Carl Icahn: Apple powinno rozpocząć produkcję telewizorów
Carl Icahn, amerykański inwestor giełdowy i udziałowiec Apple chce skłonić koncern do wytwarzania zaawansowanych odbiorników telewizyjnych. Oczekuje sprzedaży na poziomie 10 mln sztuk rocznie.
Carl Icahn z majątkiem wartym ponad 24 mld dol. był w ub.r. na 25 pozycji rankingu najbogatszych ludzi na świecie magazynu „Forbes”. Ten amerykański inwestor znany jest z tego, że wykupuje udziały w firmach działających w wielu branżach, a później naciska na wprowadzenie innowacyjnych zmian w tych przedsiębiorstwach.
Nie inaczej jest w wypadku koncernu Apple. Icahn skierował list do Tima Cooka, CEO Apple, w którym apeluje, aby koncern z Cupertino zaangażował się bardziej niż do tej pory na rynku telewizyjnym. Icahn chciałby, aby w 2016 r. Apple zaprezentowało swoje własne modele odbiorników telewizyjnych i rozpoczęło ich sprzedaż. Inwestor zakłada, że w ofercie znalazłyby się urządzenia pracujące w standardzie UHD o przekątnych 55 i 65 cali, a w ciągu roku nabywców znalazłoby ok. 10 mln sztuk takich odbiorników. Sprzedaż z kolei przełożyłaby się na wzrost przychodów koncernu o 15 mld dol.
Apple od prawie 10 lat prowadził prace nad wprowadzeniem swoich własnych urządzeń na rynek telewizyjny. Dalekosiężne plany związane z telewizją miał także przed śmiercią Steve Jobs, założyciel Apple. Jednak, według nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik „The Wall Street Journal” projekt opracowania autorskiego modelu telewizora został zawieszony ponad rok temu. W projekcie uwzględniono kilka nowatorskich rozwiązań, między innymi wbudowane kamery pozwalające na prowadzenie za pomocą odbiornika rozmów wideo w internecie.
Odłożenie na półkę planów budowy telewizora nie oznacza jednak, że Apple nie chce być obecny na rynku telewizyjnym. W 2007 r. koncern zaprezentował urządzenie typu set-top-box o nazwie Apple TV, które służy do odbioru programów telewizyjnych. Ostatnio Apple zawarł porozumienie z HBO, zgodnie z którym za pośrednictwem Apple TV przekazywany jest kanał HBO Now (więcej o tym). Oprócz tego koncern z Cupertino planuje uruchomienie w USA własnego serwisu telewizyjnego online jesienią br. (zobacz szczegóły).
Oprócz sugestii postawienia na produkcję telewizorów w liście do Cooka Icahn zachęca też do wprowadzenia na rynek przez Apple do 2020 r. własnego modelu autonomicznego auta podobnego do tego, nad którym pracuje obecnie koncern Google (więcej na ten temat).
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób Cook zareagował na korespondencję Icahna. Eksperci i obserwatorzy rynku mają wątpliwości czy Apple z entuzjazmem podejdzie do propozycji inwestora, bowiem z reguły woli wprowadzać swoje nowe urządzenia na nowatorskie rynki, gdzie konkurencja jest jeszcze niewielka. Tymczasem segment produkcji odbiorników telewizyjnych jest zdominowany przez koncern Samsung, jednego z największych rynkowych rywali Apple.
Dołącz do dyskusji: Carl Icahn: Apple powinno rozpocząć produkcję telewizorów