Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 7 mln osób w wieku od 25 do 40 lat prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe. Do 2030 r. ich liczba ma jeszcze wzrosnąć o 2 miliony. Z danych GUS wynika, że jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią już 26 procent wszystkich domostw w Polsce.
Statystycznie singiel to osoba z dużego miasta, w wieku około 35 lat, mająca wyższy status materialny i żyjąca intensywniej niż jego rówieśnik będący w stałym związku. Istotnym czynnikiem odróżniającym singla od osoby w związku są zainteresowania, aktywność oraz hobby. Osoby żyjące w pojedynkę mają więcej czasu na realizację swoich pasji. Również częściej podróżują. Jak wynika z raportu MB SMG/KRC „Wielkomiejski singiel” opublikowanego na łamach tygodnika Polityka, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe częściej kupują towary droższe, bardziej wyrafinowane i mające korzystny wpływ na zdrowie.
Rynek w Polsce powoli odpowiada na potrzeby tej rosnącej grupy społecznej. W sklepach można zauważyć rosnącą ilość produktów dostosowanych do potrzeb jednej osoby. Single nie lubią dużych „familijnych” opakowań, ponieważ nie są w stanie skonsumować takiej zawartości, a nadmiar produktu muszą wyrzucić. Singlowi potrzebne jest w zasadzie to samo, co klasycznej rodzinie, tylko w mniejszej ilości. Nie potrzebuje on dużej, rodzinnej lodówki, wydajnej pralki na 10 kg wsadu czy zmywarki na 15 kompletów naczyń. Dla niego najlepszym rozwiązaniem są kompaktowe urządzenia gospodarstwa domowego, które zapewniają oszczędność miejsca i energii. Również pozostałe oferty – np. biur podróży, rozrywek ważne aby odpowiadały na potrzeby pojedynczej osoby. A jak jest w ubezpieczeniach?
Większość propozycji ubezpieczeniowych opiera się na ryzykach dodatkowych, związanych z rodziną, np. urodzenie dziecka, poważne zachorowanie małżonka, pobyt dziecka w szpitalu, śmierć teścia itp. Singiel nie musi martwić się o los rodziny na wypadek jego śmierci czy poważnej choroby. Ale potrzebuje oferty idealnie dopasowanej do swoich potrzeb. InterRisk postanowił przygotować ofertę ubezpieczeniową dopasowaną stricte do osób żyjących w pojedynkę.
Istotnym, elementem oferty ubezpieczeniowej dla singli powinna być dobra polisa ubezpieczenia zdrowotnego. Antidotum Plus w InterRisk to ubezpieczenie zdrowotne, które nadąża za potrzebami singla. Zapewnia bezgotówkowy dostęp do 1000 placówek w całej Polsce bez skierowań i limitów, zniżki na stomatologię. Dodatkowym atutem są zabiegi rehabilitacji, które pomogą wyleczyć się z kontuzji. Koszt takiej polisy zaczyna się od 52 złotych miesięcznie.
NNW Plus to rozwiązanie dla amatorów aktywnego trybu życia. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia, pobytu w szpitalu oraz środki finansowe na rehabilitację pozwalające na powrót do pełnej sprawności fizycznej. Koszt może wynieść mniej niż 1 zł dziennie.
- Wiemy, że elementem wyróżniającym singli jest ich większa skłonność do dbania o swój stan zdrowia. Dlatego warto wybrać taki produkt, aby otrzymać odpowiednie środki np. na rehabilitację po wypadku lub profesjonalne leczenie w sytuacji wystąpienia ciężkiej choroby – powiedziała Katarzyna Rudzka – Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Osobowych i Zdrowotnych. - Dodatkowo chciałabym zwrócić uwagę na element dotyczący opieki w trudnych sytuacjach życiowych. Jest on istotny, ponieważ singiel z reguły nie ma osoby, która mogłaby się nim opiekować lub wspierać podczas rekonwalescencji – dodała Katarzyna Rudzka z InterRisk.
Dodatkowym ubezpieczeniem, które może dopasować do swoich potrzeb osoba, która żyje w pojedynkę jest pakiet Auto z ubezpieczeniem od utraty pracy. Jest to rozwiązanie idealne dla kogoś, kto odpowiada za domowe wydatki i spłaca kredyt. W jednym pakiecie oferowane są specjalne zniżki na ubezpieczenie samochodu oraz gwarancja wypłaty pieniędzy w przypadku zwolnienia z pracy.
Uzupełnieniem oferty ubezpieczeniowej dla singla, który lubi podróżować i zwiedzać różne zakątki świata może być produkt Bon Voyage – ubezpieczenie, które zapewni, że żadne niespodziewane kłopoty związane z wypadkiem, chorobą czy utratą bagażu nie zepsują planów doskonałej zabawy podczas wyjazdu.
Warto wybrać ochronę ubezpieczeniową dopasowana do stylu życia, które prowadzimy. Zamiast rodzinnej ochrony prawnej, odpowiedzialności cywilnej lub NNW, warto zapytać na przykład o możliwość dodania OC przy uprawianiu ulubionej dyscypliny sportu czy NNW za granicą.
dostarczył infoWire.pl