Specjaliści PG stworzyli już eksperymentalne stanowisko bankowe (zobacz film). Zanim system zostanie rozpowszechniony przejdzie szereg testów w oddziałach PKO BP, który jest konsorcjantem w projekcie. W przedsięwzięciu uczestniczy także sopocka firma Microsystem. Projekt pt. „Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości” dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W 2017 roku wyniki projektu zostaną pilotażowo wdrożone na 100 stanowiskach obsługi klienta w 60 oddziałach bankowych. Zespół katedry już planuje kolejne projekty w oparciu o zbudowaną sieć stanowisk badawczych (które pozwolą wykorzystać unikatowe rozproszone laboratorium badawcze i w dalszym ciągu rozwijać aplikacje biometryczne).
– Opracowana przez nas technologia bazuje na różnych dla każdego człowieka cechach. A wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do poufnych zasobów bankowych. Dlatego system integruje, w warstwie sprzętowej i programowej, aż pięć modalności biometrycznych, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu – mówi prof. Czyżewski.
Zestaw opracowanych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki urządzeń dopełni, obok długopisu biometrycznego, skaner dokumentów tożsamości, który sprawdzi ich autentyczność. Dzięki wielopoziomowej weryfikacji technologia uniemożliwia podszycie się pod inną osobę. Cały system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości.
– Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne będą one przechowywane w bezpiecznej postaci szyfrowanej. W przyszłości, jeśli uda nam się pozyskać kolejne projekty, zebrane na stanowisku bankowym dane będą wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych – podkreśla kierownik projektu.
Zgodnie z wiedzą realizatorów projektu nie istnieje, na rynku krajowym oraz międzynarodowym, podobne rozwiązanie wykorzystujące na porównywalną skalę kilka metod biometrycznych do potwierdzania tożsamości. Na szczególną uwagę zasługuje biometryczny podpis. Klienci banku będą go składać za pomocą pióra o zastrzeżonej budowie wykorzystującego zestaw czujników, w tym m.in. czujników ścisku, akcelerometrów, żyroskopów. Dotychczasowe, znane na świecie, prace w tym zakresie nie korzystały z tak dużej liczby sensorów i metod przetwarzania danych.
– Podpis odręczny od najdawniejszych czasów jest kojarzony z aprobatą dla dokumentów lub decyzji. Wprowadzenie elektronicznego odręcznego podpisu do ogólnego użytku spowoduje również ograniczenie dokumentacji papierowej, towarzyszącej przeprowadzanym operacjom w bankach czy urzędach – zaznacza prof. Andrzej Czyżewski.
Podpis będzie zapisywany w formie cyfrowej na dokumencie, a jego wydruk nie będzie konieczny.
Projekt „Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości” (kryptonim IDENT) został wyróżniony w konkursie Laur Innowacyjności 2016. Konkurs zorganizowała Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Katedry Systemów Multimedialnych.
dostarczył infoWire.pl