Szef KRRiT apeluje do TVP. Będą obowiązywać plany z czasów Kurskiego i Matyszkowicza
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wezwał Telewizję Polską do korekty planu programowo-finansowego na 2025 rok. Domaga się, aby uwzględnić w nim zadania wskazane w Kartach Powinności z lat 2020-2024. Zostały przygotowane przez zarządy Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza.
W połowie listopada KRRiT jednogłośnie odmówiła upoważnienia przewodniczącego Macieja Świrskiego do zawarcia porozumienia w sprawie ustalenia Kart Powinności mediów publicznych na lata 2025–2029. Regulator zauważył, że jest problem z finansowaniem mediów publicznych. Są utrzymywane z doraźnych rządowych dotacji. W tym roku prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę budżetową, która gwarantowałaby miliardy z rekompensaty abonamentowej. Nie wiadomo czy w przyszłym nie będzie podobnie.
W komunikacie z dnia 13 listopada KRRiT informowała, że podpisanie na pięć lat Kart Powinności jest niemożliwe również ze względu na to, iż budżet państwa jest kreowany na jeden rok, a nie na pięć lat. Nie ma zatem pewności co do wysokości publicznego finansowania realizacji misji w kolejnych latach.
- Spółki zostały poinformowane, że w tej sytuacji zgodnie z art. 21 d ustawy o radiofonii i telewizji, w przypadku braku zawarcia porozumienia w sprawie Karty Powinności na lata 2025-2029, obowiązywanie poprzedniej Karty (na lata 2020-2024) przedłuża się do czasu zawarcia porozumienia. Do czasu zawarcia porozumienia obowiązują Karty Powinności z 2024 r. i zgodnie z ustawą zachodzi konieczność skorygowania projektu planu programowo-finansowego na 2025 rok, tak żeby ten plan był zgodny z dalej obowiązującą Kartą Powinności (z 2024 r.) - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.
Niezaakceptowanie projektów Kart Powinności oznacza, że nadawcy publiczni będą musieli działać według tych na lata 2020-2024. Dla TVP to problematyczne, ponieważ chciała połączyć kanały TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka w stację TVP Wiedza i zlikwidować TVP Kobieta, Alfa TVP, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2.
TVP nadaje najwięcej kanałów tematycznych spośród nadawców publicznych z Unii Europejskiej (22 stacje, nie licząc wszystkich wersji TVP3). Prezes Jacek Kurski chciał jeszcze uruchomienia TVP Muzyka, regularnej emisji TVP 4K i mówił o kanale motoryzacyjnym. Jego następca Mateusz Matyszkowicz zrezygnował z tych planów i doprowadził do zmian w Karcie Powinności.
TVP: Projekt Karty Powinności oznaczał znaczne ograniczenie kosztów
TVP przesłała Wirtualnemedia.pl stanowisko na temat działań KRRiT w zakresie Kart Powinności. - KRRiT odrzuciła projekt Karty Powinności przedstawiony przez Telewizję Polską na lata 2025-2029. Plan zakładał dalszą restrukturyzację i znaczne ograniczenie kosztów funkcjonowania Spółki (w tym likwidację niektórych kanałów). Z ustawy o RTV wynika, iż w takiej sytuacji przedłuża się obowiązywanie poprzedniej Karty Powinności na lata 2020-2024, do czasu zawarcia nowego porozumienia - zauważa Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.
Niedawno nadawca publiczny otrzymał od szefa KRRiT pismo w tej sprawie. - Jednocześnie przewodniczący Świrski wezwał Telewizję Polską do skorygowania projektu planu programowo-finansowego na rok 2025 tak, aby był zgodny z dotychczas obowiązującą Kartą Powinności. Przewodniczący wskazuje iż „projekt ten powinien uwzględniać wszystkie zadania zaplanowane do realizacji w Karcie Powinności na lata 2020-2024”, a środki na rok 2025 nie mogą być wyższe niż w planie programowo-finansowym na rok 2024 – wyjaśnia TVP. Jako pierwszy o apelu Świrskiego napisał „Presserwis”.
TVP zauważa, że pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości szef KRRiT określił ich potrzeby na wysokim poziomie. - Podkreślić trzeba, że wysokość niezbędnego finasowania mediów publicznych w roku 2024 Pan Świrski określał na poziomie łącznie 3 miliardów 650 milionów złotych. W piśmie kierowanym do ówczesnego ministra kultury Pana Glińskiego apelował bowiem o zabezpieczenie dodatkowych środków (poza wpływami z abonamentu) dla mediów publicznych w kwocie nie mniejszej niż 3.030 mld zł, które w jego ocenie były niezbędne dla prawidłowej realizacji misji publicznej - przypomina nadawca publiczny.
TVP zauważa, że przez większą część roku nie mogła liczyć na środki z abonamentu RTV. KRRiT zrezygnowała z przekazywania ich do depozytu dopiero w związku z powodzią w drugiej połowie września. Nadawca publiczny liczy, że dojdzie do powtórki sytuacji z 2019 roku. Wówczas również nie przyjęto projektów Kart Powinności. Zmieniło się to po przyznaniu mediom publicznym rekompensaty abonamentowej.
- Wobec powyższego, tj. zobowiązania Telewizji Polskiej do realizowania wszystkich zadań wynikających z dotychczasowej Karty Powinności zakładamy, że podobnie jak w latach poprzednich, konstytucyjny organ jakim jest KRRiT wystąpi do właściwych organów o zapewnienie odpowiedniego finasowania dla mediów publicznych. Dotychczas bowiem, tj. przez cały bieżący rok, wykazywał się całkowitą bezczynnością w tym przedmiocie. Jednocześnie bezprawne nie przekazywał TVP środków z abonamentu. W tej sytuacji Telewizja Polska równolegle prowadzi rozmowy z organem właścicielskim na temat możliwych źródeł finansowania dla spółki, które pozwolą na realizację misji oraz regulowanie bieżących i zaciągniętych (także przez poprzedników) zobowiązań - informuje Telewizja Polska.
Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT apeluje do TVP. Będą obowiązywać plany z czasów Kurskiego i Matyszkowicza