Jak Ringier Axel Springer zmieni Onet? Branża: Niewiele
Specjaliści z polskiej branży internetowej nie prognozują wielkich zmian po przejęciu Onetu przez Ringier Axel Springer. O perspektywach po tej transakcji mówią Michał Brański, Dominik Kaznowski, Marek Stankiewicz, Jacek Czynajtis, Rafał Oracz i Dominik Czarnota.
- Ta transakcja chyba w niewielkim stopniu zmieni polski rynek internetowy, tylko raczej utrwali obecne podziały - uważa Dominik Kaznowski, konsultant związany w przeszłości m.in. z Agorą i NK.pl. - Nie potrafię w tej transakcji dostrzec jakiejś dużej dynamiki, potencjału zmian dla Onetu czy serwisów Ringiera - przyznaje Michał Brański z o2.pl. - Wiele w samym Onecie wydarzyć się nie musi - prognozuje Marek Stankiewicz z Polskapresse.
>>> Ringier Axel Springer przejmuje Onet za 956,25 mln zł
Pytani przez nas eksperci wskazują jednak obszary, w których Ringier Axel Springer i Onet mogą zyskać dzięki połączeniu. Dominik Kaznowski zwraca uwagę na kompetencje technologiczne i możliwości promocyjne Onetu, które będzie mógł wykorzystać nowy właściciel. Zdaniem Marka Stankiewicza nastąpi usystematyzowanie złożonego portfolio połączonych podmiotów oraz zarządzania nim z poziomu redakcyjnego i sprzedażowego. Stankiewicz dodaje, że liczone razem Onet i serwisy Ringiera pod względem zasięgu wyprzedzą YouTube i zwiększą przewagę nad WP i Orange. Natomiast Jacek Czynajtis z Optizen Labs zauważa, że wydawnictwo będzie mogło dostarczyć reklamodawcom kompleksową, zintergrowaną ofertę. - To również potencjał na optymalizację kosztów, cross-promocję i szerszy zasięg obecnych tytułów Ringiera - uzupełnia Czynajtis.
>>> Onet z 13,5 mln RU, Ringier Axel Springer z 5 mln - Megapanel z marca
A jakie zagrożenia stoją przed Onetem kierowanym przez Ringier Axel Springer? Zdaniem Michała Brańskiego portal po odłączeniu od Grupy TVN musi uzupełnić braki w kontencie wideo. Dominik Kaznowski podkreśla, że rynek reklamy displayowej, będący głównym źródłem przychodów tak Onetu, jak i serwisów Ringiera, od kilku lat systematycznie maleje.
Kaznowski i Stankiewicz zwracają uwagę, że Onet to kolejny polski portal, który jest przejmowany przez międzynarodowy holding medialny. - Wpisuje się to w szerszy trend konsolidacji rynku mediów - uważa Kaznowski. - Polska ze swoją perspektywą wzrostu w sektorze cyfrowym jest atrakcyjnym rynkiem dla dużych graczy i jestem przekonany, że jeszcze będziemy świadkami ciekawych operacji z udziałem naszych lokalnych podmiotów - przekonuje Stankiewicz.
Prognozy dla Onetu po przejęciu przez Ringier Axel Springer na kolejnej podstronie
Dołącz do dyskusji: Jak Ringier Axel Springer zmieni Onet? Branża: Niewiele
Kontentowo strata, bo RASP nie dostarcza profesjonalnego video jak TVN...
Patrzę na ten deal, ale bez odczucia, że to historyczny moment - Axel po prostu kupił sobie miejsce na rynku za grubą kasę, żeby błysnąć PRowo i nie męczyć się z mozolnym budowaniem pozycji od zera.
.