Koncert kolęd Aleksandry Szwed & The CzadMakers, słodkie upominki i wigilijny poczęstunek, warsztaty artystyczne i wspólne kolędowanie przy toruńskiej szopce, sylwestrowa zabawa z Kasią Kowalską, Dawidem Kwiatkowskim, finalistami „The Voice of Poland” i Oversoul, koncert toruńskich symfoników zatytułowany „Nad pięknym modrym Dunajem” podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej i barwna parada Orszaku Trzech Króli oraz występ Kamila Bednarka — to tylko niektóre z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, które w okresie świąteczno-noworocznym czekają na mieszkańców Torunia.
Koniec starego i początek nowego roku obfitują w różnego typu wydarzenia, w których warto wziąć udział mimo chłodu za oknem. Niezwykle ciekawy jest Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim, który 9 grudnia zaczął wprowadzać nas w atmosferę magicznych świąt. W ramach oprawy artystycznej jarmarku nie brakuje warsztatów tworzenia ozdób choinkowych, stroików, kart i animacji świątecznych, a także związanych z bożonarodzeniową tematyką technik przygotowywania oryginalnych wegetariańskich, wegańskich i bezglutenowych potraw.
Oprawę artystyczną Jarmarku Bożonarodzeniowego wzbogacą także pokaz obyczajów świątecznych z całego świata i gra kalambury, przygotowane przez studentów etnologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu — informuje Aleksandra Pospieszyńska, koordynator wydarzenia.
Dla osób lubiących kreatywne warsztaty przygotowano zajęcia z tworzenia kalendarzy na 2017 rok, karmników z butelek typu PET i masek karnawałowych.
Jest to dobry wstęp do tegorocznego spotkania wigilijnego dla mieszkańców Torunia, które odbędzie się na Rynku Nowomiejskim 17 grudnia w godzinach od 16.00 do 18.00. W okolicach szopki bożonarodzeniowej odbędzie się pokaz rzeźbienia w lodzie, którego tematem przewodnim będzie postać Św. Mikołaja trzymającego herb Torunia. Wszyscy chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkową fotografię z wykonaną ze specjalnego lodu rzeźbą.
Na godzinę 16.30 zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu Aleksandry Szwed & The CzadMakers. Artyści wykonają 12 piosenek, z których każda jest świątecznym życzeniem.
Podczas koncertu usłyszymy kilkanaście kolęd i pastorałek w oryginalnych aranżacjach. Świąteczne utwory nawiązujące do kultur chrześcijańskich Bliskiego Wschodu i Aryki pozwolą nam poczuć magię zbliżających się Świąt — informuje Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Dla najmłodszych przygotowano symboliczne paczki ze słodyczami, świąteczne pokazy ognia, a także ciekawe konkursy, podczas których będzie można wygrać piękne pachnące choinki przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.
Podczas Wigilii Miejskiej nie zabraknie także życzeń Prezydenta Miasta Torunia i Biskupa Toruńskiego oraz świątecznego poczęstunku, na którym wszyscy przybyli skosztują tradycyjnych polskich potraw wigilijnych — dodaje Aleksandra Iżycka, Dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
Organizatorami Wigilii Miejskiej są Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńska Agenda Kulturalna. Wsparcie plenerowej Wigilii Miejskiej na Rynku Nowomiejskim zadeklarowało kilkunastu toruńskich sponsorów. Finansowo wsparli przedsięwzięcie: Firma Handlowo-Produkcyjna „Lux”, Nord Partner sp. z o. o., JMS Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Inwestycyjne BUD-TECH sp. z o.o., Brun-Pol sp. z o.o. i EXIM Sp. z o.o. Pomoc rzeczową przekazały firmy: Bresse Pol sp. z o.o. — operator sklepów sieci handlowej POLO Market, Fundacja „Bank Żywności” w Toruniu, Super-Pharm Poland Sp. o.o., Firma Handlowo-Produkcyjna PAK Sp. z o.o., Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Toruńskie Zakłady Graficzne „Zapolex” Sp. z o.o., TROPS S.A., Księgarnia TAK CZYTAM, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Sp. z o.o., Fundacja Marwit Smak Zdrowia, Carrefour, a także Cukiernia Lenkiewicz, Cukiernia Sowa i Restauracja Mistrz i Małgorzata. Natomiast sponsorem świątecznej iluminacji choinki na Rynku Nowomiejskim jest EDF Toruń S.A.
W organizację Wigilii Miejskiej zaangażowane są również miejskie jednostki: przede wszystkim Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Straż Miejska, „Targi Toruńskie” Sp. z o.o., a także Miejski Zarząd Dróg i Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Pomocą przy rozdawaniu paczek służyć będą skauci.
Wigilia Miejska zainauguruje coroczny cykl „Kolędowania przy szopce”, który potrwa do 5 stycznia 2017 roku. Będzie to zachęta nie tylko do słuchania, ale także wspólnego śpiewania znanych wszystkim kolęd.
Kulturalne wydarzenia starego roku w Toruniu 31 grudnia zakończy tradycyjny, plenerowy Sylwester Miejski na Rynku Staromiejskim. Wzorem lat ubiegłych na scenie zagoszczą zespoły, które umilą wszystkim przybyłym muzyczną zabawę. Początek już o godzinie 21.00. Jako pierwszy w sylwestrową muzyczną atmosferę wprowadzi publiczność idol nastolatek — Dawid Kwiatkowski. W świat przebojów wszystkich przybyłych zabierze Kasia Kowalska — gwiazda polskiej sceny muzycznej oraz finaliści programu rozrywkowego „The Voice of Poland” (Arkadiusz Kłusowski, Małgorzata Nakonieczna, Ernest Staniaszek, Katarzyna Dereń, William Prestigiacomo), zespoły Oversoul i Piosenki do tańca, które za sprawą tanecznych utworów sprzed lat porwą do wspólnej hucznej zabawy. O północy nie zabraknie zwyczajowych życzeń Prezydenta Miasta Torunia i tak lubianych sylwestrowych fajerwerków.
Muzyczna sylwestrowa noc na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Staromiejskim zakończy się o godzinie 1.30. Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w sylwestrowym wieczorze na Rynku Staromiejskim przypominamy, iż jest on organizowany w trybie imprezy masowej: wiąże się to z zakazem wnoszenia na teren wydarzenia fajerwerków i napojów alkoholowych.
Nowy Rok w Toruniu przywitamy tradycyjną Prezydencką Galą Noworoczną, która 1 stycznia 2017 roku o godzinie 18.00 odbędzie się w sali koncertowej CKK Jordanki. Podczas koncertu zatytułowanego „Nad pięknym modrym Dunajem” usłyszymy Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Marka Czekały. Gościem specjalnym wydarzenia będzie tenor Kałudi Kałudow. W koncercie wystąpi zgrany duet solistów Magdalena Polkowska (sopran) i Tomasz Madej (tenor). W ten wyjątkowy wieczór nie zabraknie uroczystego noworocznego toastu, a także — jak co roku — ogłoszenia nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd oraz przedstawienia sylwetek laureatów medali „Thorunium”, wraz z wręczeniem medali przez Prezydenta Miasta Torunia.
Zamknięciem bloku świąteczno-noworocznych wydarzeń będzie Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia 2017 roku przejdzie z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski między godzinami 15.00 a 15.30, gdzie wystąpi Kamil Bednarek. Podczas całej trasy orszaku uczestnikom i wszystkim obecnym towarzyszyć będą postaci aniołów, diabłów i pastuszków. Wszyscy otrzymają królewskie korony, a najmłodsi — hiszpańskie słodycze. Nie zabraknie chórów anielskich i deszczu konfetti, które pozwolą poczuć świąteczny klimat wydarzenia.
W ramach Orszaku Trzech Króli przygotowano konkurs dla grup szkolnych i przedszkolnych. Wystarczy przebrać się za Kacpra, Melchiora, Baltazara, pastuszka, zwierzę czy jeszcze inną świąteczną postać, zrobić zdjęcie podczas barwnego orszaku, przesłać na adres a.pospieszynska@tak.torun.pl i wygrać cenną nagrodę – wycieczkę niespodziankę.
Organizatorami cyklu świąteczno-noworocznych wydarzeń w Toruniu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.
Harmonogram oprawy artystycznej Jarmarku Bożonarodzeniowego
Rynek Staromiejski
- 14.12.2016, g. 16.00–18.00. Anioł pasterzom mówił — fabryka św. Mikołaja — tworzymy anioły w mieście aniołów.
- 15.12.2016, g. 16.00–18.00. Choinkowe szaleństwo — fabryka św. Mikołaja — międzypokoleniowe warsztaty tworzenia ozdób choinkowych, prowadzone przez przedstawicieli Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- 16.12.2016, g. 16.00–18.00. Nakarm trznadelki z butelki — fabryka św. Mikołaja — warsztaty techniczne — własnoręczne tworzenie karmników z butelek PET.
- 18.12.2016, g. 11.00–14.00. W trzy godziny dookoła świata — warszataty z tworzenia świątecznych animacji z ilustratorem, rysownikiem i storyboardzistą filmowym Michałem Matuszakiem (Matuszak Rysuje). Prezentacja obyczajów świątecznych z całego świata i kalambury przygotowane przez studentów etnologii UMK.
- 19.12.2016, g. 16.00–18.00. Zaprojektuj nowy rok — warsztaty manualne dla dzieci — tworzenie kalendarzy, prowadzone przez Paulinę Jaskulską (Pickurff).
- 20.12.2016, g. 16.00–18.00. Zamaskuj się! — warsztaty manualne dla dzieci — tworzenie masek karnawałowych
- 21.12.2016, g. 16.00–18.00. S.O.S. — upominki z niczego — fabryka św. Mikołaja — warsztaty z tworzenia drobnych upominków świątecznych „last minute”
- 22.12.2016, g. 16.00–18.00. Korkofery — fabryka św. Mikołaja — warsztaty techniczne — własnoręczne tworzenie reniferów z korków
- 23.12.2016, g. 16.00–18.00. Świeć, Gwiazdeczko, świeć — fabryka św. Mikołaja — tworzenie świątecznych gwiazdek
Organizacja ruchu wokół Rynku Nowomiejskiego
w sobotę, 17 grudnia 2016 roku
- W godzinach od 7.00 do 20.00 zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego będąca przedłużeniem ulicy Prostej zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego, nie będzie również możliwości parkowania.
- W godzinach od 7.00 do 20.00 nie będzie także możliwości przejazdu północną pierzeją Rynku Nowomiejskiego.
- Południowa i wschodnia pierzeja pozostaną otwarte dla ruchu samochodowego, aby utrudnienia komunikacyjne wokół Rynku Nowomiejskiego były jak najmniejsze.
Harmonogram „Kolędowania przy Szopce Bożonarodzeniowej”
18 grudnia–5 stycznia, Rynek Nowomiejski
- 18.12.2016, g. 16.00 Zespół „Kujawy Bachorne Nowe”
- 19.12.2016, g. 16.00 Piotr Klimek, Jolanta Wyżykowska
- 20.12.2016, g. 16.00 Zespół folklorystyczny „Gniewkowianie”
- 21.12.2016, g. 16.00 Zespół muzyczny „Butterfly School”
- 22.12.2016, g. 16.00 Zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury
- 23.12.2016, g. 16.00 Zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury
- 25.12.2016, g. 16.00 Jacek Beszczyński, Jolanta Wyżykowska
- 26.12.2016, g. 16.00 Zespół Country „Drink Bar”
- 27.12.2016, g. 16.00 Zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury
- 28.12.2016, g. 16.00 Zespół „Podgórski Walczyk” z Domu Muz
- 29.12.2016, g. 16.00 Schola „Promyki Maryi” z parafii pw. św. Józefa
- 2.01.2017, g. 16.00 Chór Nauczycielski „Con Anima”
- 3.01.2017, g. 16.00 Zespoły „Wesołe Nutki” i „Psotki i Śmieszki” z Młodzieżowego Domu Kultury
- 4.01.2017, g. 16.00 Chór „Melodia” Uniwersytet Trzeciego Wieku
- 5.01.2017, g. 16.00 Piotr Klimek
Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.
dostarczył infoWire.pl