Wiele osób marzy o domu z pięknym, przestronnym ogrodem. Niestety, działki zlokalizowane w obrębie dużych miast posiadają coraz mniejszą powierzchnię. Podpowiadamy, jak z pomocą kilku kreatywnych rozwiązań stworzyć iluzję większej przestrzeni.
Wzrok ludzki można „oszukać” i właśnie tę jego cechę musimy wykorzystać aranżując nasz ogród tak, aby jego powierzchnia wydawała się większa. Umiejętność ta będzie przydatna zwłaszcza właścicielom domów w zabudowie szeregowej, za którymi zwykle znajduje się niewielki ogródek. W miesiącach letnich staje się on najczęściej centrum życia towarzyskiego i pełni funkcje reprezentacyjne. Dlatego warto zaprojektować go w taki sposób, żeby sprzyjał relaksowi, a jego przestrzeń wydawała się większa niż w rzeczywistości. Sprawdźmy zatem, jak uzyskać taki efekt.
Zieleń oszuka wzrok
Zanim zaczniemy projektować przydomowe otoczenie, najpierw warto zwrócić uwagę na ogrodzenie. Jeśli chcemy powiększyć optycznie ogród, to w zasadzie najlepiej byłoby zrezygnować z odgradzających posesje elementów i zastąpić je „ścianą zieleni”. Najlepiej stworzyć ją z dość wysokich roślin o wielu drobnych liściach. Zazwyczaj jednak, ze względów praktycznych, przestrzeń pomiędzy nami, sąsiadami i częściami publicznymi musi być odgrodzona. Wówczas najlepszym pomysłem jest zasadzenie w pobliżu ogrodzenia wspomnianych drobnolistnych roślin lub pnączy, które stworzą „zielony mur” i tym samym zasłonią granicę naszej działki. Świetnym tłem i stelażem dla tych ostatnich będzie ogrodzenie wykonane z pustaków Neo, które pod względem wizualnym idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji. Można je połączyć z zielenią poprzez umieszczenie w ogrodzeniu roślin jako jego integralnej części lub przy pomocy specjalnych stelaży, które ułatwią pnączom wspinanie się po nim. Najczęściej wykonuje się je ze stalowych linek lub specjalnych siatek.
Zielone mury i kaskady
Dobrym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni niewielkiego ogrodu, oprócz zbudowania na jego granicy wertykalnych zielonych ścian, jest umiejscowienie roślin na różnej wysokości. Wpływa to na zaburzenie naszej percepcji przestrzeni. Kaskadową ścianę zieleni można wybudować z donic Tigela, które kształtem są zbliżone do sześcianu. Mogą być one ustawiane jedna na drugiej. Tigela tworzy doskonały kontrast dla soczystej zieleni, gdyż występuje w kolorze stalowym i grafitowym. Oczywiście nie jest ona jedynym betonowym elementem, który można zastosować w takim celu. Roślinność możemy też rozmieścić kaskadowo przy pomocy palisad czy murków, które świetnie nadają się do budowy kwietników i donic o różnych wysokościach. Doskonale sprawdza się tu palisada Hestra dostępna w aż czterech wysokościach do wyboru: 40, 60, 80 i 100 cm oraz murek Albero przypominający polne kamienne murki z łupka.
Eksperymenty z nawierzchnią
Rozmycie granicy naszej posesji nie jest jedynym sposobem na optyczne zwiększenie powierzchni ogrodu. Przestronności doda mu także ułożona w określony sposób nawierzchnia w odpowiednio dobranej kolorystyce. Działa tu zasada doskonale znana z branży aranżacji wnętrz mówiąca, że jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń. Dlatego też do niewielkich zieleńców poleca się nawierzchnie w odcieniach jasnych szarości i beżów. Warto również zwrócić uwagę na sposób układania płyt czy kostek. Dzięki długim i wąskim elementom, takim jak na przykład Polbruk Metrik (7x28 cm), można uzyskać ciekawy efekt optyczny. Wystarczy je układać prostopadle, krótszym bokiem do wejścia na ścieżkę, czyli wzdłuż, a nie wszerz. Wykonana w ten sposób nawierzchnia będzie się wydawać dłuższa niż w rzeczywistości. Ciekawym pomysłem na nadanie przestrzeni głębi jest również układanie kostek w tzw. jodełkę, która jest niesłychanie popularnym wzorem. Moda na nią nie słabnie, jest więc przebojem kolejnego już sezonu. Jodełka jest również dość hipnotyzującym motywem, więc siłą rzeczy nieco wpływa na perspektywę i postrzeganie przestrzeni. Jeszcze innym trikiem może być układanie nawierzchni z elementów o małych formatach. Nie przytłaczają one przestrzeni, a wykonane z nich kręte ścieżki również nieco zmieniają odbiór proporcji. Kolejnym rozwiązaniem jest rezygnacja z pełnych alejek na rzecz budowanych metodą „step by step”, w której płyty umieszcza się na długość ludzkiego kroku. Pozostaje wtedy więcej miejsca na zieleń, a aranżacja nie jest obciążona stosunkowo dużymi, ciągłymi płaszczyznami. Jeśli do budowy ścieżek metodą „step by step” wykorzystamy elementy betonowe, takie jak Polbruk Lira czy Linea, które imitują doskonale drewno i kamień (trawertyn), to osiągniemy bardzo pożądany we współczesnej architekturze efekt spójności i naturalności kompozycji.
Zbuduj długi salon
W niektórych aranżacjach niewielkich ogrodów można się jednak zdecydować na nieco większe płyty tarasowe. Ten trik na wizualne powiększenie ogrodu działa niestety tylko w sezonie letnim i wymaga posiadania przeszklonego wyjścia na taras. Chodzi tu bowiem o stworzenie wrażenia, że taras jest przedłużeniem naszego salonu. Osiągniemy to w bardzo prosty sposób. Wystarczy ujednolicić najbardziej jak się da ich wygląd, dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów wykończeniowych i kolorów. Wnętrza większości nowoczesnych domów posiadają zwykle minimalistyczny charakter i są utrzymane w jasnych, białych lub szarych kolorach. Jeśli chcemy, żeby salon płynnie przechodził w ogród, to taras powinien być jego stylistycznym przedłużeniem. Innymi słowy, pod warunkiem zastosowania określonych materiałów, ogród powiększy się wizualnie o przestrzeń salonu wewnątrz budynku. Ta zależność działa w dwie strony. Jakie zatem dobrać płyty na taras? Najczęściej powinny być one utrzymane w odcieniach szarości. Ciekawą propozycją mogą być na przykład płyty Bosso, zarówno te w kształcie kwadratu (o boku 60 cm), jak i trapezu (40x60x20cm). Obydwie wersje występują w modnych szarościach, z czego w zasadzie wszystkie pasują na taras w mini ogrodzie. Dużym atutem Bosso Trapez jest jej charakterystyczny kształt. Ułożona z niej nawierzchnia zwraca uwagę ciekawym wzorem przypominającym diamenty lub kubistyczne wazony. Kompozycja z takich zakrzywionych linii nieco zaburza perspektywę, co korzystnie wpływa na nasze postrzeganie wielkości ogrodu.
Powyższe sugestie to tylko kilka pomysłów na stworzenie iluzji powiększonego ogrodu. Aby uzyskać optymalny efekt, najlepiej połączyć niektóre z nich. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu minimalizmu, który definiuje współczesną architekturę.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem