NBP: Wolniejszy przyrost depozytów w lutym efektem spadku ich oprocentowania
Spowolnienie przyrostu depozytów w lutym (do 11,3% r/r w przypadku gospodarstw domowych i 7,8% w przypadku firm) było spowodowane spadkiem oprocentowania - średnia stopa dla depozytów wynosiła 3,9%, podczas gdy kwartał wcześniej 4,3%, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w piątek w komentarzu do danych o lutowej podaży pieniądza.
"Eksperci NBP zwracają uwagę, że wyhamowanie tempa przyrostu depozytów w bankach może być rezultatem obniżenia ich oprocentowania. W styczniu średnia stopa dla depozytów wynosiła 3,9%, podczas gdy kwartał wcześniej 4,3%. Dlatego coraz chętniej lokowano oszczędności w funduszach inwestycyjnych. W lutym przybyło im 0,9 mld zł" - czytamy w materiale, zamieszczonym na portalu NBPnews.pl.
NBP podkreśla, że trendy obserwowane w poprzednich miesiącach nie uległy zmianie. "Umiarkowanie wzrosły oszczędności bankowe obywateli: w końcu lutego osiągnęły 399,2 mld zł i były wyższe o 1,3% niż w końcu stycznia i o 11,3% niż przed rokiem" - czytamy dalej.
Z kolei poziom zadłużenia gospodarstw domowych w bankach wyniósł 421,9 mld zł na koniec lutego i był o 0,2% niższy niż miesiąc wcześniej (w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 5,5%).
"Luty nie sprzyja kredytom, dane z poprzednich lat wskazują, że w tym miesiącu gospodarstwa domowe niechętnie po nie sięgają" - powiedział Jerzy Matusiak z Departamentu Statystyki NBP, cytowany przez portal.
Wartość kredytów dla przedsiębiorców praktycznie nie zmieniła się w lutym, a w porównaniu ze stanem sprzed roku była niższa o 7,2% (po wyeliminowaniu wpływu zmian kursów walut o 3,2%), podał też bank centralny.
"Na koniec lutego przedsiębiorstwa miały też mniej oszczędności. Ich depozyty złotowe zmniejszyły się na przestrzeni miesiąca o 0,8 mld zł" - czytamy w materiale.
Dołącz do dyskusji: NBP: Wolniejszy przyrost depozytów w lutym efektem spadku ich oprocentowania