodzice byli w pełni usatysfakcjonowani.
Więcej informacji:
Tomasz Czernecki - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wykładowca dietetyki na 2 uczelniach, autor 17 publikacji naukowych (w tym kilku punktowanych na liście filadelfijskiej) i 2 monografii naukowych. Założyciel Koła Naukowego Technologów Żywności UP w Lublinie, oraz pomysłodawca i organizator poradni dietetycznej działającej przy UP w Lublinie. Uczestnik wielu projektów badawczych. Członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Redaktor naczelny czasopisma Journal of NutriLife. W laboratorium Vitagenum odpowiada za rozwój i badania z zakresu nutrigenomiki i nutrigenetyki.
Prywatnie – miłośnik gór, dobrej książki, gitary klasycznej i motocykli. Tata dwóch córek. Każdą wolną chwilę poświęca rodzinie i rozwijaniu swoich zainteresowań, którymi stara się zarażać swoich bliskich.
dostarczył infoWire.pl