Zachowanie różnorodności biologicznej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi ekologicznej ekosystemów, a także przekłada się na zdrowie i jakość życia ludzi. Poszanowanie różnorodności biologicznej stanowi jeden z sześciu filarów strategii CSR Lidl Polska. Wartość ta jest realizowana przez spółkę na kilku płaszczyznach.
Ochrona bioróżnorodności sprowadza się nie tylko do zachowania bogactwa gatunków roślin, zwierząt i ptaków, ale również w szerszym ujęciu do utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego oraz klimatycznego. Lidl Polska jako firma społecznie odpowiedzialna, w swojej codziennej działalności operacyjnej uwzględnia czynniki sprzyjające zachowaniu biodywersyfikacji. Aktywność ta jest realizowana na kilku poziomach. Jako sprzedawca żywności dbamy o to, aby artykuły rolno-spożywcze dostępne w naszej ofercie były objęte system certyfikacji Bio, Fairtrade i GLOBALG.AP. Oznaczenia te są potwierdzeniem spełnienia wysokich standardów rolnych w zakresie ochrony środowiska naturalnego, w tym poszanowania bioróżnorodności. W celu zarządzania wpływem na ekosystemy opublikowaliśmy dla naszych dostawców polityki zakupowe dotyczące zrównoważonego pozyskiwania surowców.
Mając na uwadze fakt, iż nadmierne spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz związana z nim hodowla stanowią ryzyko dla równowagi ekologicznej, Lidl Polska stale rozbudowuje asortyment produktów wegetariańskich i wegańskich. Równocześnie do działań operacyjnych, spółka na bieżąco angażuje się w aktywność edukacyjną mającą na celu uświadamianie wpływu nawyków żywieniowych na stan środowiska naturalnego. Przykładem takiej inicjatywy była zrealizowana wspólnie z Fundacją WWF Polska ogólnokrajowa kampania promująca dietę planetarną wśród klientów sieci oraz uczniów klas szkół podstawowych. W rezultacie kampania objęła swoim zasięgiem ok. 10 mln konsumentów oraz 17 tys. uczniów.
Firma podejmuje również konkretne działania przyczyniające się do ochrony ekosystemów oraz bioróżnorodności. Na jesieni 2023 r. w ramach projektu odtwarzania krajobrazu rolniczego, Lidl Polska oraz Fundacja WWF przeprowadzili pilotażową akcję zadrzewiania w gminie Grodzisk Wielkopolski. W ciągu 4 dni utworzone zostały 3 szpalery drzew wzdłuż cieków, przy polach i pomiędzy polami uprawnymi. Posadzonych zostało w sumie 300 drzew gatunków miododajnych. Kolejnym etapem projektu będą warsztaty skierowane do współpracujących z siecią dostawców. Ich założeniem ma być upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie różnorodności biologicznej oraz adaptacji do zmian klimatu. W ramach inicjatywy zostały przygotowane również dwa podcasty „Naturalnie z WWF” i „Dobry temat!” Lidl Polska, opowiadające o znaczeniu bioróżnorodności oraz o dobroczynnym wpływie zadrzewień śródpolnych.
Ponadto sieć dba także o tereny zielone dookoła swoich sklepów. Przykładem tych działań jest projekt sadzenia łąk kwietnych, który został już zrealizowany w kilkunastu placówkach.
Obecnie łąki kwietne rosną przy 15 sklepach oraz 2 centrach dystrybucyjnych Lidl Polska, a ich łączna powierzchnia to około 129 tys. mkw., co odpowiada powierzchni prawie 800 boisk siatkarskich. Sieć już teraz planuje rozszerzanie projektu o kolejne lokalizacje.