Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2017-04-12

A A A POLEĆ DRUKUJ

Odsłonięcie Pomnika Solidarności Polaków z Węgrami 1986

150x110

19 kwietnia w Warszawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie Pomnika symbolizującego solidarność polsko-węgierską z 1986 roku. Na wydarzenie zapraszają Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Węgier – Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie – János Tischler. Jest ono organizowane w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.

Pomnik ten będzie kolejnym symbolem trwającej od dawna i wciąż objawiającej się na różne sposoby solidarności Polaków i Węgrów. Oba te kraje dawno temu połączyła przyjaźń, która trwa nieprzerwanie do dziś. Warto pamiętać, że Polacy i Węgrzy okazywali sobie niesamowite wsparcie w 1956 roku, zarówno podczas Poznańskiego Czerwca, jak i Rewolucji Węgierskiej. By uczcić to wydarzenie, Polacy w 1986 roku w kościele w Podkowie Leśnej pod Warszawą umieścili pierwszą w Europie Środkowej tablicę upamiętniającą Węgierski Październik z 1956 roku. Była to granitowa płyta z dwujęzycznym napisem: „Poległym i zamordowanym w 30. rocznicę powstania węgierskiego”.

W miejscu, w którym zostanie odsłonięty pomnik, 23 października 1986 roku działacze „Solidarności Walczącej” rozwiesili transparent przywołujący wydarzenia na Węgrzech z 1956 roku. Czyn ten stanowił jednocześnie dowód umiłowania przez oba narody wolności i walki z reżimem komunistycznym – zarówno w 1956 r., jak i tuż przed jego upadkiem.

19 kwietnia 2017 roku o godzinie 12:30 przy warszawskim Parku Ujazdowskim (vis-à-vis Ambasady Węgier ) stanie Pomnik Solidarności Polaków z Węgrami 1986. W jego uroczystym odsłonięciu wezmą udział László Kövér – Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier oraz Marek Tadeusz Kuchciński – Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Wydarzenie to organizowane jest w ramach trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Program wpierany jest przez Komitet Pamięci Uczczenia 60. Rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech.

Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl oraz fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie www.facebook.com/hunginst.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS