Distance Learning to innowacyjna metoda kształcenia, która nie wymaga obecności na zajęciach i wykładach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania uczestnicy zajęć prowadzonych przez Internet widzą się, słyszą i mogą rozmawiać ze sobą i z prowadzącym.
- Mogą też śledzić wykorzystywane przez dydaktyka materiały i dokonywane w nich na bieżąco zmiany. Ponadto, wykładowcy i słuchacze mogą udostępniać swoje pliki innym uczestnikom. Np. podczas sprawdzania i korekty zadań, a także przy ustalaniu właściwego rozwiązania – wyjaśnia Andrzej Mantaj, dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ.
WSIiZ wprowadziła studia podyplomowe w formie DL na 8 kierunkach: doradca podatkowy, doskonalenie kadr administracji, marketing, ochrona granic i administracja celna, pośrednictwo pracy, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zamówienia publiczne i zintegrowane systemy zarządzania SAP R/3.
– Wszystkie zajęcia odbywają się przez Internet. Słuchacze muszą jedynie przyjechać na uczelnię jeden raz w semestrze na egzaminy, a także na spotkanie z promotorem pracy dyplomowej oraz jej obronę i odbiór świadectwa ukończenia studiów. Najważniejsze, że zajęcia prowadzone w tej formie zachowują wysoki poziom kształcenia, co więcej zyskują na innowacyjności. To przyszłościowa forma zajęć, popularna w Europie – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik pasowy WSIiZ.
Słuchacze mogą indywidualnie zaplanować terminy wirtualnych zajęć. Jak podkreśla dr Mantaj, to nie jedyna zaleta studiowania online.
–Nieobecność na internetowych zajęciach można łatwo nadrobić, sięgając w dowolnym czasie po wykłady i materiały zamieszczone w sieci – mówi dyr. Mantaj. – Wysokość czesnego studiów podyplomowych w systemie distance learning jest o wiele niższa od studiów stacjonarnych. Dodatkowo, studiując on-line słuchacze nie ponoszą kosztów związanych z dojazdami na zajęcia i zakwaterowaniem podczas zjazdów. To oszczędność czasu i pieniędzy – dodaje.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ, 35-225 Rzeszów, ul. Sucharskiego 2, pok. 49, tel. (017) 8661171, fax 8661190,
E-mail: csp@wsiz.rzeszow.pl, csp.wsiz.rzeszow.pl.