Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-02-16

A A A POLEĆ DRUKUJ

Świat inwestuje w łupki

150x110

1322 fuzji i przejęć o łącznej wartości 317 mld USD odnotowali w sektorze paliwowo-naftowym na świecie w 2011 roku eksperci z firmy doradczej Ernst & Young. Na transakcje związane z eksploatacją gazu i ropy z łupków wydano w minionym roku ponad 66 mld USD (więcej niż 20% łącznej wartości rynku M&A w sektorze paliw). Większość miała miejsce w Ameryce Północnej.

 

Łupki w cenie

Pomimo wprowadzenia moratorium na szczelinowanie hydrauliczne skał łupkowych w stanie Nowy Jork w USA oraz zakazu wykorzystywania tej technologii wprowadzonego przez rząd Francji, na świecie trwa łupkowy boom. Potwierdza to zjawisko ilość i wartość transakcji fuzji i przejęć „z łupkami w tle”. W 2011 połowa wszystkich transakcji M&A w sektorze wydobywczym związana była właśnie z poszukiwaniem i eksploatacją gazu i ropy ze skał łupkowych – mówi Marek Kamiński, dyrektor w zespole doradztwa dla sektora energii w Ernst & Young.

Największą transakcją na rynku gazu łupkowego była akwizycja amerykańskiej firmy wydobywającej gaz łupkowy Petrohawk Energy przez BHP Billiton, największy koncern wydobywczy na świecie. Wartość transakcji wyniosła 15 mld USD. 

Warte odnotowania transakcje poczynili również Chińczycy. W 2011 roku dokonali 2 dużych transakcji w Ameryce Północnej o łącznej wartości ok. 3,4 mld USD. Obie przeprowadził koncern CNOOC, a związane były z eksploatacją złóż niekonwencjonalnych gazu i ropy. Zdaniem doradców Ernst & Young Chińczycy zrobili to z myślą o transferze technologii w celu eksploatacji własnych złóż gazu łupkowego, które stanowią prawie 1/5 złóż światowych. - Te pozornie niewielkie transakcje mogą się okazać bardzo znaczące dla światowego sektora paliwowo – naftowego w perspektywie kilkunastu lat. Transfer technologii i przyspieszenie rozwoju chińskiego rynku upstream może istotnie wpłynąć na mniejsze zapotrzebowanie Chin na import surowców energetycznych. – komentuje Marek Kamiński.

Transakcje związane z eksploatacją łupków miały również miejsce w Polsce. Odnotowano ich 5, a największą było przejęcie Realm Energy przez San Leon Energy za kwotę 91 mln USD.

Więcej transakcji, mniej kapitału w sektorze paliwowo-naftowym  

Sektor paliwowo-naftowy był jednym z niewielu relatywnie odpornych na zawirowania na rynkach związane z kryzysem zadłużenia. Koncerny paliwowe w 2011 roku aktywnie poszukiwały okazji do fuzji i przejęć. Na całym świecie udało się przeprowadzić o 5% więcej takich transakcji niż w roku 2010. Ich łączna wartość wyniosła co prawda o 7% mniej niż rok wcześniej. - Było to jednak spowodowane mniejszą liczbą transakcji wielkiego kalibru – czyli takich które zmieniałaby krajobraz sektora w skali globalnej – komentuje Bartłomiej Smolarek, dyrektor w zespole fuzji i przejęć Ernst & Young.

71 transakcji, których wartość przekroczyła 1 mld USD w 2011 roku, to o 5 mniej niż rok wcześniej. Również wartość największej transakcji w sektorze była niższa w roku 2011 niż rok wcześniej. Wyniosła ona 38 mld USD i było to przejęcie koncernu gazowego El Paso przez Kinder Morgan. W 2010 roku największą transakcją była emisja akcji południowoamerykańskiego koncernu naftowego Petrobas o wartości 42,5 mld USD.

-  Rok 2011 pokazał, że sektor paliwowo-naftowy jest w dużej mierze odporny na zawirowania na rynkach finansowych. W tym roku przekonamy się czy inwestorzy będą tak samo skłonni do przejęć przy możliwościach finansowania zewnętrznego mocno ograniczonych na skutek kryzysu zadłużenia i dużej zmienności cen surowców – mówi Bartłomiej Smolarek.

 

O Ernst & Young

Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst & Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS