SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef KRRiT chce, żeby KRS odmówił rejestracji nowych władz TVP i Polskiego Radia

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zwrócił się do Krajowego Rejestru Sądowego, żeby odmówił wpisania zmian w zarządach i radach nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

W analogicznych pismach, dotyczących Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, Maciej Świrski zaznaczył, że zwraca się z takim wnioskiem, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

Według Świrskiego „działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonującego uprawnienia akcjonariusza Spółki - Skarbu Państwa, odwołującego członków dotychczasowego zarządu oraz rady nadzorczej Spółki oraz powołującego nowych członków rady nadzorczej Spółki, która wadliwie i wbrew przepisom prawa powołała nowych członków zarządu Spółki, nastąpiło z rażącym naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego”. Wskazał zwłaszcza art. 27 ust. 3, art. 28 ust. 12 ustawy o radiofonii i telewizji w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji RP.

Świrski przypomniał też, że Trybunał Konstytucyjny w zeszłym tygodniu, w odpowiedzi na wniosek grupy posłów PiS, sprawy zobowiązał Skarb Państwa m.in. do powstrzymania się od dokonywania zmian w składach osobowych organów spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Czytaj też: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP. “To dziennikarz z krwi i kości, nie będzie płakać”

- Tłumaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jakkolwiek bezprzedmiotowe, że działał on rzekomo na podstawie uchwały Sejmu z dnia 19 grudnia 2023 r., która zobowiązywała go do takiego działania, stanowi wyłącznie próbę wytłumaczenia się z ewidentnie bezprawnego postępowania - uważa szef KRRiT.

- Na podstawie art. 87 ust. 1 Konstytucji RP źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Nie ma przy tym mowy o uchwałach Sejmu, które przeze analogię do przepisów art. 93 ust. 1 Konstytucji RP, mają charakter zarządzeń wewnętrznych organu, który je wydał i obowiązują wyłącznie jednostki organizacyjne podległe organowi wydającemu te akty. Jednakże nawet na podstawie art. 93 ust. 3 Konstytucji RP, uchwały i zarządzenia podlegają kontroli co do ich zgodności z powszechnie obowiązującym prawem - dodał.

W środę przed południem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że dzień wcześniej minister Bartłomiej Sienkiewicz na podstawie kodeksu spółek handlowych powołał nowe rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej odwołały dotychczasowych prezesów tych spółek i mianowały nowych członków ich zarządów.

Czytaj też: "Wiadomości" od dziś z nową nazwą. Oto skład reporterów

Nowym prezesem Telewizji Polskiej został Tomasz Sygut, zastąpił Mateusza Matyszkowicza. Jest jedyną osobą w zarządzie.

W Polskim Radiu na prezesa został powołany Paweł Majcher, w przeszłości m.in. prezes Radia Wrocław i wiceprezes Polskiego Radia, a na wiceprezesa - Juliusz Kaszyński. Poprzednia prezes Agnieszka Kamińska zapewnia, że nie nie podpisała swojego odwołania.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT chce, żeby KRS odmówił rejestracji nowych władz TVP i Polskiego Radia

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Przecież ta uchwała to tylko.taka podkładka dla Sienkiewicza, bo prędzej czy później będzie miał za to.proces karny, że niby musiał tak postąpić bo sejm go do tego zobowiązał.
7 19
odpowiedź
User
Gość X
I tak zostanie odwołany z wyjątkiem prof. Kowalskiego.
To co robi szef to jak przekupstwo i podżeganie do czynu karalnego.
Zmiany i tak zostaną wpisane.
15 2
odpowiedź
User
Gość X
Przecież ta uchwała to tylko.taka podkładka dla Sienkiewicza, bo prędzej czy później będzie miał za to.proces karny, że niby musiał tak postąpić bo sejm go do tego zobowiązał.

Dobrze zrobił i nie będzie żadnego procesu, to szef KRRiT będzie miał proces.
Zmiany wg nowego rządu są zgodne z prawem.
17 4
odpowiedź