Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-02-05

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kieszonkowe na zimowy wyjazd

Ferie zimowe 2014 już rozpoczęte. Dzieci wyjeżdżają na zimowiska zarówno w Polsce, jak i do znanych kurortów zagranicznych. Są to sytuacje, kiedy rodzice często stają przed dylematem jak finansowo wyposażyć wyjeżdżające dzieci? Pierwsza myśl to gotówka, jednak część opiekunów obawia się przekazania dziecku znacznych kwot. Pojawia się obawa, czy posiadając gotówkę dziecko nie stanie się ofiarą przemocy lub też po prostu pieniędzy nie zgubi. W dobie plastikowego pieniądza jest rozwiązanie dla naszych pociech – karta przedpłacone tzw. karta pre-paid, która potocznie określana jest również mianem elektronicznej portmonetki.

Karty pre-paid są bardzo popularne i umożliwiają pełną kontrolę wydatków. By móc korzystać z karty wystarczy tylko ją zasilić przelewem do ustalonej kwoty. Co ważne, by zasilić konto wystarczy zwykły przelew lub wpłata gotówkowa na wskazany rachunek przypisany do karty. Opiekunowie mogą również sami, odrębnymi przelewami bądź poleceniem zapłaty wydzielać podopiecznym regularnie mniejsze kwoty. Jest to szczególnie przydatne, jeśli obawiamy się, że nasze dziecko nie poradzi sobie z zarządzaniem własnym majątkiem i już drugiego dnia wyda wszystkie pieniądze.

Zaletą kart pre-paid jest także to, że nie muszą być imienne, zatem mogą z niej skorzystać różne osoby czyli np. dwoje dzieci. Nie ma również obowiązku dodatkowej autoryzacji karty. Kartą przedpłaconą, na której zostały zdeponowane pieniądze może posługiwać się nawet małe dziecko, które nie ukończyło jeszcze 13 lat. Dodatkowo, wydana karta w większości przypadków zachowuje ważność przez 3 lata od daty wydania. Przyda się więc zarówno podczas tegorocznych ferii czy wakacji, jak i kolejnych.

Bezpieczne kieszonkowe… na karcie

Tak, jak w przypadku karty płatniczej czy kredytowej do karty pre-paid otrzymujemy dedykowany, indywidualny numer PIN. Zabezpiecza on kartę – oraz zdeponowane na koncie środki – przed nieupoważnionym użyciem. Chcąc zatem przekazać dziecku kieszonkowe na cały wyjazd wystarczy wcześniej przelać określoną kwotę, którą dziecko dowolnie rozdysponuje oraz przekazać kartę wraz z numerem PIN. Oczywiście należy również uczulić pociechę, że kod PIN nie może być nikomu przekazywany, w widoczny sposób wpisywany na terminalach bądź w bankomatach. Sama karta nie powinna udostępniana osobom trzecim. Warto też poprosić dziecko, by o ewentualnej stracie karty czym prędzej powiadomiło opiekunów, by mogli ją zastrzec. Dodatkowym atutem kart przedpłaconych jest to, że osoba korzystająca z karty nie może przekroczyć wartości zdeponowanych środków – może wydać nie więcej niż to co jest zdeponowane na karcie.. W przypadku straty karty, nie ma więc ryzyka, że osoba trzecia zaciągnie dodatkowe zobowiązania przewyższające kwotę dostępnych środków.

Karta przedpłacona – ile to kosztuje?

Korzystając z karty przedpłaconej na pewno warto zwrócić uwagę na opłaty. W większości banków wszystkie transakcje bezgotówkowe są bezpłatne, ale już wypłata środków z bankomatu będzie obciążona dodatkową opłatą. Należy więc przed wyjazdem naszej pociechy sprawdzić czy w większości lokalnych sklepików będzie można płacić kartą oraz dodatkowo wyposażyć dziecko w trochę drobnych na małe przyjemności. Karta przedpłacona ma jeden mankament – w przypadku zgubienia – środki na niej zgromadzone są nie do odzyskania – tak samo, jak w przypadku zgubienia zwykłej portmonetki.

Możliwość korzystania z karty płatniczej powinno być wspólną decyzją rodziców i dziecka. Z pewnością jest to wyraz zaufania oraz wprowadzenie dziecka w świat całkiem dorosłych finansów. Korzystając z karty przedpłaconej, w relatywnie bezpieczny sposób młody człowiek może uczyć się gospodarności i odpowiedzialności finansowej. Karta pre-paid uczy też jak korzystać z elektronicznego pieniądza, jak sprawdzać stan konta, i kontrolować wydatki. Karta pre-paid niekiedy nawet skuteczniej niż zwykła skarbonka uczy, że zgromadzonych środków nie trzeba od razu wydać, lecz można je oszczędzić na określony cel np. zakup sprzętu elektronicznego, zabawki. W końcu banknot czy moneta w kieszeni kusi dużo bardziej.

Agnieszka Krupińska, Aspiro

Informacje o firmie:

Aspiro jest firmą doradztwa finansowego oferującą szeroką gamę produktów i usług finansowych, w tym produkty kredytowe, inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe. Aspiro powstała w 2009 roku i należy do jednej z największych grup finansowych w Polsce – Grupy mBanku. Spółka dysponuje wysoko rozwiniętą siecią sprzedaży, którą tworzy blisko 600 doradców pracujących w 115 punktach na terenie całego kraju.

W ofercie Aspiro znajdują się produkty i usługi finansowe renomowanych instytucji finansowych, w tym m.in. Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy, Benefia, BGŻ, BNP Paribas, BOŚ, BRE Ubezpieczenia, BZ WBK, Citi Handlowy, Deutsche Bank PBC, Euro Bank, Generali, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING, mBank, Meritum Bank, Bank Pekao, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Wealth Solutions.

Aspiro posiada certyfikat „Firma Godna Polecenia”.

Informacje na temat Aspiro, partnerów oraz oferty można znaleźć na stronie: www.aspiro.pl





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS