SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Majowy weekend w Polskim Radiu

Programy Polskiego Radia na majowy weekend zmieniają ramówki.

Jedynka
1 maja o godzinie 6.00 w Sygnałach dnia audycja „Święto pracy na świecie, w Europie i w Polsce, tradycje związkowe, a także obyczaje majówkowe”. O godzinie 21.30 „Ojczyzna – obczyzna” – słuchowisko Mariana Pilota na podstawie klasycznych już dziś pamiętników Jakuba Wojciechowskiego pt.: „Życiorys własny robotnika”.

2 maja w Strefie Reportażu o godzinie 17.30 – „Biało-czerwona”, audycja Ewy Michałowskiej o ustanowieniu 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz o tym, iż nasza wiedza o symbolice barw narodowych jest bardzo ograniczona. W Wieczorze z Jedynką o godzinie 20.05 audycja Katarzyny Kobyleckiej „Amarant czy karmin, dlaczego takie godło?”. Między 21.30 – 22.00 w Teatrze Polskiego Radia – słuchowisko „Koty to dranie” Jerzego Janickiego.

3 maja o godz. 11.55 – transmisja uroczystej zmiany warty uzupełniona patriotyczną muzyką. W Teatrze Polskiego Radia o godzinie 21.06 „Termopile Polskie” Tadeusza Micińskiego – dramat historyczny obejmujący dzieje Polski w latach 1787-1813: spotkanie Katarzyny II ze Stanisławem Augustem na zjeździe w Kaniowie, Konstytucję 3 maja, targowicę, kampanię polsko-rosyjską 1792 roku, Sejm Niemy w Grodnie, insurekcję kościuszkowską, rzeź Pragi i III rozbiór Polski. To opowieść o dwudziestu sześciu latach klęsk i zwycięstw, zmagań o niezawisłość, fiaska bohaterskich zrywów. Sztuka mówi o walce o wolność, o poświęceniu i patriotyzmie, ale także o polityce, intrygach, romansach i słabościach bohaterów, strachu i zdradzie, zależności od potężnych sąsiadów, zwłaszcza Rosji.
 
Dwójka
We wtorek 1 maja Dwójka zaprasza do wysłuchania audycji Joanny Szwedowskiej i Ewy Stockiej: „Obchody pierwszomajowe w dokumentach, dziennikach i literaturze”. Autorki przypomną historię obchodów Święta Pracy – od roku 1890 po lata 90. XX w. Program będzie emitowany w sześciu 10-minutowych częściach: o godz. 10.50, 12.50, 14.50, 16.50, 17.45 oraz 22.00.
O godzinie 15.15 Iwona Malinowska zaprasza na „Anegdoty literackie – O pochodach pierwszomajowych”, a o 18.00 w ramach Sezonu na Dwójkę audycja Tomasza Mościckiego „Komunizacja architektury w miastach”. Wieczorem (22.20–22.50) „Język PRL-u”: Marcin Pesta będzie rozmawiał z językoznawcą. Audycja ilustrowana fragmentami nagrań archiwalnych pierwszomajowych przemówień, wywiadów, felietonów i relacji z obchodów.

W środę, 2 maja, o godzinie 12.00 Hanna Maria Giza zaprasza do wysłuchania „Historii Hymnu Narodowego” o jedynym na świecie Muzeum Hymnu Narodowego, które znajduje się w Polsce, w niewielkiej wsi na Kaszubach – Będominie. We dworze otoczonym trzystuletnimi dębami urodził się autor słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” – Józef Rufin Wybicki. O historii Hymnu Narodowego opowiadać będą gospodarze obiektu: Aniela Agata Wawrzyk – kustosz muzeum, Henryk Wawrzyk – dyrektor muzeum oraz Józef Błaszkowski – historyk, pierwszy kierownik muzeum.

3 maja, w czwartek, kolejna majowa audycja w odcinkach: „Polacy w oczach cudzoziemców”. Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek zapraszają na cztery 10-minutowe części: o godz. 10.50, 14.00, 16.05 oraz o godz. 20.00. Bogumiła Prządka i Iwona Malinowska przygotowały audycję „Dowód wdzięczności narodu – Wojciech Bogusławski wobec Konstytucji 3 maja”. O godzinie 19.00 autorki zaprezentują mało znaną sztukę Wojciecha Bogusławskiego, będącą kontynuacją „Powrotu posła” Juliana Ursyna Niemcewicza. W audycji znajdą się wybrane sceny w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Usłyszymy takich aktorów jak: Mariusz Benoit, Krzysztof Banaszyk, Jacek Rozenek czy Ewa Ziętek. Zaproszeni goście: doc. dr Krystyna Zienkowska – autorka książki o Stanisławie Auguście Poniatowskim oraz prof. Andrzej Kruczyński – historyk teatru – będą komentować fragmenty sztuki. Wieczorem (20.00 – 22.10) koncert „Gwiazdy Światowych Scen Operowych”, który 14 kwietnia odbył się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Marek Zwyrzykowski zaprasza do wysłuchania Piotra Beczały – tenora oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Koncert poprowadzi Krzysztof Zanussi. Na zakończenie dnia audycja Piotra Orawskiego „Vive la Pologne, vive la France” (godz. 22.20 – 23.00).

Radio BIS
Od poniedziałku do piątku (30 kwietnia - 4 maja) w godz. 14.00-16.00 Ula Kaczyńska zaprasza na porcję muzyki podczas „Wielkiej Majówki”.

Od godz. 16.00 do 18.00 „Popołudnik”, a w nim codziennie specjalny raport reportera z udziałem słuchaczy i ekspertów: „Wypoczynek w Polsce” (pon.), „1 maja – Święto Pracy – tradycja, idea, współczesność” (wt.), informacje o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i „Poradnik przedmaturalny” (śr.), „3 maja – Święto Konstytucji” (czw.), „Poradnik wycieczkowy”, czyli miejsca, w których nie będziemy się nudzić (pt.).

Między 18.00-20.00 Bartek Czarkowski i „Państwa, Miasta” – kolejna wielkomajowa podróż muzyczna, tym razem przez Jamajkę, Australię, Nowy Jork, Londyn, Detroit, Paryż, Berlin, Los Angeles. Manchester, Łódź, Szwecję.

Wieczorem, od godz. 20.00 Tomek Michniewicz zaprasza na dwugodzinne kulturalne rankingi słuchaczy Radia BIS: „Wiecznie Zielone”. Pierwszy ranking w poniedziałek: najlepsza książka na słoneczną majówkę, we wtorek na najlepszy film, a w środę na najlepszą płytę. W czwartek słuchacze wybiorą najlepsze miejsce, by spędzić majówkę, a w piątek – najlepsza gra towarzyska.

Codziennie od 22.00 formacja BEATS Friendly zaprasza na dwugodzinny set DJ-ski, a zaraz po nim „Zostaw wiadomość” Tomka Kosiorka.

Dołącz do dyskusji: Majowy weekend w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl